Darüşşafakalılar 1,5 yıl aradan sonra okullarına döndü

 ›  Haberler  › ↓ 

Türkiye’nin öğrenci sayısı en yüksek yatılı okulu Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda yeni eğitim ve öğretim yılı 6 Eylül’de başladı.

Darüşşafakalılar 1,5 yıl aradan sonra okullarına döndü

Bir buçuk yıllık aradan sonra 1.000’e yakın Darüşşafaka öğrencisi okullarına döndü. 158 yıldır, küçük yaşta anne ve/veya baba kaybı yaşamış, maddi durumu yetersiz öğrencilere 8 yıl tam burslu, yatılı kolej eğitimi sunan; Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu Darüşşafaka’da pandemi dönemine uygun olarak tüm sağlık önlemleri alınırken, yaklaşık bir buçuk yılı aşkın süredir ailelerinin yanlarında eğitim-öğretimlerine devam eden 1.000’e yakın öğrenci de ders başı yaptı.

Darüşşafakalılar 1,5 yıl aradan sonra okullarına döndü

Uzun bir aradan sonra tüm öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla hep bir ağızdan okunan İstiklal Marşı ve Darüşşafaka Marşı‘nın ardından yeni eğitim-öğretim yılının ilk yüz yüze dersi yapıldı.

Tüm faaliyetlerinin temeline çağdaş, akılcı, eşitlikçi bir eğitim modelini koyan Darüşşafaka’ya bu yıl 33 ilden 107 yeni öğrenci daha katıldı.

Haziran ayında düzenlenen sınavda başarılı olarak Darüşşafaka’ya girmeye hak kazanan 107 öğrencinin yanı sıra, geçtiğimiz yıl okula kabul edilen fakat pandemi nedeniyle eğitimlerine evlerinden devam eden 6. sınıfların oryantasyonları da 6-12 Eylül tarihleri arasında yapıldı.  

Darüşşafaka’da okumaya hak kazanmalarına rağmen bir yıldır uzaktan eğitim gören 6. sınıf öğrencileri ve velileri ilk kez 6 Eylül’de okullarıyla tanıştı.

Türkiye’nin 25 ilinden gelen Darüşşafaka Eğitim Kurumları 6. sınıf öğrencileri ile velileri iki gün boyunca birlikte İstanbul Maslak’ta bulunan Darüşşafaka Eğitim Kurumları yerleşkesinde vakit geçirdi.

Yemekhanede yemek yiyen, yatakhanede uyuyan öğrenci ve veliler, okulu birlikte keşfettiler. 8 Eylül’de 6. sınıf velileri okuldan ayrılırken, 9 Eylül’de ise Türkiye’nin 33 ilinden 107 yeni Darüşşafaka 5. sınıf öğrencisi, velileriyle Daçka’ya geldi.

Darüşşafakalılar 1,5 yıl aradan sonra okullarına döndü

Okul, akademik kadro, yatılı eğitimin işleyişi hakkında veli ve öğrencileri bilgilendiren program kapsamında Darüşşafaka tarihi, iPad eğitimleri, yeni Darüşşafaka velilerinin kurum hakkında bilgilendirilmesi, rehberlik dersi, sağlıklı beslenme ve hijyen semineri, öğrencilere yönelik görsel sanatlar dersleri, fen bilimleri dersleri, müzik dersi, Türkçe ve sosyal bilimler dersleri gibi teorik anlatılar yer aldı. 

Ayrıca masal anlatımı, piknik, sinema etkinliği, koro çalışmaları, açık havada yapılan parkur etkinlikleri ile herkesin güzel vakit geçirmesi ve kaynaşması hedeflendi.

Darüşşafakalılar 1,5 yıl aradan sonra okullarına döndü

5. ve 6. sınıflara yönelik yapılan oryantasyon programının ardından ise tüm seviyelerde eğitim ve öğretim törenle başladı.

Daçka’nın yeni öğrenci ve velileri

Cansu Gurbet: “Burası eğlenceli ve macera dolu bir okul”

Samiye ve Cansu Gurbet
Samiye ve Cansu Gurbet

Oryantasyon programına annesi Samiye Gurbet’le katılan ve bu yıl Darüşşafaka’ya başlayan 5. sınıf öğrencisi Cansu Gurbet, “Darüşşafaka’yı İzmir’den kazandım. Burada olduğum için çok mutlu ve heyecanlıyım. Çünkü Türkiye’nin en iyi okullarından birinde okumaya başlıyorum. Çok güzel bir kütüphanesi var ve dersler çok eğlenceli.” diye duygularını dile getirdi. Annesinden ayrılacağı için de çok üzgün olmadığını ifade eden Cansu, “Ancak heyecanım daha ağır basıyor. Gelecekte mimar olmak istiyorum, çünkü güzel resim çiziyorum ayrıca babam inşaat mühendisiydi. Ben de onun yolunda ilerlemek istiyorum. Burası eğlenceli ve macera dolu bir okul. Yurttaki ilk gecem çok eğlenceli geçti. Ben çok sevdim. Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelmiş yaşıtlarımla birlikte olmak çok güzel, hemen kaynaştık.” dedi.

Darüşşafakalılar 1,5 yıl aradan sonra okullarına döndü

Samiye Gurbet: “Kızım iyi bir insan olarak yetişecek”

Kızının Darüşşafaka’yı kazanarak kendisine çok büyük bir gurur yaşattığını ifade eden Samiye Gurbet ise “Eşimi 2019 yılında kaybettim. Eşimi kaybettikten sonra internette hep Darüşşafaka’nın başvurularına denk geliyordum. O zamana kadar Darüşşafaka’yı da çok bilmiyordum aslında… Sonra araştırdım ve kızıma bahsetmeye başladım. Ancak isim vermiyordum, sadece yatılı bir okul olduğunu söyledim. Babası da yatılı okuduğu için ona da ‘baban gibi yatılı okumak ister misin?’ diye sordum. Ancak Cansu istemedi. Tabii 4. sınıfa geçtiğinde Darüşşafaka’nın başvuruları başladı. Konuyu yeniden açtım ve Darüşşafaka’nın tanıtım filmlerini izlettim. Kızım o zaman istedi.” diye konuştu.

Oryantasyon sürecinde okulu yakından tanıdıklarını ve her şeyin bekledikleri gibi çıktığını kaydeden Gurbet, şöyle konuşuyor: “Her şeyden önce kızım çok iyi bir eğitim olacak, iyi bir insan olacak… Burada o kadar çok olanak olacak ki çalışırsa istediği her şeyi başarabilecek. Çok mutluyum ama tabii hüzünlüyüm de… İki kişi geldim, tek döneceğim. Ama kendi imkanlarımla böyle bir eğitimi aldıramazdım. Bunun da ötesinde kızımın iyi bir insan olarak yetişeceğinden de eminim. Çünkü Darüşşafaka gerçekten iyi insanlar yetiştiriyor, kızımı da öyle yetiştirecek. Geleceğin kadını olarak kızımın her şeyden önce kendi ayaklarının üstünde durmasını istiyorum. Hangi mesleği yaparsa yapsın mutlu olacağı işi yapmasını, hayatını kimsenin ellerine bırakmamasını, güçlü bir birey olmasını istiyorum. İşte Darüşşafaka’nın kızıma bunu sağlayacağına inanıyorum. Keşke Darüşşafaka gibi okullar çok olsa...”

Uğur Dündar: “Uzaya çıkacağım”

Bu yıl Darüşşafaka'yı kazanan Uğur Dündar ve annesi Hatice Zor
Bu yıl Darüşşafaka'yı kazanan Uğur Dündar ve annesi Hatice Zor

Mersin’den Darüşşafaka Sınavı’nı birincilikle kazanan Uğur Dündar’ın hayali uzaya çıkmak ve   bu hayalini gerçek kılacak yolun taşlarını Darüşşafaka’nın döşeyeceğine inanıyor. İlk gece uyumakta zorlansa da okulu çok beğendiğini söyleyen Uğur, “En çok futbol sahası beni etkiledi. Ben astronot olmak istiyorum, çünkü küçüklüğümden beri hep uzayı araştırıyorum. Bunun yanı sıra annem gibi atletizmle ilgileneceğim ve gitar çalacağım.” diye duygularını dile getirdi.

Bu yıl Darüşşafaka'ya başlayan 5. sınıf öğrencileri tabletlerini almanın mutlluluğunu yaşadı.
Bu yıl Darüşşafaka'ya başlayan 5. sınıf öğrencileri tabletlerini almanın mutluluğunu yaşadı.

Hatice Zor: “Oğlumun bir okuldan ötesine ihtiyacı olursa, bunu sadece Darüşşafaka yapabilir”

Uğur Dündar’ın annesi Hatice Zor, oğlunun sınav birincisi olmasından büyük gurur duyduğunu belirterek, “Herkes gelip tebrik etti. Savcımız, hakimimiz, belediye başkanımıza varana kadar geldiler. Uğur, uzaya çıkmak, astronot olmak istiyor. Ben oğluma güveniyorum. Darüşşafaka’dan ilk okul müdürümüz söyleyince haberdar olduk. İlk başta oğluma çok düşkün olduğum için çok istemedim. Ama Darüşşafaka’yı çok araştırdım, özellikle isminin anlamının ‘şefkat yuvası’ olması beni ikna etti diyebilirim. Oğlum babasını küçük yaşta kaybetti, benim de birtakım sağlık sorunlarım var. Oğlumun bir okuldan ötesine ihtiyacı olursa, bunu sadece Darüşşafaka yapabilirdi.”

Darüşşafaka’daki ilk gecelerinde Uğur’un zorlandığını ve uyuyamadığını anlatan Hatice Zor, şöyle konuştu: “Uğur bana çok bağlıdır, gece çok ağlamış. Sabah gitmek istediğini söyledi ancak okulu gezdikten sonra fikrini değiştirdi. ‘Anne, burası tam okuyacağım yermiş.’ dedi.”

Uğur için doğru okulun Darüşşafaka olduğunu belirten Hatice Zor, bunun gerekçesini ise şöyle açıkladı: “Buraya geldik, hiç asık surat görmedik. O beni çok rahatlattı. Kapıdan içeri girdiğimiz andan beri herkesin yüzü gülücük saçıyor. İlgi, alaka çok güzel. Ben çocuğumun geleceği için özlemi içime atıyorum, elbette çocuğumu çok özleyeceğim ama kalben çok rahatım. Darüşşafaka benim için merhamet, şefkatli bir yuva, annesi - babası hayatta olmayan çocuklara anne-baba, abisi-kardeşi olmayanlara abi-kardeş, güzel bir gelecek sunan  okul demek. Oğlumun güvende olduğunu bilmenin huzuruyla buradan ayrılacağım.”  

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?