Darüşşafakalı Deniz, 16. GIMUN Konferansı'nda

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Lisesi 2012 yılı mezunu ve Galatasaray Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve İletişim alanında çift anadal okuyan Deniz Kartepe, 20-28 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 16.Geneva International Model United Nations Konferansı'nda (GIMUN), Fransa Büyükelçisi rolünü üstlenerek komitelerde Fransa'yı temsil eden diğer delegeleri yönetecek.

Deniz Kartepe, 2012 yılında Darüşşafaka Lisesi diplomasını alırken...

16 yıldır Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi Palais des Nations'ta Birleşmiş Milletler desteği ve koruyuculuğunda öğrenciler tarafından organize edilen GIMUN, tüm dünyadaki en prestijli MUN konferanslarından biri olma özelliğini taşıyor. Her sene binlerce başvuru arasından yaklaşık 300 öğrencinin kabul edildiği konferansa seçilen Deniz Kartepe, liseden bu yana 20 civarında MUN Konferansı'na katıldığını belirtiyor. Kartepe, "Üniversitede de bu sene MUN Kulübü'nün başındayım. Bir delegasyonla bu konferansa gitmek için üniversitemize başvuru yaptım, onaylanınca da konferansa başvurduk. Başvurumuz sonucunda iki arkadaşımla konferansa kabul edildik. Konferansta Fransa Cumhuriyeti'ni Büyükelçi olarak temsil edeceğim" diyor. 

Büyükelçilerin normal delegelerden farklı olarak deneyimli insanlardan seçildiğine dikkat çeken Kartepe, kendisinin de Güvenlik Konseyi, İnsan Hakları Komitesi ve International Organization on Migration (IOM) Komitesi'ndeki Fransa delegelerinin başı olacağını kaydediyor. Konferansta her komitenin farklı sorunlar üzerine yoğunlaşacağını söyleyen Kartepe, İnsan Hakları Komitesi'nin "Yasadışı Göç" ve "Keyfi Gözaltılar", Güvenlik Konseyi'nin "IŞİD" ve "Ukrayna Krizi"ni işleyeceğini belirtiyor. Son komite olan International Organization on Migration'ın ise Akdeniz geçişi sırasında hayatını kaybeden göçmenler ve Güneydoğu Asya'daki göçmen işçi sorununu ele alacağını vurgulayan Kartepe, konferansın sonunda Birleşmiş Milletler'e tavsiye niteliğinde kararlar çıkarılacağını kaydediyor.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?