Darüşşafaka’da yeni eğitim ve öğretim yılı törenle başladı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı’nı 12 Eylül'de Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle açtı.

Darüşşafaka ailesinin tüm mensuplarını buluşturan törende Darüşşafakalı öğrencilere yeni eğitim-öğretim yılının ilk dersini Eczacıbaşı Yapı Grubu CEO’su Özgen Özkan verdi.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları 2022-2023 Açılış Töreni Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları; Darüşşafaka kurucuları ve merhum bağışçılarının anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı’yla başladı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

Törenin açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Darüşşafakalılara şu sözlerle seslendi: “Ülkemizin geleceği, geleceğimizin güvencesi sevgili öğrencilerim; siz de Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi çalışın ve hayalinizden hiç vazgeçmeyin… Gençler siz geleceğin yetişkinleri, Anadolu’nun dört köşesinden geldiniz bu şefkat yuvasına. Anadolu sizlere çok kültürlülüğün, çok sesliliğin, hoşgörü ve diyaloğun en büyük örneklerini sunuyor. Çağdaş Türkiye için Atatürk’ün izinden hiç ayrılmayın. Dünyayı takip edin, okuyun, araştırın, sorgulayın ve Darüşşafaka vizyonuna hep sahip çıkın. Aklınızda gönlünüzde Darüşşafaka’ya hizmet etmek hep olsun.”

 Güleç: Ülkemizin aydınlık geleceğini sizler inşa edeceksiniz”

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç

Ebru Arpacı’dan sonra kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç ise sözlerine, “Darüşşafaka ailesine yeni katılan 157. Dönem öğrencileri, aramıza hoş geldiniz!” diyerek başladı. Darüşşafaka’nın eğitimdeki öncü rolünden, verdiği nitelikli eğitimden ve gelecek hedeflerinden bahseden Güleç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Darüşşafaka 1863 yılından bu yana, eğitimdeki öncü rolüyle her zaman 20 yıl, 50 yıl sonrasını planladı, öğrencilerinin o günün koşullarına göre yetişmeleri için var gücüyle çalıştı.  Bugün de sizlerin 21. yüzyıl yetkinlikleriyle donatılmış gençler olarak mezun olması; düşünen, sorgulayan, özgüvenli, topluma karşı sorumluluklarının bilincinde lider bireyler olarak yetişmesi, temel önceliğimiz olacak. Tıpkı sizlerden önce hayatları Darüşşafaka ile değişen öğrencilerimiz gibi… Matematikçi Salih Zeki, bilim insanı Prof. Dr. Adnan Sokullu, ressam Mahmut Cûda, Muhittin Sebati, edebiyatımızın kilometre taşlarından Ahmet Rasim, Türkiye’nin ilk çocuk psikiyatrı Prof. Dr. Rıdvan Cebiroğlu, edebiyat eleştirmeni Berna Moran gibi çok değerli, sayısız isim…  Onlar da Darüşşafaka’nın tedrisatından geçti. Hayatları bu çatının altında aldıkları eğitimle değişti. Aldıkları eğitimle yeni bir dünyaya adım attılar. Sadece kendi hayatlarını değil, ailelerinin hayatlarını da değiştirdiler. Üstlendikleri kilit görevlerle, ülkelerinin geleceğine damga vurdular. Şimdi sıra sizlerde… Ülkemizin aydınlık geleceğini sizler inşa edeceksiniz. Değişen dünyanın sorunlarına, ihtiyaçlarına sizler çözüm üreteceksiniz.”

“81 İlden 81 Öğrenci” projesiyle 15 yıldır Darüşşafakalı öğrencilerin yol arkadaşı olan Türkiye İş Bankası’na Darüşşafaka ailesi adına şükranlarını sunan Güleç, Darüşşafakalılara, “Yeni hayatınız sizi bekliyor… Yolunuz açık olsun!” dedi.

Yusuf Ziya Paşa Ödülleri sahiplerini buldu

2022 üniversite sınavında gösterdikleri başarılarıyla Yusuf Ziya Paşa Ödülü’nü almaya hak kazanan Darüşşafaka Lisesi mezunlarından Umut Erdem Uyar, Ahu Tarası, Minel Koca, Ayberk Savmaz, Esra Güven, Büşra Turgut, Vedude Rabia Sözkesen, Nursinem Aydın, Selin Asmaca, Yunus Emre Bekdemir, İdil Dodak, Rabia Şeyma Yücel ve Fatma Betül Filik’e ödülleri Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç tarafından takdim edildi.

 5.sınıf öğrencisi Bahar Aksu: “Yemekhanedeki yemekler annemin yemekleri gibi lezzetli”

 

Ödül töreninden sonra, beş günlük oryantasyon sürecini tamamlamanın heyecanıyla sahneye çıkan 5. sınıf öğrencisi Bahar Aksu, duygularını şu şekilde dile getirdi: “Merhaba, ben Bahar. Balıkesir’den geldim. Beş gündür buradayım. Size biraz kendimden bahsetmek istiyorum. Darüşşafaka’ya geldiğimde hem çok mutlu oldum hem de biraz kaygılandım. Okul çok büyük olduğu için gezerken çok yoruldum ama artık her yeri öğrendim. Okula ilk geldiğimde kendime hemen arkadaşlar buldum. Tavşan peluşumu yanımda getirdiğim için bazı arkadaşlarım bana ‘tavşan kız’ bile dediler. Yemekhanedeki yemekler annemin yemekleri gibi lezzetli. İlk kez bu kadar arkadaşım olduğu için çok heyecanlandım, çok mutlu oldum. Drama, müzik ve görsel sanatlar dersleri çok ilgimi çekti. Pikniğe gitmek için annemden ayrıldığımda çok üzüldüm, biraz da ağladım. Ama 12. sınıf ablalarım ve abilerim bizi alkışladıklarında çok mutlu oldum. Ben de onlar gibi çalışarak ailemi ve okulumu gururlandıracağıma söz veriyorum. Sekiz yıl sonra yeni gelecek 5. sınıfları karşılayacağım günü iple çekiyorum.”

Ahu Tarası: Her imkânın peşinden koşun. Eğer siz isterseniz hiçbir fırsat yoktur bu duvarların arasında size sunulmayacak…”

2022 mezunları adına sahneye çıkan Ahu Tarası, yeni başlayan kardeşlerine “Yuvamıza hoş geldiniz!” dedikten sonra şunları söyledi:

“Şimdi kardeşlerimin oturduğu koltuklardan bir zamanlar şaşkın gözlerle izlediğim kürsüde, bugün Mezunlar Derneğimizin taze bir üyesi olarak bulunmak, inanması güç bir rüya gibi. Ailemizin yeni paydaşı 5. sınıf kardeşlerim, bazılarınızın gözünde sekiz sene evvel bende de tıpkısı bulunan endişeli bakışları görüyorum. Belki inanmazsınız ama bu ablanız da bir zamanlar okulun her koridorunda annesini özlemiş, iç çekmiştir. Fakat şimdi kendi evimdeyken, burayı asıl evimi özlüyorum. İçinizi ferah tutun. Buradan çıkarken hayal ettiğinizin ötesinde bireyler olacaksınız. Henüz çok geniş bir dünyaya adapte olmaya çalışan kardeşiniz olarak bu kapıdan çıktım çıkalı afallamadım desem yalan söylemiş olurum. Okulun âdeta bir ütopya olduğunu, buradan ayrıldığınız anda anlıyorsunuz. Fakat bu ütopya, sizden sadece kendinizi inşa etmenizi bekliyor, fazlasını değil. Şimdilerde yaşıtlarınıza göre çok daha fazla yorulacak, belki her an koşturma içinde olmanın telaşıyla yıpranacaksınız.  Bunun için hayıflanmayın. Aksine çok mutlu olun. Ne bedeller ödenerek elinizdeki yaşamlar elde edilmeye çalışılıyor, bir düşünün, sonra da sizi güler yüzle kapıları ardına kadar açarak bekleyen öğretmenlerinize sarılın. Şansınızın her zaman farkında olun. Her imkânın peşinden koşun. Eğer siz isterseniz hiçbir fırsat yoktur bu duvarların arasında size sunulmayacak…”

Eczacıbaşı Yapı Grubu CEO’su Özgen Özkan

2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın ilk dersini veren Eczacıbaşı Yapı Grubu Ceo’su Özgen Özkan, ilham veren konuşmasında öğrencilere seçilmişliklerinin farkında olmaları, geleceği düşünerek çalışmaları ve buna göre performans göstermeleri gerektiğini vurguladı. Darüşşafaka’da öğreneceklerinin 100 yıl sonrası için bile etkili olacağını ifade eden Özkan; öğrencilere sevdikleri meslekleri seçmeleri, planlı ve disiplinli çalışmaları, ne yaparlarsa herkesten farklı yapmaları noktalarında tavsiyelerde bulundu.

İlk dersin ardından sahneye çıkan 5. Sınıflar Korosu, oryantasyon döneminde öğrendikleri şarkıları söyledi ve tören, hep bir ağızdan söylenen Daçka Marşı ile son buldu.  

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?