Darüşşafaka’da 2019-2020 ders yılı törenle açıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları 2019-2020 eğitim ve öğretim yılını 9 Eylül'de TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle açtı. Darüşşafaka ailesinin tüm mensuplarını buluşturan törende Darüşşafakalı öğrencilere yeni eğitim-öğretim yılının ilk dersini Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tümsavaş verdi.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları 2019-2020 Açılış Töreni Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları; Darüşşafaka kurucuları ve merhum bağışçılarının anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı’yla başladı.

Arpacı: “Darüşşafaka’da çalışmak Türkiye için çalışmaktır”
Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

Törenin açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Darüşşafakalılara şu sözlerle seslendi: “Darüşşafaka bilimdir, sanattır, insana saygıdır, değerlere sahip çıkmaktır, dünyaya açılmaktır. Darüşşafaka hayal etmektir aslında ve hiç vazgeçmemektir hayalinden. Başarı peşinden koşmak, her başarısızlıktan yeni bir başarı öyküsü üretmektir. Gençler siz geleceğin yetişkinleri, Anadolu’nun dört köşesinden geldiniz bu şefkat yuvasına, Anadolu sizlere çok kültürlülüğün, çok sesliliğin, hoşgörü ve diyaloğun en büyük örneklerini sunuyor. Çağdaş Türkiye için Atatürk’ün izinden hiç ayrılmayın. Dünyayı takip edin, okuyun, araştırın, sorgulayın ve Darüşşafaka vizyonuna hep sahip çıkın. Aklınızda gönlünüzde Darüşşafaka’ya hizmet etmek hep olsun.”

Öktem: “Bizler dünün gazetesiyiz. Geleceğin özgür ve kalkınmış Türkiye’sini yaratacak olan sizlersiniz”
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M.Tayfun Öktem (DŞ'82)

Ebru Arpacı’dan sonra kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem ise sözlerine, “Darüşşafaka ailesine yeni katılan 154. Dönem öğrencileri, aramıza hoş geldiniz!” diyerek başladı. Darüşşafaka Eğitim Kurumlarının öncelikli hedeflerini; öğrencilerinin sağlıklı, mutlu, özgüvenli bireyler olarak yetişmeleri, akademik olarak en üst seviyede performans sergileyebilmeleri, bilim, sanat, spor, gibi farklı alanlarda ilerleyerek Türkiye’nin en önemli ve başarılı üniversitelerini kazanmaları olarak açıklayan Öktem, genç Darüşşafakalılara: “Bizler dünün gazetesiyiz. Geleceğin özgür ve kalkınmış Türkiye’sini yaratacak olan sizlersiniz. Tüm eğitim sürecinizde başarıdan başarıya koşan bireyler olarak yetişmenizi diliyorum. Sizden sadece gayretinizi bekliyorum. Merakınızı ve heyecanınızı hiç yitirmeyin!” dedi.

Darüşşafaka’nın tüm çabasının öğrencilerini içinde bulunduğumuz bilim çağına uygun yetiştirmek olduğunu belirten M. Tayfun Öktem; “Bilim, sanat, spor… Darüşşafaka’nın kendinizi geliştirmek istediğiniz her alanda sizi destekleyeceğini biliyorsunuz. Sizden de ricamız öğrendiğiniz her şeyi kalıcı hale getirmeniz, içselleştirmeniz. Daçka kültürünün bir geleneği olarak abi ve ablalarınızdan yardım alıp, kardeşlerinizin gelişimine yardımcı olmanız.” diye konuştu.

“81 İlden 81 Öğrenci” projesiyle her yıl Darüşşafaka’ya katılan 81 öğrencinin tüm giderlerini karşılayarak daha fazla çocuğa fırsat eşitliği sağlayan Türkiye İş Bankası’na Darüşşafaka ailesi adına şükranlarını sunan Öktem, Darüşşafakalılara; canlı, dinamik ve neşeli bir ders yılı dileyerek sözlerini noktaladı.

Yusuf Ziya Paşa Ödülleri sahiplerini buldu

2019 üniversite sınavında gösterdikleri başarıyla Yusuf Ziya Paşa Ödülü’nü almaya hak kazanan Darüşşafaka Lisesi mezunlarına ödülleri Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri Zeynep Necipoğlu, Erman Süsler, Oğuz Güleç, Haldun Boz tarafından takdim edildi.

Yönetim Kurulu Başkanı M.Tayfun Öktem (DŞ'82) ve Deniz Şengül (DŞ'2019)

2019 mezunlarından en iyi başarı yüzdesiyle üniversiteye yerleşen Darüşşafakalı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmeye hak kazanan Deniz Şengül oldu. Şengül, bu başarısıyla 1969 yılı Darüşafaka Lisesi mezunlarının verdiği özel ödülü de M. Tayfun Öktem’in elinden teslim aldı.

Umut Can Beşir: “Burada eğitimim ve sosyal hayatım için pek çok olanak var”
Darüşşafaka Ortaokulu 5. Sınıf Öğrencisi Umut Can Beşir

Ödül töreninden sonra sahneye çıkan 2019 yılı Darüşşafaka Giriş Sınavı birincisi, 5. sınıf öğrencisi Umut Can Beşir heyecanını ve duygularını şu sözlerle paylaştı:

“Daha o kocaman yeşil kapıdan girer girmez beni çok güzel bir geleceğin beklediğini, buranın hayatımda parlak bir sayfanın başlangıcı olduğunu anladım. Sizlere biraz kendimden bahsedecek olursam belgesel izlemeyi, kitap okumayı ve uzayla ilgili araştırma yapmayı çok sevdiğimi söyleyebilirim En çok sevindiğim şeylerden bir tanesi de bu aktiviteleri burada da sürdürebilecek olmam. Böyle düşünüyorum, çünkü burada eğitimim ve sosyal hayatım için pek çok olanak var.  Bana bu olanaklar içinde aydınlık bir gelecek sunmak için emek veren aileme ve öğretmenime çok teşekkür ederim.”

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tümsavaş

2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ilk dersi Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tümsavaş verdiği ilk derste dijital çağda teknolojik okur yazarlığın önemini vurguladı ve özellikle kız öğrencilere hayat yolunda tavsiyelerde bulundu.

Darüşşafaka Ortaokulu 5. Sınıf Öğrencileri

Ardından sahneye çıkan 5. Sınıflar Korosu Darüşşafaka - Tekfen Basketbol Takımı ile birlikte “Günaydın Çocuklar”, “Tebessüm” şarkılarını seslendirdi. Tören hep bir ağızdan söylenen Daçka Marşı ile son buldu.  

Darüşşafaka Tekfen Basketbol Takımı

 

 

 

Tüm Haberlere Göz Atın