Darüşşafaka, vefatının 22.yılında bağışçısı Zeynep Oyvar'ı andı

 ›  Haberler  › ↓ 

Bağışlarıyla Darüşşafaka'ya güç katan Zeynep Oyvar, vefatının 22.yılında törenle anıldı. Ölüm yıldönümü olan 13 Temmuz'da Darüşşafaka Yakacık Rezidans'ta düzenlenen anma törenine Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fırat Tekin, Türk Kızılay Şişli Şubesi Zeynep - Nedim Oyvar Huzurevi Müdürü Fisun Altındağ, Darüşşafaka bağışçıları ve çalışanları  katıldı.

Mezarlıklar Müdürlüğü Protokol İmamı Fatih Savaş'ın duasıyla başlayan tören, Başkan Vekili Fırat Tekin'in konuşmasıyla devam etti.

Darüşşafaka Camiası'nın  merhume Zeynep Oyvar'ı her zaman saygı, minnet ve rahmetle  andığına dikkat çeken Tekin, "Darüşşafaka Cemiyeti, 152 yıldır “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla,Türkiye’nin dört bir yanından annesini veya babasını kaybetmiş, maddi durumu yetersiz, başarılı çocuklara tam burslu ve yatılı kolej eğitimi veriyor. Toplumumuzdaki yardımlaşma, dayanışma ve kardeşlik duygularıyla beslenen Darüşşafaka, değerli hayırseverlerin bağışlarıyla varlığını sürdürüyor. Bağışçılarımız, Darüşşafaka’da okuyan öğrencilerimize iyi bir gelecek sağlıyor ve çok büyük bir iyilik yapıyorlar. Bize bugüne kadar destek veren tüm bağışçılarımıza huzurlarınızda bir kez daha sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Darüşşafaka’nın bir buçuk asırdır devam eden ve geleceğe uzanan, hiç bitmeyen hikâyesi, sizin sayenizde yazılıyor. Siz değerli bağışçılarımızın maddi ve manevi desteğini sürekli yanımızda hissetmek, bize güç veriyor ve geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor" dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'dan usta yazar  Sait Faik Abasıyanık'a, Maide - Sami Serozan çiftiden Emine Sada Dumlu'ya kadar sayısız gönlü yüce hayırseverin Darüşşafaka'yı desteklediğine dikkat çeken Tekin, "Bildiğiniz gibi, Darüşşafaka’yı Darüşşafaka yapan en önemli değerlerden biri vefadır. Bugün hayatta olmayan değerli bağışçılarımıza büyük bir vefa borcumuz olduğunu düşünüyoruz. Yakacık Rezidansımızın arsasının yanı sıra birçok değerli bağışıyla da varlığımıza katkı sağlayan Merhume Zeynep Oyvar Hanımefendi’yi, bugün aramızdan ayrılışının 22. yıldönümünde, arsasını bağışladığı Yakacık Rezidans’ta saygı ve minnetle anıyoruz" diye konuştu.

Yakacık Rezidans'ta merhume Zeynep Oyvar için bir anma köşesi hazırlandığı bilgisini de veren Tekin, "Bugün Zeynep Oyvar için düzenlediğimiz anma etkinliğimiz bir ilk olarak gerçekleşiyor. Bundan sonra, Darüşşafaka tarihinde yeri olan bağışçılarımız için vefat yıldönümlerinde özel anma etkinlikleri düzenleyeceğiz. Bu etkinliklerimizin sayısını her yıl artırmayı ve bir gelenek haline getirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Ardından söz alan Kızılay Zeynep - Nedim Oyvar Huzurevi Müdürü Fisun Altındağ, merhume Zeynep Oyvar'ın yaptığı bağışlarla iyiliği geleceğe taşıdığını belirtti.

Zeynep Oyvar kimdir?

2. Abdülhamid'in Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa’nın gelini, merhum Mahmut Nedim Oyvar'n eşi olan Zeynep Oyvar, 1898 yılında doğdu. Darüşşafaka'ya ilk bağışını 1959 yılında eşinin vasiyetini yerine getirmek üzere yaptı ve  o yıl 50.000 TL bağışladı. 1970 yılında da Darüşşafaka Kız Koleji inşasında kullanılmak üzere 100.000 TL bağışladı. 1988 yılında ise Yakacık Rezidans'ın arsasını Darüşşafaka'ya bağışlayan Oyvar, bu bağışıyla Darüşşafaka'nın "Rezidanslar Projesi"ni hayata geçirmesine olanak tanıdı. 13 Temmuz 1993 tarihinde hayata veda eden Oyvar'ın adı Darüşşafaka Yakacık Rezidans'ta yaşatılıyor. Darüşşafaka'nın yanı sıra Kızılay’a da destek vermiştir. 

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?