Darüşşafaka’da bir ders yılı daha törenle sona erdi

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı Kapanış Töreni, 16 Haziran Cuma günü Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde yapıldı.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, yol arkadaşlarının ve Darüşşafaka’nın kurucularının manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan töreni Darüşşafaka Lisesi öğrencileri Hilal Maltaş ile Samet Ceylan sundu.

Darüşşafaka Lise Müdürü Nilüfer Kavaklı’nın konuşmasının ardından Darüşşafaka’da bir yılın nasıl geçtiğini özetleyen "Darüşşafaka’da Bir Yıl Nasıl Geçti?" sunumu gösterildi. 

Törende, 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı Dönem Birincileri; Ener Mitrani (5. Sınıflar Birincisi), Arel Denis Gülçiçek (6. Sınıflar Birincisi), Aynur Sezer (7. Sınıflar Birincisi), Defne Aslan (8. Sınıflar Birincisi), Elif Yılmaz (9. Sınıflar Birincisi), Ceren Gözcü (10. Sınıflar Birincisi), Osman Yiğit Uygun (11. Sınıflar Birincisi), Cahide Kaya’ya (12. Sınıflar Birincisi) başarı plaketleri takdim edildi.

Tören, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın geleneksel ödüllerinin takdimiyle devam etti.

Cihat Örge - Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü
Darüşşafakalı Cihat Örge ile Halit Ziya Yılmayan’ın anısına sosyal sorumluluk alanlarında fark yaratan öğrencilere verilen “Cihat Örge - Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü”nün bu yılki sahibi “ortaokul” kategorisinde TÜBİTAK 17. Ortaokul Öğrencileri araştırma Projesi kapsamında, “Suyunu tüketme-YEN sürdüren İstanbul” çalışmalarıyla Marmara-Avrupa bölge ikinciliği kazanan Ecrin Okunak, Duru İpek Yılmaz, danışman öğretmenleri Ece Ünsal oldu. “Lise” kategorisinde ise ödülü Değişimin Kendisi Ol Projesi kapsamında Çatı dergisini çıkaran, okul içi ve dışı birçok sosyal sorumluluk projesine liderlik eden Arife Vildan Bakar, İrem Nur Hafo ve danışman öğretmenleri Anıl Kanber aldı.

2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı Fettah Aytaç Ödülleri:
1955 yılında Darüşşafaka’da İngilizce eğitimi başlatan Cemiyet Başkanı Fettah Aytaç anısına her yıl sosyal bilimler, fen bilimleri, matematik, sanat, teknoloji ve spor alanlarında okul dışı yarışmalarda en başarılı olanlara verilen Fettah Aytaç Ödülleri’ne bu sene de alanlarında başarılı öğrencilerimiz layık görüldü.

Fettah Aytaç Lise Sosyal Bilimler Ödülü
TÜBİTAK Türkiye Finali 54. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda “Tarih” alanında Türkiye 3.sü olan Damla Aysima Ergül, Hazel Fatma Dallı ve danışman öğretmeni Cem Oğuz Büke Fettah Aytaç Lise Sosyal Bilimler Ödülü’nün sahibi oldu

Fettah Aytaç Ortaokul Teknoloji
Bilim Kahramanları Buluşuyor First Lego League Challenge 19. Türkiye Turnuvası’nda şampiyon olan  “Panic at Daçka” Takımı  öğrencileri Cemre Mina Demir, Nisanur Yasak, Efe Aras Aykut, Zeynep Bera Şenol, Aynur Sezer, Elif Özer, Zeynep Duru Karaca, Serra Ceyda Dindar, Yağız Tiryakioğlu, Mustafa Hacıhüseyin ve danışman öğretmenleri Büşra Hamdemirci  ile Görkem Girgin Fettah Aytaç Ortaokul Teknoloji Ödülü’ne layık görüldü.

Fettah Aytaç Lise Teknoloji Ödülü 
Robotex Ulusal Turnuvası’nda Labirent Çözen Robot kategorisinde Türkiye şampiyonu olan Mustafa Çağan Kahraman, Belinay Eğer, Ömer Faruk Yaman ve danışman öğretmenleri Hasan Yazgu, Fettah Aytaç Lise Teknoloji Ödülü’nün sahibi oldu.

Fettah Aytaç Lise Edebiyat Ödülü
Darüşşafaka Lisesi öğrencileri arasında bu yıl ikincisi düzenlenen "Şair NigârHanım" Şiir Yazma Yarışması'nın birincisi Kaan İğneci, Fettah Aytaç Lise Edebiyat Ödülü’nü aldı.

Fettah Aytaç Ortaokul Matematik Ödülü
17. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda TÜBİTAK bölge ikincisi olan Kadriye Özçelik, Rukiye Özçelik, Ege Kayıran ve danışman öğretmenleri Ece Ünsal Fettah Aytaç Ortaokul Matematik Ödülü’nü kucakladı.

Fettah Aytaç Lise Matematik Ödülü
TÜBİTAK bölge finallerine çağrılan Ayşe, Çiğdem ve Özlem Efe ile danışman öğretmenleri Burcu Özge Eser, Fettah Aytaç Lise Matematik Ödülü’ne layık görüldü.

Fettah Aytaç Ortaokul Fen Bilimleri Ödülü
Middele Global Issues Problem Solving Aksiyon Planı Sunumu kategorisinde Türkiye 1. liği alan Deva Gül, Halime Gizem Aplay, Ceylin Karadeniz Kağan İpek, Elif Ceren Ayata M. Furkan Kan Barış Bozkurt ve danışman öğretmenleri Selda Selçuk, Fettah Aytaç Ortaokul Fen Bilimleri Ödülü’nü aldı.

 Fettah Aytaç Lise Fen Bilimleri Ödülü
“Depremlere karşı yapılarda kullanılabilecek mikroişlemci kontrollü bir dikey dengeleyicinin prototip tasarımı” isimli projeleri TÜBİTAK Marmara Avrupa Bölgesi Fizik Alanı 1.lik ödülünü alan Eren Koruyan, Furkan Göktaş, Talha Kemal Kara ve danışman öğretmenleri Zübeyir Sağözen, Fettah Aytaç Lise Fen Bilimleri Ödülü

Fettah Aytaç Ortaokul Spor Ödülü 
Türkiye sekizincisi olan Yıldız Kız Basketbol Takımı öğrencileri Almila Erkan, Suden Ecrin Gedik, Hülya Beste Kobal, Mercan Açıkel, Seden Deren Çolak ve danışman öğretmen Mehmet Özgencigör, Fettah Aytaç Ortaokul Spor Ödülü’nü aldı.

Fettah Aytaç Lise Spor Ödülü
7. sınıftan itibaren altyapısında oynadığı Sarıyer Spor Kulübü ile profesyonel sözleşme imzalayan Mahmut Celal Yücel ve Danışman Öğretmeni Erdem Yağız, Fettah Aytaç Lise Spor Ödülü’nün sahibi oldu.

Fettah Aytaç Sanat Ödülü
Yıl boyunca gerçekleştirilen tüm törenler ve sanatsal gösterilerde ses tasarımı, sahne arkası reji çalışmalarında gösterdiği çaba ve üstün performans sebebiyle Nehir Yıldırım, Fettah Aytaç Sanat Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Nazıma Antel İngilizce Ödüllü
Darüşşafaka’nın ilk kadın müdürü, İngilizce eğitimin başlaması ve kız öğrencilerin Darüşşafaka’ya alınmasının öncülerinden Nazıma Antel’in adını yaşatmak için verilen Nazıma Antel Ödülü’nü bu yıl ortaokul kategorisinde The Emeralds of Daçka takım ismiyle Destination Imagination atölyesi Türkiye finallerinde doğaçlama kategorisinde birinci olan, Begüm Solğun, Teoman Güzeloğlu Rukiye Özçelik, Umut Can Beşir, Zerya Sarin Konuk, Defne Aslan, Sadettin Göktuğ Kır ve danışman öğretmenleri Güzin Ulaşan aldı.

Nazıma Antel Lise İngilizce Ödülü’nü ise Hisar Okulları’nda düzenlenen ESU English Public Speaking (İngilizce Konuşma) Yarışması’nda arasında üçüncü olan ve topluluk önünde yaptığı konuşmalarla aynı zamanda KGL (Kanguru) İngilizce yarışmasında bölge turunu 100 puan üzerinden 95 puan alarak Türkiye yarı finallerine de katılmaya hak kazanan Damla Ata ve danışman öğretmenleri Samuel Atchley ile Gülbahar Vidinel aldı.

Fikirden Uygulamaya Girişimcilik ve İş Yönetimi Dersi’ne verdiği büyük destekten dolayı Beba Vakfı Direktörü Korhan Beba’ya teşekkür plaketinin takdim edildiği tören, hep bir ağızdan söylenen Darüşşafaka Marşı ile sona erdi.

 

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?