Darüşşafaka, vefatının 14. yılında bağışçısı Türkan Paker'i andı

 ›  Haberler  › ↓ 

Bağışlarıyla Darüşşafaka'ya güç katan ve Şenesenevler Rezidans’ın arsasını bağışlayan Türkan Paker, vefatının 14. yılında törenle anıldı. Ölüm yıldönümü olan 28 Ağustos'ta Darüşşafaka Şenesenevler Rezidans'ta düzenlenen anma törenine Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Darüşşafaka bağışçıları ve çalışanları katıldı. Türkan Paker’in tıp tahsili sırasında burs vererek desteklediği öğrencilerden, Darüşşafaka’nın vasiyet bağışçısı Doktor Filiz Tüysüz (DŞ’81) de anma etkinliğinde hazır bulundu.

Mezarlıklar Müdürlüğü Protokol İmamı Fatih Savaş'ın duasıyla başlayan tören, Başkan Talha Çamaş’ın konuşmasıyla devam etti.

Darüşşafaka ailesinin merhume Türkan Paker’i her zaman saygı, minnet ve rahmetle andığını söyleyen Çamaş, “Toplumumuzdaki yardımlaşma, dayanışma ve kardeşlik duygularıyla beslenen Darüşşafaka, değerli hayırseverlerin bağışlarıyla varlığını sürdürüyor. Bağışçılarımız, Darüşşafaka’da okuyan öğrencilerimize iyi bir gelecek sağlıyor ve çok büyük bir iyilik yapıyorlar. Bize bugüne kadar destek veren tüm bağışçılarımıza huzurlarınızda bir kez daha sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Darüşşafaka’nın bir buçuk asırdır devam eden ve geleceğe uzanan, hiç bitmeyen hikâyesi, sizin sayenizde yazılıyor. Siz değerli bağışçılarımızın maddi ve manevi desteğini sürekli yanımızda hissetmek, bize güç veriyor ve geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor” dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'dan usta yazar Sait Faik Abasıyanık'a, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin kurucusu Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman Usman’dan Satvet Lütfi Tozan’a birbirinden değerli gönlü yüce hayırseverin Darüşşafaka'yı desteklediğine dikkat çeken Çamaş, “Bildiğiniz gibi, Darüşşafaka’yı Darüşşafaka yapan en önemli değerlerden biri vefadır. Bugün hayatta olmayan değerli bağışçılarımıza büyük bir vefa borcumuz olduğunu düşünüyoruz. Şenesenevler Rezidansımızın arsasının yanı sıra birçok değerli bağışıyla da varlığımıza katkı sağlayan Merhume Türkan Paker Hanımefendi’yi, bugün aramızdan ayrılışının 14. yıldönümünde, arsasını bağışladığı Şenesenevler Rezidans’ta hep birlikte anmak için toplandık. Merhume Türkan Paker’in ruhu şad olsun. Nur içinde yatsın” diye konuştu.

Şenesenevler Rezidans'ta merhume Türkan Paker için bir anma köşesi hazırlandığı bilgisini de veren Çamaş, “Bundan böyle, Darüşşafaka tarihinde yeri olan bağışçılarımız için vefat yıldönümlerinde özel anma etkinlikleri düzenliyor olacağız. Bu etkinliklerimizin sayısını her yıl artırmayı ve bir gelenek haline getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Türkan Paker’in tıp tahsili sırasında burs vererek desteklediği öğrencilerden 1981 Darüşşafaka mezunu Doktor Filiz Tüysüz de anma etkinliğinde hazır bulundu. "Darüşşafaka’nın bağışçısı, merhum Türkan Paker, tıp fakültesinde okuyan bir kız öğrenciye burs vermek istiyormuş. Darüşşafaka da beni seçmiş. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'nde ikinci yılımda Çapa Tıp Fakültesi’ne geçtim ve Darüşşafaka’nın sağladığı bu burs sayesinde tıp fakültesinde hiç zorlanmadan bitirdim" diyen Filiz Tüysüz'le daha önce yapılmış söyleşiyi okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Türkan Paker kimdir?

Darüşşafaka’nın değerli vasiyet ve rezidans bağışçısı Merhume Türkan Paker, 16 Nisan 1924 tarihinde Kadıköy'de Ahmet Hikmet ve Ayşe Tahire Salahor'un kızı olarak dünyaya gelmiştir. Türkan Paker Hanımefendi’nin Darüşşafaka ile tanışıklığı 1980’li yıllara rastlar. 1983 yılında ise Şenesenevler Rezidans’ın arsasının çıplak mülkiyetini Cemiyet’e bağışlayarak bugün değerli rezidans bağışçılarına sunulan sağlıklı, güvenli, konforlu yaşamın temellerini atmıştır. Vasiyeti ile vefatından sonra tüm mal varlığını Cemiyet’e bırakmış olan Türkan Paker aynı zamanda Yakacık Rezidans’ın bağışçılarındandır.


Yakacık Rezidans'ın arsasını Darüşşafaka'ya bağışlayan Merhume Zeynep Oyvar'ı anmak için 13 Temmuz 2015 tarihinde düzenlenen etkinlikle ilgili habere ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?