Darüşşafaka’da bir ders yılı daha törenle kapandı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2021 – 2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Kapanış Töreni, 17 Haziran 2022 Cuma günü Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde yapıldı.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, yol arkadaşlarının ve Darüşşafaka’nın kurucularının manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan törende söz alan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı konuşmasında şunları söyledi:

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

“Bugün bir yılı daha başarılı bir şekilde bitirmenin heyecanını yaşıyoruz. Aslında bu yıl gerçekten zorlu bir süreçti. Hep birlikte neşeyle başladı eğitim yılı. Yüzümüzde maskeler olsa da, sarılmasak da birbirimize, okulda yüz yüze eğitime başlamanın heyecanı ve coşkusu vardı hepimizde. Pandemi gerçeği devam ediyordu. Covid-19’a inat, derslerimiz devam etti. Bu arada sanatı ve sporu da hiç ihmal etmedik. Sonra başarılar gelmeye başladı. Fen bilimlerinde, edebiyatta, sosyal bilimlerde, matematikte, yabancı dilde, sporda, sanatta çok güzel başarılar elde ettik. Ufak büyük emek sarf edilen her türlü etkinliği ve başarıyı tebrik ediyor, emeği geçen tüm öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. ‘Bu yıl bize ne öğretti?’ diye kendime sorduğumda bu yılın; sabrı, sabretmeyi, azmi ve yarınlara umutla bakmayı öğrettiğini görüyorum. Sevgili çocuklar, şimdi dinlenme ve eğlenme zamanı. Bol Bol dinlenin, kitap okuyun, oyun oynayın, çokça sokaklarda koşun, ağaçlara tırmanın, maskesiz olmanın verdiği özgürlükle bol bol nefes alın. Çokça enerji toplayın. Sizleri burada, 12 Eylül’de heyecanla bekliyor olacağız.”

Konuşmanın ardından Darüşşafaka’da bir yılın nasıl geçtiğini özetleyen "Darüşşafaka’da Bir Yıl Nasıl Geçti?" sunumu gösterildi. 

Şube müdür yardımcıları tarafından sertifikaları verilen 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Dönem Birincileri şu şekilde sıralandı: 


•    5. Sınıflar Birincisi: Arel Denis Gülçiçek 
•    6. Sınıflar Birincisi: Muhsin Erdem Güder
•    7. Sınıflar Birincisi: Defne Aslan
•    8. Sınıflar Birincisi: Elif Yılmaz
•    9. Sınıflar Birincisi: Demirhan Boran Yılmaz
•    10. Sınıflar Birincisi: Deniz Baran Karagöz
•    11. Sınıflar Birincisi: Begüm Serttaş
•    12. Sınıflar Birincisi: Esra Güven 

2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Fettah Aytaç Ödülleri

1955 yılında Darüşşafaka’da İngilizce eğitimi başlatan Cemiyet Başkanı Fettah Aytaç anısına her yıl sosyal bilimler, fen bilimleri, matematik, sanat, teknoloji ve spor alanlarında okul dışı yarışmalarda en başarılı olanlara verilen Fettah Aytaç Ödülleri’ne bu sene de alanlarında başarılı öğrencilerimiz layık görüldü.

Fettah Aytaç Ortaokul Teknoloji Ödülü

19-20 Şubat 2022 tarihlerinde PAD Robot Kulübü takımı yenilikçi projelerde gerçek dünya sorunlarına çözümler bulup farkını ortaya koyan takımlar arasında Global Innovation Award Türkiye aday adaylığına seçildi ve 12-13 Mart 2022 tarihlerinde gerçekleşen "Bilim Kahramanları Buluşuyor First Lego League Challenge 2021-2022 Cargo Connect Sezonu Ulusal Turnuvası" kapsamında da Panic At Dacka takımı yenilikçi proje ile ikincilik ödülü almaya hak kazandığı için “Fettah Aytaç Ortaokul Teknoloji Ödülü”ne layık görüldü.
Öğrenciler: Aynur Sezer, Muhsin Erdem Güder, Yağız Tiryakioğlu, Esila Melek Karagöz, Serra Ceyda Dindar, Zeynep Duru Karaca, Mustafa Hacıhüseyin, Elif Özer, M. Çağan Kahraman, Fatih Yılmaz, Ahmet Baki Mavi, Eylül Eser
Danışman öğretmen: Görkem Girgin ve Büşra Handemirci

Fettah Aytaç Lise Fen Bilimleri Ödülü 

20-23 Nisan 2022 tarihlerinde Amerika’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda yarışan 459 takım arasından seçilerek FRC’nin en prestijli ödüllerinden biri olan “Engineering Inspiration” ödülünü alan Lise Robot Takımımız “Sultans of Türkiye”, Fettah Aytaç Lise Fen Bilimleri Ödülünü almaya hak kazandı. 
Danışman öğretmen: Gözde Yüksel, Mertcan Gür

Fettah Aytaç Lise Edebiyat Ödülü

 TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda Edebiyat dalında Türkiye 2. si olan Tuba Aydın ve Şeyda Yumaç, “Fettah Aytaç Lise Edebiyat Ödülü”nü almaya hak kazandı.
Danışman öğretmen: Zehra Ezgi Turaç Tunç

Fettah Aytaç Lise Matematik Ödülü

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda Bölge 2.lik ödülü alan Ayşe Efe, Çiğdem Efe, Özlem Efe “Fettah Aytaç Lise Matematik Ödülü” almaya hak kazandı. 
Danışman öğretmen: Burcu Özge Eser

Fettah Aytaç Ortaokul Matematik Ödülü:

Matematik dalında Fettah Aytaç Ödülü’ne öğrencimiz Rukiye Özçelik, TUBİTAK Projesi ile bölge sergisine seçildiği ve TALES Sınavında okul ikincisi olduğu için “Fettah Aytaç Ortaokulu Matematik Ödülü” almaya hak kazandı.
Danışman öğretmenler: Merve Esmer, Zeynep Işılay Başkahya

Fettah Aytaç Lise Teknoloji Ödülü  

Hisar Okulları tarafından düzenlenen Siber Güvenlik Yarışmasında 2.lik ödülünü alan Taha Kocabuga ve Adnan Kantarcı “Fettah Aytaç Lise Teknoloji Ödülü” almaya hak kazandı. 
Danışman öğretmen: Hasan Yazgu


Fettah Aytaç Lise Sosyal Bilimler Ödülü 

XVIII. Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması'nda 100 puan alarak altın madalya alan Eylül Aslantaş ve TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda Bölge 1.lik ödülü alan Nazime Yıldırım “Fettah Aytaç Lise Sosyal Bilimler Ödülü”nü almaya hak kazandı.
Danışman Öğretmen: Öznur Akyıldız, Anıl Kanber


Fettah Aytaç Ortaokul Spor Ödülü  

Sarıyer İlçe 1.si olan Yıldız Erkek Futbol Takımı öğrencileri “Fettah Aytaç Ortaokul Spor Ödülü”nü almaya hak kazandılar.
Öğrenciler: Alkan Köroğlu, Fırat Sohi, Süleyman Tok, M. Eren Ayhan, Ramazan Pay, Kayra Tokgöz, Barlas Babıeyan, Ozan Akdağ, U. Erdağ Gün, M. Efe Değirmenci, Eymen Koyulmuş, M. Emin Şahin, Hasan Yılmaz, Bedirhan Ertaş, Emir S. Nazlı, Veysel Dorudemir, A. Eren Çoban

Danışman öğretmen: Erdem Yağız,Tarık Yılmaz 

Fettah Aytaç Lise Spor Ödülü

Sarıyer İlçe 1.si olan “Badminton Genç Kız Genç Erkek Takımlarımız” Fettah Aytaç Lise Spor Ödülü’nü almaya hak kazandı.
Öğrenciler: Duygu Deniz Şahin, Duygu Köse, Hamide Begüm Yıldız, Elif Bul, Remzi Atlı, Mehmet Türker Doğanay, Ali Bulut, Furkan Alişan, Cihan Çakmakkaya
Danışman öğretmen: Duygu Saatçioğlu 

2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Nazıma Antel Ödülleri
Nazıma Antel Ortaokul İngilizce Ödülü

Darüşşafaka’nın ilk kadın müdürü, İngilizce eğitimin başlaması ve kız öğrencilerin Darüşşafaka’ya alınmasının öncülerinden Nazıma Antel’in adını yaşatmak için verilen Nazıma Antel Ödülü’nü bu yıl Uluslararası Oxford Proje Yarışması’nda orman yangınlarını durduracak fikir üreten ve posterleriyle 2. olan öğrencilerimiz Esra Bera Taş, Fehime Ayça Bozkırlı, Rukiye Özçelik ile Uluslararası Wevoi "Promote a good cause" "İyi Bir Sebebi Destekle" konulu kısa video yarışmasında iklim değişikliğiyle ilgili çektikleri video ile fark yaratarak birçok farklı ülkedeki katılımcılar arasında 2. olan öğrencilerimiz Selin Özkan ve Elif Yılmaz aldılar.
Danışman öğretmenler: Adis Vezir, Senem Boz Yıldız

Nazıma Antel Lise İngilizce Ödülü

OWLYPIA Intellectuals' İngilizce Uluslararası bilgi yarışmasında 5. Olan, Çankaya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı tarafından düzenlenen 11. Creative Writing yarışmasında 1110 öğrenci arasından Türkiye 2.si, KMUN konferansında ""honorouble mention"" ödülü alan Beren Akkaya ve  Almanca FIT A1 sınavında 60 tam puan alan Hamide Begüm Yıldız “Nazıma Antel Lise İngilizce Ödülü” almaya hak kazandılar.
Danışman öğretmen: İpek Yakar, Gary Fletcher, Sinan Seden, Burcu Tuncel

2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Cihat Örge - Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa U. Demirci ve 11. sınıf öğrencimiz Nazlı Eren

40’tan fazla ülkeden gelen yüz binlerce adayın arasından sıyrılıp, Dünya Şampiyonası’nda Dean’s List Award Winner ödülünü alan ilk Türk öğrenci olan, Türkiye’nin ilk lise seviyesindeki STEM kadınları cesaretlendirme topluluğu olan Women In STEM’in Orta Doğu ve Avrupa Elçisi olmasından tutun da yurt içi ve yurt dışı mentorluk ettiği sayısız takıma kadar tüm dünyada binlerce insana ulaşan öğrencimiz Nazlı Eren’e “Cihat Örge- Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü”nü Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa U. Demirci verdi.

Dans eğitmeni Emre Karaal ve Ece Aymaz’ın törendeki dans performansı izleyenler tarafından alkışlarla karşılandı.

Tüm öğrenci ve katılımcıların hep birlikte söyledikleri Darüşşafaka Marşı’yla biten törenin ardından uzun yaz tatili başladı ve Darüşşafakalı öğrenciler tatillerini geçirmek üzere ailelerinin yanına döndü. 
Tüm Darüşşafakalı öğrencilerimize Eylül’de görüşmek üzere, iyi tatiller diliyoruz. 

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?