Darüşşafakalı öğrenciler, 53. TÜBİTAK Yarışması’nda Türkiye ikincisi oldu

 ›  Haberler  › ↓ 

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından bu yıl 53’üncüsü düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması finalinde Darüşşafakalı öğrencilerin projesi Türk Dili ve Edebiyatı alanında Türkiye 2.si oldu.

Darüşşafaka Lisesi Edebiyat Sosyal Takım Lideri Anıl Kanber, 10. sınıf öğrencisi Nazime Yıldırım,
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ezgi Turaç Tunç, 11. sınıf öğrencileri Şeyda Yumaç ve Tuba Aydın.

 

Lise öğrencilerini temel, sosyal alanlarda ve uygulamalı bilim alanında araştırmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla 53'üncüsü düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın ödül töreni, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi. Törene; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, YÖK Başkanı Erol Özvar ile TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da katıldı.

53 yıldır yürütülen ve bu yıl 25 bini aşkın projeyle yaklaşık 38 bin öğrencinin başvurduğu yarışmaya, 10. sınıf öğrencilerinden Nazime Yıldırım, “Çocuk Davranışlarının Gelişiminde Fablların Önemi” adlı projesiyle “Değerler Eğitimi” alanında; 11. sınıf öğrencilerinden Tuba Aydın ve Şeyda Yumaç ise “Z Kuşağının Derse İlgisini Artırmak İçin Cep Telefonuna ve Tablete Yüklenebilen Bir Uygulama Örneği: Adım Adım Edebiyat” adlı projeleriyle Türk Dili ve Edebiyatı alanında katılım sağladılar.

81 ilimizin 3 bin 453 lisesinden, yaklaşık 38 bin öğrencinin katıldığı yarışmada 11. sınıf öğrencileri Tuba Aydın ile Şeyda Yumaç, “Z Kuşağının Derse İlgisini Artırmak İçin Cep Telefonuna ve Tablete Yüklenebilen Bir Uygulama Örneği: Adım Adım Edebiyat” adlı projeleriyle Türk Dili ve Edebiyatı alanında Türkiye  2.si oldu.

Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik eder, öğrencilerimizin başarılarının devamını dileriz. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?