Darüşşafakalı Zeynep Tuna Okulistik Sınavı'nda Türkiye birincisi

 ›  Haberler  › ↓ 
 

zeynep tuna_29012013.jpg

Darüşşafaka’ya 2009’da sınav 7. olarak giren Zeynep Tuna, başarılarına devam ediyor. Zeynep,  son olarak Türkiye genelinde yılda altı kez düzenlenen Okulistik sınavının ilkinde 25 bin 136 öğrenci arasında tüm soruları doğru yanıtlayarak birinci oldu. Darüşşafaka’nın “evci” öğrencileri arasında yer alan Zeynep, oryantasyon haftasından başlayarak Darüşşafaka’ya alıştığını belirtiyor. Dört buçuk yılını geride bırakan Zeynep, okulundan, arkadaşlarından ve öğretmenlerinden kısacası hayatından memnun olduğunu söylüyor.

6. ve 7. sınıftayken de Okulistik sınavında Türkiye 1.’si olan Zeynep, liseden önceki son senelerinde yoğun bir programları olduğunu ve çok çalıştıklarını, çalışmalarının karşılığını almanın da kendisini çok mutlu ettiğini belirtiyor. Zeynep, “Ben herkese teşekkür ediyorum çünkü herkes bana destek oldu. Annem beni destekledi, yönlendirdi. Öğretmenlerimin tabii ki de çok büyük katkıları oldu. Bir hata yaptığımızda, bir şeyi anlamadığımızda hemen yetişiyorlar, anlatıyorlar, bir fırsat yaratmaya çalışıyorlar. Herkes çok ilgili” diyerek başarısında emeği geçen herkese teşekkür ediyor.  Özellikle İngilizce ve Fen derslerini seven Zeynep, robot kulübünde görev alıyor. Çocukluğundan beri doktor olmayı hedefleyen Zeynep, küçükken kendisini “Doktor Zeynep Tuna” diye tanıttığını gülümseyerek anlatıyor. Darüşşafaka’da gördüğü fen derslerinin etkisiyle moleküler biyoloji ve genetik mühendisliği alanına da ilgi duyduğunu ifade eden Zeynep, araştırmayı çok sevdiği için profesör olmak istediğini vurguluyor. Ayrıca 8. sınıfların basketbol takımında oynayan Zeynep, antrenmanları hiç kaçırmadığını belirtiyor.


Darüşşafaka’daki dayanışma ortamını çok sevdiğini ifade eden Zeynep, yeni başlayan kardeşlerine ablalık yapmaktan da ayrıca mutluluk duyduğunu söylüyor. Zeynep, “Ben burayı her zaman sevdim. Birbirimize destek oluyoruz, eksiklerimizi kapatıyoruz. Birimizin bir şeye ihtiyacı olunca hemen yardımına koşuyoruz. Her yönden avantajlıyız diye düşünüyorum. Darüşşafakalı olduğumdan gururla bahsediyorum, mutlu oluyorum” diyor.

“Biz Cumhuriyet bekçileriyiz”
Zeynep, Darüşşafaka’nın bağışçılarına şöyle sesleniyor: “Bence burası gerçekten çok güzel, iyi öğrenciler yetiştiren, bizi hem akademik, hem sosyal yönden geliştiren bir okul. Farklı insanlarla hoşgörü ortamında yaşamayı öğreniyoruz. Atatürk bize bu ülkeyi bıraktı korumamız için. Biz Cumhuriyet bekçileriyiz. Korumamız için de böyle bir eğitime ihtiyacımız var ve bağışçılarımız da okulumuza bağış yaparak gerçekten çok büyük bir iyilik yapıyorlar.”
1 Haziran’da yapılacak Darüşşafaka Sınavı’na giriş koşullarını taşıyan tüm öğrencilere sınava girmelerini tavsiye eden Zeynep, “Buraya gelmeden önceki hayatınız ve geldikten sonraki hayatınız gerçekten değişiyor. Çok fazla fırsat elde ediyorsunuz. İlk önce ailelerini özleyebilirler, burası çok büyük diye heyecanlanabilirler, ama burada onlar gibi kardeşleri olacak, birbirlerine destek olacaklar. Sonra birgün gelecek ne olmak istediklerini belirleyecekler. Öğretmenleri onlara yardım edecek. Başarılar kazanacaklar, belki benden daha iyi bir yerde olacaklar” diyor.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?