Darüşşafakalı öğrenciler, V. Fen Bilimleri Araştırma Projeleri Yarışması'nda çeşitli başarılar elde etti

 ›  Haberler  › ↓ 
Darüşşafakalı öğrenciler, İSTEK Belde Fen Lisesi tarafından İstanbul ili ilköğretim ve ortaöğretim okulları arasında düzenlenen “V. Fen Bilimleri Araştırma Projeleri Yarışması”ndan Fizik dalında ikincilik, Kimya dalında Jüri Özel Ödülü, ve Fen ve Teknoloji dalında Jüri Özel Ödülü ile döndü.
 
İstanbul genelinde 51 okuldan toplam 209 projenin başvurduğu ve final sergisine ön elemeler sonucunda 87 projenin davet edildiği yarışmanın sonuçları, 5 Mayıs 2012 tarihinde yapılan final sergisiyle belli oldu.
 
Yarışmada, öğrencilerin projeleri, ülkemizin önde gelen üniversitelerinin Fen Edebiyat Fakülteleri ile Eğitim Fakülteleri Fen Bilimleri Eğitimi Bölümlerinden öğretim üyeleri ile MAM TÜBİTAK ve ARGE üyeleri tarafından değerlendirildi.
 
V. Fen Bilimleri Araştırma Projeleri Yarışması'nda, Darüşşafaka Lisesi 11. sınıf öğrencileri Tugay Hamarat ve Emine Pamuk, fizik öğretmenleri Dünya D. Yılmaz danışmanlığında hazırladıkları “Denizin Dibindeki Baloncuklar Neyin Habercisi?” adlı fizik projeleri ile İkincilik Ödülü aldı.
 
A_rsz.jpg
Emine Pamuk, Tugay Hamarat, Dünya Yılmaz
 
Darüşşafaka Lisesi 11/B sınıfından İlayda Mağden ve İrem Çabuk ise, kimya öğretmenleri Hilal Yapıcı danışmanlığında hazırladıkları ''Doğal Antiasit Yiyeceklerin Mide Asidini Düzenleyici Etkisinin İncelenmesi'' adlı kimya projesi ile Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.
 
B_rsz.jpg
İrem Çabuk, İlayda Mağden
 
Darüşşafaka İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencilerinden Mete Arslan ve Mehmet Özgü Kıranşa ise, öğretmenleri Tolga Yamatma rehberliğinde hazırladıkları “Otomatik Araba Perdesi” adlı proje ile, İlköğretim 6-7-8. sınıflar seviyesinde yarışmaya katılan 35 proje arasından Fen ve Teknoloji dalında Jüri Özel Ödülü almaya hak kazandı.
 
C_rsz.jpg
Mete Arslan, Mehmet Özgü Kıranşa
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?