Darüşşafaka'da Cumhuriyet coşkusu

 ›  Haberler  › ↓ 

Her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, bu yıl evlerde kutlanıyor. Darüşşafaka Eğitim Kurumları, bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Töreni’ni her zamanki zenginliğiyle internet ortamına taşıdı. Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ’82), Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, 12. sınıf öğrencisi Güler Yazgı Akata ve öğrenci temsilcisi, 11. sınıf öğrencisi Deniz Nail Tekekoğlu’nun konuşma yaptığı törende, Darüşşafaka Lisesi 12. sınıf öğrencileri de tiyatro ve müzik performansı sergiledi.

Darüşşafakalı öğrencilerin “Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, demokrasi bilincine sahip, insan haklarına saygılı, daima ileriye bakan, okumayı ve anlamayı önemseyen, lider bireyler olarak yetişmemizde büyük katkısı olan öğretmenimiz” diyerek takdim ettikleri Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı; “Bizim çocuklarımız Atatürk’ün onlara şu hitabını hiç unutmayacaktır. ‘Küçük Hanımlar, Küçük Beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.’ Buna göre çalışacak ve sevginin, kardeşliğin tohumlarının atıldığı bu güzel günden ilham alarak dünya geleceğinde hoşgörünün hakim olması, barışın ve mutluluğun tesis edilmesi için çalışacaklardır.” dedi.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ’82) ise Darüşşafakalı öğrencilere; “Gazi Mustafa Kemal; ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.’ derken yalnızca bir ulusun bağımsızlığını elinden alıp, onu esir etmek isteyenlere karşı mücadele etme gerekliliğini anlatmıyordu. Türk gençliğinden bu çizgiyi sürdürme ve daha ileri noktalara taşıma isteğini de dile getiriyordu. Aynı zamanda; ‘Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak sizlersiniz.’ diyerek bu ulvi görevi sizlere emanet etti. Hem milli kültürümüzü hem de evrensel değerleri çok iyi öğrenerek bu görevi yerine getireceğinize inancımız tam. Sizlere ihtiyacımız olduğunu unutmayın. Size güveniyor ve inanıyoruz.” şeklinde seslendi.

Darüşşafaka Lisesi 11. sınıf öğrencileri ise “Bir Umut Cumhuriyettir” adlı tiyatro eserini canlandırırken; “Ey Özgürlük” ve “İlelebet Cumhuriyet” şarkılarını seslendirdiler.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Töreni’ni seyretmek için tıklayın.

 

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?