Darüşşafakalı öğrenciler, Derbent bölgesindeki yaşıtlarına ders vererek onların okuldaki başarılarına katkı sağlıyor

 ›  Haberler  › ↓ 
ekders_zili_2.jpg

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Uluslararası Projeler Kulübü öğrencileri, rehber öğretmenleri Alper Etyemez’in öncülüğünde, geniş kapsamlı bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nden yola çıkan öğrenciler, yakın çevrelerinde insanca bir yaşamı ihlal eden sorunlar üzerinde çalışmaya başladı. Bu bağlamda Derbent bölgesinde ikamet eden öğrencilerin, ailelerinin ekonomik ve eğitim durumları nedeniyle ders ve ödev yardımından mahrum olduklarını tespit eden Darüşşafakalı öğrenciler, bu sorunun çözümünde görev almak için harekete geçti.
 
ekders_zili_9.jpg

Okul içi ve dışı paydaşların desteğini sağlayan Darüşşafaka Uluslararası Projeler Kulübü öğrencileri, ardından projenin eylem planını belirledi. Öncelikle Darüşşafaka’da temizlik, güvenlik gibi işlerde görev yapan ve Derbent’te ikamet eden personelin çocukları okula davet edildi.
 
ekders_zili_5.jpg

İlk ek ders zili 14 Şubat’ta, 20 öğrencinin katılımıyla çaldı. Destek almak isteyen öğrencilere ek dersler, bizzat Darüşşafakalı öğrenciler tarafından verildi. Ek ders alan öğrencilerin artan başarısı derslere ilgiyi artırdı ve iki ayın sonunda Derbent’te yaşayan 50’yi aşkın öğrenci, her salı Darüşşafaka’daki ek derslere katılmaya başladı.
ekders_zili_7.jpg

Alper Etyemez:
“Öğrencilerin derslerinde gözle görülür bir başarı sağlandı”
Darüşşafaka Uluslararası Projeler Kulübü’nün İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nden yola çıkarak çevrelerinde var olan problemleri ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yaptığını belirten Darüşşafaka Eğitim Kurumları İngilizce Öğretmeni ve proje sorumlusu Alper Etyemez, “Ek Ders için Zil Çaldı” projesinin de bu kapsamda ortaya çıktığını söylüyor. Etyemez, Derbent’te yaşayan öğrencilerin ek ders ihtiyacının tespit edilmesinden sonra ilk adım olarak Darüşşafaka çalışanlarından Derbent’te ikamet edenlerle görüşmeler yaptıklarını kaydediyor.
Proje çalışmalarının Ekim sonunda, derslerin ise Şubat itibarıyla başladığını anlatan Etyemez, “Projeden bugüne kadar 50’yi aşkın öğrenci yararlandı. Kırk civarında Darüşşafaka öğrencisi ise ders verdi. Gerektiğinde Darüşşafaka öğretmenlerinden de destek aldık” diyor. Projeye katılan öğrencilerin derslerinde gözle görülür bir başarı sağlandığını belirten Etyemez, şöyle konuştu: “Ek ders alan öğrencilerin öğretmenleriyle görüştük. Öğrencilerin derslerdeki başarılarının arttığını söylediler.  Derslerimiz Mayıs ayına kadar devam edecek. Ardından bölgede kalıcı bir çözümü hayata geçirmek için elde ettiğimiz sonuçlarla birlikte projeyi Sarıyer Belediyesi’ne götüreceğiz” diyor.
 
Gökalp Gülderen:
“Öğrencinin hangi derste desteğe ihtiyacı varsa ona yönelik ders veriyoruz”

 
ekders_zili_3.jpg

Darüşşafaka Uluslararası Projeler Kulübü’nde yer alan 8. sınıf öğrencisi Gökalp Gülderen, projede başından beri görev aldığını belirterek, “Bu projeyi Uluslararası Projeler Kulübü olarak başlattık, çünkü Derbent’e çok yakınız,  daha doğrusu iç içeyiz. Okulumuzda çalışanların çoğu Derbent’te oturuyor. Öyle olunca da oradaki durumdan haberdardık. Projenin duyurusunu da zaten çalışanlar vasıtasıyla yaptık. İlk olarak 20 öğrenciyle başladık. Her dersten sonra öğrenci sayımız arttı” diye konuşuyor.
 
ekders_zili_8.jpg

Projenin başlangıç noktası Derbent’te ikamet eden Darüşşafaka çalışanlarının çocukları olsa bile isteyen herkesin derslere katılabildiğini belirten Gülderen, “İki ayın sonunda 50’den fazla öğrenci ek ders projesinden yararlandı. Bir kere Darüşşafaka’ya gelip ders alan öğrenci, dersi bırakmadı ve yanında başka bir arkadaşını getirdi” diye anlatıyor. İlköğretimden liseye kadar farklı sınıflardan ek ders almak isteyen öğrenciler olduğunu belirten Gülderen, “Öğrencilerin hangi derste desteğe ihtiyacı varsa ona yönelik ders veriyoruz. Tabii daha çok matematik, İngilizce, Türkçe ve fen bilimlerinde ek ders almak istiyorlar” bilgisini veriyor. Projenin ileri safhalarında ders dışı sosyal alanlarda da dersler vermeyi planladıklarını kaydeden Gülderen, “Şu an akademik başarıyla ilgileniyoruz ancak ileri safhada konuk öğrencilerin sosyal gelişimlerine de destek olmak istiyoruz. Örneğin istedikleri bir müzik aletini çalmayı ya da bilgisayar kullanmayı öğretmeyi, sportif faaliyetler yaptırmayı planlıyoruz” diyor.
 
ekders_zili_1.jpgEsranur Dayaklı:
“Darüşşafaka benim için bir dönüm noktası oldu”
Rüştü Akın Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencisi Esranur Dayaklı, projeden Darüşşafaka’da çalışan annesi vasıtasıyla haberdar olduğunu belirterek, “Matematik özellikle de geometri dersim çok zayıftı. Derslere katılamıyor, hep etkisiz kalıyordum. Ek ders alma olanağım ya da bana yardım edecek kimse yoktu. Annem projeden bahsedince gelmeye karar verdim.  Buraya geldiğimden beri gerek matematik gerekse geometride büyük gelişme kaydettim. Artık soruları rahatlıkla çözebiliyorum. Bu açıdan Darüşşafaka benim için bir dönüm noktası oldu” diyor.
Projenin devam etmesini isteyen Dayaklı, “Öğretmenler anlatırken, anlamadığım yerleri sormaya biraz çekiniyordum. Ancak burada yaşıtım bir insandan ders alıyorum ve anlamadığım her şeyi soruyorum”  diye sözlerini noktalıyor.  
Tüm Haberlere Göz Atın