Darüşşafakalı öğrenciler TÜBİTAK’ta Türkiye 3.sü

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Lisesi öğrencileri Damla Aysima Ergül ve Hazel Fatma Dallı, 54. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda “Tarih” alanında Türkiye 3.sü oldu.

TÜBİTAK tarafından bu yıl 54.sü düzenlenen “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”nın final aşaması 5-9 Haziran’da Ankara’da gerçekleşti. Darüşşafaka Lisesi 10. Sınıf öğrencileri Damla Aysima Ergül ve Hazel Fatma Dallı, “Gemiler Nereden Yürütüldü? İstanbul’un Fethi Sırasında Karadan Yürütülen Gemilerin Olası Rotalarının CBS ve KDS ile Analizi” adlı projeleriyle Türkiye 3.sü oldu.

54. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması hakkında

Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına bu yıl 27.013 proje başvurusu yapılmış ve ön değerlendirme sonucunda 12 alanda toplam 1.440 proje, yarışmanın bölge aşamasına katılmaya hak kazanmıştı. 120 projenin seçildiği İstanbul Avrupa Bölge aşamasında Darüşşafaka Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 6 proje ön değerlendirmeyi geçerek 3-4 Nisan 2023 tarihleri arasında çevrim içi yapılan bölge yarışmalarına katılmıştı. TÜBİTAK tarafından 7 Nisan’da açıklanan sonuçlara göre “Tarih” alanında Darüşşafaka Lisesi’nden 10. sınıf öğrencileri Damla Aysima Ergül ve Hazel Fatma Dallı’nın “Gemiler Nereden Yürütüldü? İstanbul’un Fethi Sırasında Karadan Yürütülen Gemilerin Olası Rotalarının CBS ve KDS ile Analizi” adlı projeleri ve “Fizik” alanında 11. sınıf öğrencileri Eren Koruyan, Furkan Göktaş, Talha Kemal Kara’nın hazırladığı “Depremlere Karşı Yapılarda Kullanılabilecek Mikroişlemci Kontrollü Bir Dikey Dengeleyicinin Prototip Tasarımı” adlı projeleri, 5-9 Haziran tarihleri arasında yarışmanın final aşamasına katılma hakkı elde etmişti.

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?