Darüşşafakalı YES ABD Burslu Programı Öğrencileri görev değişimi yaptı

 ›  Haberler  › ↓ 
Kennedy Lugar YES Programı ile 2012-2013 eğitim-öğretim yılında eğitimlerini bir yıl süreyle ABD’de sürdüren Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencileri Begüm Kırık, Berna Öz ve Bestami Emre Çal Ağustos ayında Türkiye’ye döndü.
 
Bestami Emre Cal-Foto 1_rsz.jpgBestami emre Cal-Foto 2_rsz.jpg
Bestami Emre Çal, South Carolina - Hillcrest High School
 
Berna Oz-foto 1._rsz.jpgBerna Oz-foto 4._rsz.jpg
Berna Öz, South Dakota, Harrisburg High School
 
BEGUM KIRIK-FOTO 6_rsz.jpgBEGUM KIRIK-FOTO 5_rsz.jpg
Begüm Kırık - Texas - Austin High School
 
Aynı programa başvurarak 2013-2014 eğitim-öğretim yılında ABD’de okumaya hak kazanan beş Darüşşafaka öğrencisi; Onur Türkan, Sema Sırtlan, Ülkü Sarıkaya, Ayşegül Türk ve Sevgi Yüce ise Ağustos ayında ABD’ye gittiler. Öğrencilerin gittikleri eyaletler ve okullar  aşağıda sıralanmıştır:
 
Ülkü Sarıkaya - Georgia -Dunwoody High School
Sema Sırtlan - New York -Hauppauge High School
Ayşegül Türk - Virginia -Dinwiddie High School
Onur Türkan – Florida-Hope Academy of NE Florida
Sevgi Yüce - Oklahoma - Cyril High School
 
Kennedy Lugar YES Programları Hakkında
 
Kennedy Lugar YES Programları, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın Eğitim ve Kültür Bürosu'nun fonlarıyla desteklenen lise düzeyinde bir değişim programıdır. Bu program kapsamında; Mısır, Endonezya, Güney Afrika, Malezya, Filipinler, Türkiye, Hindistan, Gana ve Suudi Arabistan gibi kırktan fazla ülkeden gelen 15 –18 yaş arası öğrenciler bir yıl boyunca Amerikalı ailelerin yanında kalarak öğrenimlerine Amerikan liselerinde devam etmektedirler. YES öğrencileri liyakat bazlı bir seçim süreci sonucunda, AFS’nin o ülkedeki ortak organizasyonları tarafından seçilir. Bu kurum Türkiye’de Türk Kültür Vakfı’dır.
 
Türk Kültür Vakfı, YES bursu aday öğrencilerini üç aşamalı bir sınavla seçer. Birinci aşamada öğrenciler Türkçe yazılı sınava girerler. Bu sınavda başarılı olanlar Türkçe mülakata alınır. Mülakat sonucunda başarılı olanlar da İngilizce sınavına davet edilir. Tüm aşamaları başarıyla geçen öğrenciler YES bursuna aday olmaya hak kazanırlar.
 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?