Darüşşafakalı Galip Haktanır vefat etti

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Lisesi 1942 yılı mezunu, Darüşşafaka Cemiyeti Üyesi, eski millî futbolcu Galip Haktanır, 30 Eylül 2023 tarihinde vefat etti.

Cenazesi 1 Ekim 2023 Pazar günü Karacaahmet Şakirin Camii’nde kılınan öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilecektir.

Kederli ailesine, yakınlarına ve tüm Darüşşafaka camiasına başsağlığı, merhuma Allah rahmet diliyoruz.

Galip Haktanır kimdir? 

Galip Haktanır, 1921’de dünyaya geldi. Çocukluğu İzmir’de geçen Haktanır, babasını kaybetmesi üzerine küçük yaşlarda İstanbul’daki dedesinin yanına geldi. 1932’de, ilkokul dördüncü sınıftayken Darüşşafaka Lisesi’ne girdi. Futbola Darüşşafaka Lisesi takımında başladı. Futbol dışında voleybol ve masa tenisinde de okul takımlarında yer alan Haktanır, ayrıca okullar arasında düzenlenen Atatürk Koşusu’nda birinciliği kazandı. Lise 1 öğrencisiyken Beşiktaş B takımında yer aldı. O tarihlerde lise öğrencilerinin kulüp takımlarında resmi maçlarda oynaması yasak olduğundan sadece özel maçlarda forma giydi. Kısa sürelerle Galatasaray ve Fenerbahçe’de de maçlara çıktı fakat kendi isteğiyle Vefa Takımı'nda oynamayı seçti. 1942’de Darüşşafaka Lisesi’ni bitiren Galip Haktanır, aynı yıldan itibaren Vefa’nın lig maçlarında mücadele etmeye başladı. Santraformevkiinde oynadığı başarılı futbolla kısa sürede parladı. Henüz bebekliğinde geçirdiği bir kaza nedeniyle sağ göz kapağının sarkık kalması nedeniyle “Kör Galip” lakabıyla ünlendi. Kısa sürede Vefa kaptanlığına getirilen Galip Haktanır, mücadeleci karakterini takıma da yansıttı. Nitekim daha önce İstanbul Ligi’nde en iyi derecesi dördüncülük olan Vefa, 1946-47 sezonunda şampiyonluğu averajla Fenerbahçe’ye kaptırarak ikinci oldu. Galip Haktanır Vefa’daki istikrarlı futbolu sonucunda Milli Takım’a da seçildi. İkinci Dünya Savaşı nedeniyle 11 yıldır müsabaka yapamayan Türk Milli Takımı’nın 1948’de İstanbul’da oynadığı Avusturya maçında forma giydi. Milli müsabakaların çok seyrek oynandığı dönemde, 1948 – 1950 arası beş A, bir B olmak üzere toplam altı kere milli formayı giydi. 1955’te futbolu bıraktıktan sonra antrenörlüğe başladı. Çeşitli dönemlerde birkaç kez Vefa antrenörlüğü dışında, Eyüp ve Beylerbeyi takımlarını çalıştırdı. Vefa Kulübü’nde antrenörlük dışında uzun yıllar idarecilik yaptı ve genel kaptanlık görevini üstlendi. 

Galip Haktanır’la 2018 yılında yapılan röportajı okumak için tıklayınız.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?