Darüşşafakalı öğrenciler mutfakta...

 ›  Haberler  › ↓ Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda beşinci sınıfta okuyan ve “ayın öğrencisi” programı kapsamında dereceye giren öğrenciler, geçen ay profesyonel aşçılık okulu olan Mutfak Sanatları Akademisi'nde Küçük Gurmeler programına katılımları sağlanarak ödüllendirildi. Usta şeflerle birlikte birbirinden lezzetli yemekler pişiren öğrenciler, yemek yapmanın cinsiyeti olmadığı, çok zevkli bir uğraş ve meslek olduğunu küçük yaşta öğrendi.

Daçkalılar, Japonya’ya “1000 Turna Kuşu" uçurdu

Darüşşafaka Eğitim Kurumları beşinci sınıf öğrencileri ayrıca Japonya’da deprem ve tsunami felaketi yaşayan çocuklara moral desteği vermek amacıyla dünyanın pek çok ülkesinde başlatılan “1000 Turna Kuşu Kampanyası”na katıldı.  Japonya’da depremden zarar gören çocuklara, umut vermek ve yalnız olmadıklarını hissettirmek için dünyanın her yerinden toplanan origami turna kuşları toplanıyor. Daçkalı öğrenciler de yaptıkları 1000 adet turna kuşunu Japonya’daki çocuklara gönderdi.

Japonya’da kağıt katlama sanatı origami ile turna kuşu yapmak bir gelenektir. Geleneğe göre 1000 tane turna kuşu yapıldığında dileğiniz gerçekleşir. 1945 yılında Hiroşima’ya atılan atom bombası nedeniyle ağır yaralar alan ve daha sonra kan kanserine yakalanan Sasaki Sadako isimli küçük kız, iyileşmek için origami turna kuşları yapmaya başlamış, ne yazık ki 644 tane turna yaptıktan sonra hayatını kaybetmişti.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?