​Darüşşafakalı kız öğrenciler için okyanus aşacak!

 ›  Haberler  › ↓ 

rota atlantik5.JPG

Denizci bir aileden gelen ve sekiz yaşından beri denizde olan Dilek Ergül, Mayıs 2014’te daha önce hiçbir Türk kadınının tek başına denemediği zorlu bir yolculuğa çıkacak. Symina adlı 9 metre boyundaki yelkenli teknesiyle Atlantik Okyanusu’nu tek başına geçmeye hazırlanan Ergül, bu yolculuğuyla maddi sebeplerle okuyamayan kız çocuklarına dikkat çekmeyi ve Darüşşafaka’da okuyan kız öğrenciler için bir fon yaratmayı hedefliyor. Projesine “Rota Atlantik” ismini veren Ergül, “Umuyorum bir gün pek çok kız çocuğumuz kendi okyanuslarını geçebilecek cesareti olan kızlar ve oğullar yetiştirebilsinler. Benim hayalim bu… Bu hayali de ülkemizin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olarak bir buçuk asırdır eğitimde fırsat eşitliği sağlayan Darüşşafaka çatısı altında gerçekleştirebileceğime inanıyorum” diyor.
 
rota atlantik3.JPG
Denizcilik tarihine adı yazılacak
 
West İstanbul Marina’nın desteğiyle yola çıkmaya hazırlanan Ergül; fırtına takvimi için en uygun ay olan mayısta hareket edecek. Yaz aylarına denk gelmesine rağmen 4 bin millik geçiş boyunca Atlas Okyanusu’nda güçlü fırtınalar ve boralar meydana gelecek. Dünya denizcilik tarihine Atlas Okyanusu’nu ilk kez geçen kadın olarak Ann Davison (1952) adını yazdırmıştı. Türkiye'den ise, 2005 yılında Handan Güçyılmaz Günay kaptanlığında, Gülçin Aksekili, Güzin Gürel, Çiğdem Tepecik, Zerrin Ulusman ve Ayşenur Gedik'ten oluşan Türk Kadın Yelkenciler ekibi, Dünya ARC Yelken Yarışması’nda dünya ikincisi olarak Atlantik’i geçen ilk Türk kadın yelken ekibi olmuştu. Ekibin geçtikleri rota, ARC tarihine "Türk Kızları Rotası" olarak geçti. Şimdiye kadar yaklaşık 20 kadının Atlas’ı tek başına geçtiği biliniyor. Dilek Ergül de her şey yolunda giderse Ekim 2014’e kadar adını bu listeye ekleyecek ve bu başarıyı kazanan ilk Türk kadını olacak.
 
Okumayan kız çocuklarına destek
 
Özel bir tekstil firmasında çalışan Ergül (41), mayısta başlayacak yolculuğunun oldukça zor geçeceğini belirterek “Bir okyanusta tek başına yol alma hayalimi gerçekleştirirken, okuyamayan kız çocuklarına destek fonunu kurup, harekete geçirmek istiyorum. Uçsuz bucaksız bir mavilikte aylarca kimseyle konuşmadan, kara parçası görmeden gideceğim. Zorlu deniz şartlarına karşı koyarken, asıl kendimle ve yalnızlığımla mücadele edeceğim” diye konuşuyor.
 
Yaklaşık 60-80 gün hiç kara görmeden yolculuk yapması gereken ve 14 bin mil yol kat edecek olan Ergül, İstanbul’dan yola çıkacak. Akdeniz’in ardından Cebelitarık Boğazı’ndan geçerek Atlas Okyanusu’na açılacak. Seyahatini internet sitesi üzerinden takipçilerine aktaracak olan Ergül, “Bir Türk kadını olarak o kocaman okyanusta ve onlarca şehirde bayrağımızı dalgalandırmak, deniz dünyasına bir Türk kadının adını yazdırmak istiyorum. Babam, anneme ‘Endişelenme karşıya gidip gelecek’ diyor. Bu seyahati başarırsak Türk kadınının denizcilikteki başarısı da kanıtlanacak” diye konuşuyor. Projesinin Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından Mavi Bayrak’la ödüllendirileceğini belirten Ergün, “Darüşşafaka’da çocuklarımıza sunulan eğitim-öğretim olanaklarını biliyorum. En büyük hayalim olan pek çok kız çocuğuna okuma ve eğitim şansı vermenin hazzını ancak Darüşşafaka ile yaşayabileceğime inanıyorum” diye duygularını dile getiriyor.
 
Nasıl destek olabilirsiniz?
 
Yolculuğu boyunca Darüşşafaka ismini gündemde tutacak olan Ergül’ün bu hayaline destek olmak isteyenler, Online bağış menümüzden "Rota Atlantik Bağış Fonu"na katkıda bulunabilir. Fona katkıda bulunan bağışçılarımızın isimleri aksi belirtilmediği takdirde web sitemiz ve sosyal medya kanallarımız aracılığıyla belirli periyotlarla duyurulacaktır.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?