Darüşşafakalılar, “1Buçuk Asra 1Kala” Gecesi’nde buluştu

 ›  Haberler  › ↓ 
IMG_2141.JPG
Önümüzdeki yıl 150. yılını kutlayacak olan Darüşşafaka’nın öğrencileri, 150. yılın fitilini ateşlemek için 6 Nisan’da Kadir Has Üniversitesi’nde “1Buçuk Asra 1Kala Darüşşafakalılar Gecesi”ni düzenledi. Daçka Kültür Hareketi, Darüşşafaka Cemiyeti, Darüşşafakalılar Derneği, Darüşşafaka Spor Kulübü, Daçkalı Kızlar iş birliğiyle hazırlanan gece yolu Darüşşafaka’dan geçen herkesi buluşturdu.

IMG_2151.JPGsertac_okten_6nisan.JPG
Fırat Tekin                                                                         Sertaç Ökten
Darüşşafak Marşı’nı hep bir ağızdan söylenmesiyle başlayan gecenin açılış konuşmasını Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fırat Tekin yaptı. Tekin,“Darüşşafaka bugün Türkiye’nin 70’e yakın ilinden gelen 1000’e yakın öğrenciyi bünyesinde barındıran ve onlara birer dünya vatandaşı olabilmeleri için gerekli donanımı sağlayan bir kurumdur. Bu çok önemlidir ama bununla yetinmemeliyiz. Bundan sonraki hedefimiz Darüşşafaka’yı topluma ve dünyaya daha iyi anlatmak, geniş kitlelerin ilgisini çekecek yeni eğitim projeleri ile daha fazla bireysel ve kurumsal bağışları Darüşşafaka ile buluşturmak ve Darüşşafaka’nın olanaklarını daha fazla sayıda ihtiyaç sahibi yoksul, yetenekli gençlere sunmak olmalıdır” dedi.
 
IMG_2225.JPG
"Daçkalı Kızlar 40. Yıl Kampanyası"nı başlatarak 1 milyon lira bağış toplayan yolu Darüşşafaka'dan geçmiş kızlar...
 
Darüşşafaka’ya kız öğrencilerin kabul edilmesinin 40. yılı vesilesiyle geçtiğimiz yıl bir araya gelen ilk mezun Daçkalı kızlar tarafından başlatılan ”Daçkalı Kızlar 40. Yıl Kampanyası”nın da finalinin yapıldı. Darüşşafaka’da okuyan 10 kız öğrencinin 10 yıllık eğitim gideri olan 1 milyon lirayı toplamayı başaran Daçkalı Kızlar Hareketi’nin öncülerinden olan Darüşşafaka Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Ökten yaptığı konuşmada “ Darüşşafaka’da bir çocuğun hayatının nasıl değiştiğinin hepimiz birer canlı örneğiyiz. 5 Mart 2011’de başlattığımız “Daçkalı Kızlar” hareketinin bugün diğer Daçkalı kardeşlerimizin hareketleriyle dalga dalga büyüyen gelişmelere sebep olması çok sevindirici. 150. Yılda bu hareketle daha da büyüyerek büyük bir kutlamaya dönüşmesini hep beraber sağlayacağız” dedi.
 
IMG_2298.JPGIMG_2300.jpg
Darüşşafaka öğrencilerinin şiir, bale gösterileriyle renklenen gecede Boğaziçi Caz Korosu da  performansıyla büyük beğeni topladı. Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda halen okuyan öğrencilerin ve yolu Darüşşafaka’dan geçmiş tüm Daçkalıların kaleminden, kadrajından, vizöründen, ses telinden ve yüreğinden geçenlerin aktarıldığı gecede amaç bir yıl sonra kutlanacak 150’inci yılın fitilinin ateşlenmesi idi.
 
IMG_2246.jpgIMG_2391.JPG
Gece tüm katılımcıların tek yürek olarak söylediği Melike Demirağ’ın “Arkadaş” isimli şarkısıyla sona erdi.
 
IMG_2412.JPG
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?