Darüşşafakalı Öğrenciler Şirket Kuruyor

 ›  Haberler  › ↓ 

sirket-kuran-ogrenciler_rsz.jpg
Fotoğraftakiler sırasıyla: Ayşegül Türk, Züleyha Çakır, Şule Çetin, Cansu Aydemir (Girişimcilik Kulüp Öğretmeni), Tuğçe Uysal, Belçin Koçkar.

 

Darüşşafaka Girişimcilik Kulübü öğrencileri (Şule Çetin - 9D, Belçin Koçkar - 10A, Züleyha Çakır - 11A, Gürkan Fırat - 11A, Endercan Yılmaz - 11A, Ayşegül Türk - 11A, Tuğçe Uysal - 11A), Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın İstanbul Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Bakanlığı destekli “3x Programı: Gençlerin, İş Gücüne Etkin Katılımı, Finansal Okur Yazarlık Ve Girişimcilik Yeteneklerinin Arttırılması Projesi” kapsamında bu yıl bir şirket kurarak okul tarihinde bir ilki gerçekleştirecek. 

Şirketin genel müdürü, 11. sınıf öğrencisi Tuğçe Uysal, “Bu yıl Girişimcilik Kulübü olarak Genç Başarı Vakfı’nın 2. kez düzenleyeceği ulusal yarışmaya katılacağız. Amacımız bir şirket kurmak, kârımızı olabildiğince artırmak ve bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmek” diye bilgi veriyor.

Lise öğrencilerinin kuracakları şirketin, bir kostüm firması olması planlanıyor. Bu iş fikri kapsamında Darüşşafaka Doğuş Basketbol Takımı’nın maçları, Darüşşafaka Pilav Günü, yılbaşı, sevgililer günü vb. özel günler için, farklı temalarda çeşit çeşit, renk renk şapkaları üretmeyi düşünüyorlar. Kazandıkları parayla da kostümler satın alıp Bir Dilek Tut Make-A-Wish® Derneği aracılığıyla ihtiyacı olan çocuklara en sevdikleri kahramanların kostümlerini armağan etmeyi planlıyorlar. Bir Dilek Tut’un gerçekten insanların kalbine dokunan bir proje olduğunu düşünen öğrenciler, çocukların hayallerini gerçekleştirmeyi ve onları sevindirmeyi amaçlıyorlar.

Öğrenciler, gerçek bir şirket gibi çalışacak; ürünün üretilmesinden hangi pazarlarda satılacağının ve ne kadar kâr elde edileceğinin belirlenmesine, pazarlamasından basın ayağının organize edilmesine kadar her şeyi düşünecekler. Şirketin bir genel müdürü, ürün müdürü, finans müdürü, pazarlama müdürü ve halkla ilişkiler müdürü var.

Bu iş fikrini ilk önce Genç Başarı Vakfı’nın ulusal yarışmasında, eğer orada birinci olurlarsa da, bu yıl Almanya’da düzenlenecek uluslararası yarışmada sunacaklar.

Mayıs ayında da şirket feshedilecek. Fakat eğer isterlerse ileride tekrar şirketlerini açıp ticari faaliyetlerine devam edebilecekler. Öğrencilerine daha şimdiden yaşam ve iş tecrübesi kazandıran, hayatın içinde bir çalışma… Kulüp öğrencilerinden Belçin Koçkar, “Şimdiden iş hayatına atılmış gibi hissediyoruz, sorumluluklarımız oluyor, uzun toplantılar yapıyor, toplantılara hazırlanıyoruz” diyor. Züleyha Çakır ise, “Geçen sene bize girişimcilik eğitimi vermişlerdi. Bir iş fikrinin nasıl geliştirileceğini öğrenip buna göre bir sunum hazırlamıştık ama faaliyete geçmemiş, fikir aşamasında kalmıştık. Şimdi onun daha da ilerisine gidiyoruz. İnsanlarla daha da etkileşim halinde olacağız. Bence bu güzel bir şey… İlerde çok büyük yararı olacağını düşünüyorum” şeklinde konuşuyor. Şirketin genel müdürü Tuğçe Uysal da, “Ciddi anlamda ciddiyet ve özgüven kazanıyorsunuz” yorumunu yapıyor.

3x Programı: Gençlerin, İş Gücüne Etkin Katılımı, Finansal Okur Yazarlık Ve Girişimcilik Yeteneklerinin Arttırılması Projesi hakkında daha fazla bilgi için: http://www.3xgencbasari.com/3x-projesi/

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?