Darüşşafakalı çınar Halit Ziya Yılmayan, son yolculuğuna uğurlandı

 ›  Haberler  › ↓ 
halitsziya_yilmayan_vefat11.JPG

Darüşşafaka Cemiyeti Haysiyet Divanı Başkanı, 1940 Darüşşafaka mezunu, en kıdemli Darüşşafakalı Halit Ziya Yılmayan, son yolculuğuna 14 Mayıs 2012 tarihinde TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle uğurlandı. 11 Mayıs Cuma günü vefat eden Darüşşafaka’nın sembol ismi Yılmayan’ın cenaze merasiminde en küçüğünden en büyüğüne kadar Darüşşafaka Ailesi’nin tüm mensupları, ailesi ve sevenleri hazır bulundu.
 
halitsziya_yilmayan_vefat5.JPG
 
Törene; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkan Vekilleri Fırat Tekin ve Talha Çamaş, Yönetim Kurulu Üyeleri Davut Ökütçü, Beşir Özmen, Mükremin Altuntaş, Adnan Dovan, Engin Akçakoca, Yedek Üye Betül Akan; Genel Sekreter Ahmet Buldam, Darüşşafaka Lise Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan, İlköğretim Müdürü Çiğdem Kaya, Darüşşafakalılar Derneği Başkanı Necip Akbaş, Darüşşafaka Spor Kulübü Başkanı Ümit Başkırt, Darüşşafakalı öğrenciler, öğretmenler ve yakınları katıldı.
 
halitsziya_yilmayan_vefat4.JPG

İsmet İnönü’nün himayesiyle Darüşşafaka’ya girdi
Tören, Yılmayan’ın Darüşşşafakalı öğrencilerin çıkardığı “Sanat ve Edebiyat” dergisinde yer alan ve Darüşşafaka’ya giriş öyküsünün anlattığı şu cümlelerle başladı:
“1932 Ağustos... Dedelerimiz asker. Atatürk’ün başyaveri bizim aileden. Babam anneme vasiyet etmiş: ‘Ben ölürsem, oğlumu Darüşşafaka’ya ver!’ diye. Babam ölüyor. Annem, beni Atatürk’ün başyaverine götürüyor Yalova’ya.  Atatürk, Yalova kaplıcalarında.  Onu görüyoruz, üzerinde bornoz var.  Bizi İnönü’ye yönlendiriyor. İnönü’nün yanına gittik. İnönü de bornozlu.  Gitti, giyindi. . Annem bir kâğıt uzattı, durumu anlattı. İnönü, ‘Nereye isterseniz oraya verelim. Galatasaray’ı mı, nereyi istersiniz?’ dedi. Annem, ona babamın vasiyetinden söz etti, Darüşşafaka’ya girmek istediğimizi söyledi. On beş gün sonra kâğıt geldi ve ben İsmet İnönü’nün himayesiyle Darüşşafaka’ya girdim. Yani o benim Darüşşafaka velim oldu
 
halitsziya_yilmayan_vefat7.JPGEsat Rükün:
“Darüşşafaka sevgisi babamı, bu zamana kadar mutlu bir şekilde yaşattı”
Törende konuşan Halit Ziya Yılmayan’ın oğlu Esat Rükün, “Çok sevdiğim babamı kaybettim, 51 yıllık beraberliğimiz son buldu. Babam kelimelerle anlatılacak bir insan değildi.
Hayat felsefesi sevgi üzerine kurulmuş, kalp kırmamayı ilke edinmiş, neslinin son örneği bir insandı.
Hastalığı boyunca desteğini hiç eksik etmeyen bu güzide camiaya çok teşekkür ederim. Babamın Darüşşafaka sevgisi, sevginin ötesinde, bir tutkuydu. Darüşşafaka’dan bahsedildiğinde yüzündeki mutluluk çok farklı olurdu. Bu sevgi babamı, bu zamana kadar mutlu bir şekilde yaşattı” dedi.
 
 
 
 
halitsziya_yilmayan_vefat8.JPGNecip Akbaş:
 “Darüşşafaka sevgisini bizlere aşılayan bir kişiydi”
Ardından söz alan Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Necip Akbaş ise duygularını şöyle ifade etti:
“Darüşşafakalı çınarlardan biri olan Halit Ziya Ağabeyimizi kaybetmiş olmanın üzüntüsünü ve kederini yaşıyoruz. Darüşşafaka denildiğinde kala gelen isimlerin başında geliyordu. Çünkü o, Darüşşafaka’nın adının geçtiği her yerde her zaman en ön safta yer aldı.
Darüşşafaka sevgisini bizlere aşılayan bir kişiydi. Soyadına yakışır bir şekilde Ortaköy’de yılmadan, yıllardır n her hafta Çarşamba günleri, büyük bir keyifle kardeşlerine kendi elleriyle yemekler yapıp, ikram edip, Darüşşafakalılar arasındaki sevgiyi yaşatan biri olmuştur. Kendisi bedenen aramızdan ayrılsa da ebediyen kalbimizde yaşayacaktır.”
 
 
 
 
 
halitsziya_yilmayan_vefat9.JPGBeşir Özmen:
“Ben teşekkürde, iltifatta Halit Ağabeyimden daha cömert bir insan tanımadım”
Konuşmasına “Şu anda üzerimde 2011 yılında doğum günümde bana hediye aldığı gömlek, ceketimin yakasında hediye ettiği rozet var” diyerek başlayan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen, “Ben Halit Ağabeyi yakından tanıyalı, ona ‘baba’ diye hitap edeli yirmi yılı aştı. 4-5 yıldır her gün görüşürdük. Her gün mutlaka görüştüğüm iki kişi var; annem ve Halit Ağabey. Halit Ağabeyim 25 Şubat Cumartesi günü hastalandı. 24 Şubat Cuma günü üç kez görüşmüşüz. 25 Şubat Cumartesi günü kendisini aramak için öğlen olmasını bekliyordum; ‘Akşam Derneğin yemeğinde bana yanınızda yer ayırır mısınız?’diyecektim. Oğlu Esat aradı ve 25 Şubat’tan, 11 Mayıs’a giden yola girdik” diye duygularını anlattı.
Özmen, “Her bayram, yılbaşı Halit Ağabeyim, ben kendisini aramadan beni arayacak diye tedirginlik duyardım. Bunu bu salondaki pek çok kişi duyardı. Her Sevgililer Günü'nde, Anneler Günü’nde, Kadınlar Günü’nde eşime çiçek almam için bana söz verdirirdi. Ben teşekkürde, iltifatta Halit Ağabeyimden daha cömert bir insan tanımadım” diye konuştu. Merhum Yılmayan’ı, rahmetli Cihat Örge ile birlikte tanıdığını anlatan Özmen, “Darüşşafaka ve Darüşşafakalılar Derneği’nin dumanının biraz da onların gayretiyle tüttüğüne inanırım” dedi. Beşir Özmen'in konuşmasının tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

 halitsziya_yilmayan_vefat2.JPGhalitsziya_yilmayan_vefat3.JPG
Halit Ağabeyim bence bir mucizeydi. 92 yıl delikanlı gibi yaşadı. Her anlamda pırıl pırıl bir zeka, hafıza, kalp, incelikle. Hiç yük olmadan... Onu ne kadar özlediğimi anlatamam.
Ondan ne kadar çok şey öğrendiğimi anlatamam. Her gün büyük bir eksiklik hissediyorum babamı aramadım diye... İhsan Devrim Ağabeyimizi kaybettikten sonra Ortaköy’de öğlen rakılarının tadı kaçtı. Halit Ağabeyimden sonra benim mutluluğum hep biraz eksik olacak.
Rakıların tadı, baharlar, Ortaköy eksik olacak. Her konuşmamızın sonunda tatlı aksanıyla ‘Sizler için dova ediyorum’ derdi. Şimdi çok sevdiği eşi Nermin Hanımla, Cihat Ağabeyiyle, İhsan Ağabeyiyle, ağabeyleriyle, kardeşleriyle buluşuyor. Biz oraya vardığımızda Cihat Ağabey’le birlikte Darüşşafakalılar Derneği’ni kurmuş olacaklarını bekliyorum” dedi.

halitsziya_yilmayan_vefat10.JPGZekeriya Yıldırım:
“Sevginin, saygının, dayanışmanın, birliğin, vefanın sözlüğü gibiydi hayatı”
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım ise yaptığı konuşmada şu duyguları dile getirdi: “Halit Ziya Ağabeyimiz, hayatı boyunca Darüşşafaka değerlerini yansıtan bir ışık oldu. Sevginin, saygının, dayanışmanın, birliğin, vefanın sözlüğü gibiydi hayatı… Bize düşen bu örnek Darüşşafakalının adını ölümsüzleştirmek. Halit Ağabey, Darüşşafaka değerlerini yüceltme yürüyüşüne çıkarken, yanında Cihat Örge Ağabeyimiz de vardı. Cihat Ağabey aramızdan ayrılıncaya kadar hiç kopmadılar. Darüşşafaka için hep birlikte çalıştılar. Bildiğiniz gibi Ortaköy’deki lokalimiz de onların adını taşıyor. Sanırım Halit Ağabey, kendi adının Cihat Örge Ağabey ile birlikte ölümsüzleştirilmesini isterdi. Bu müthiş ikilinin Darüşşafaka adına duydukları heyecanı canlı kalması, onları yeni nesillere örnek olması için yönetim kurulumuz her yıl sosyal sorumluluk alanında öne çıkan bir öğrencimize “Cihat Örge-Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü” ihdas etme kararı aldı.” Yılmayan’a, “Sevgili Ağabeyim, gözün arkada kalamasın, taşıdığın bayrağı kardeşlerin hiçbir zaman yere düşürmeyecektir” diye seslenen Yıldırım sözlerini tüm Darüşşafaka camiasına ve ailesine başsağlığı mesajıyla sonlandırdı.
 halitsziya_yilmayan_vefat6.JPG

Okunan duaların ve hep birlikte söylenen Darüşşafaka Marşı’nın ardından Yılmayan’ın naaşı Darüşşafakalıların omuzlarında ebedi istirahatgahına doğru yol açıktı. Yılmayan, Erenköy Sahrayıcedid Camii’nde kılınan öğle namazı sonrasında Sahrayıcedid Mezarlığı’na defnedildi.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?