Darüşşafaka tam 157 yıldır eğitimle hayatları değiştiriyor

 ›  Haberler  › ↓ 

30 Mart 1863 tarihinde kurulan ve ülkemizin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olarak o günden beri “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla ülkemizin çocuklarının geleceğini aydınlatan Darüşşafaka Cemiyeti, 157’nci kuruluş yıl dönümünü kutluyor. Anne ya da babasını kaybeden, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocuklara sekiz yıl boyunca ücretsiz kolej eğitimi sunan Darüşşafaka, bugüne kadar mezun ettiği binlerce öğrencisiyle Türkiye’nin geleceğine katkıda bulunmayı sürdürüyor.

"Eğitimin gücünü ülkemizin ve milletimizin geleceği için kullanıyoruz"

157’nci kuruluş yıl dönümleri kapsamında bir mesaj yayınlayan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, “Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti olarak, annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocukları, tamamen ücretsiz olarak çağdaş eğitimin esaslarına göre okutmayı; onları yaşam boyu öğrenen, araştıran, sorgulayan, çağdaş, evrensel değerleri benimsemiş, özgüvenli, ülkesine ve topluma karşı sorumluluklarının bilincinde lider bireyler olarak yetiştirmeyi kendimize misyon edindik. 157 yıldır süregelen bu yüce misyonu devam ettirmek; eğitimin gücünü, ülkemizin ve milletimizin geleceği için kullanmak her zaman en büyük hedefimiz olacak” dedi.

 "Çocuklarımızın eşit yaşayabilmesi toplumların sorumluluğudur"

Bir toplumu yüceltmenin aslında bir kişiyi eğitmekle başladığına dikkat çeken M. Tayfun Öktem şöyle devam etti: “Evet her çocuk eşit doğar ama onların eşit yaşayabilmesi, toplumların sorumluluğundadır. Toplumun bu sorumluluğun farkına varması; bu yolda atılacak adımları içselleştirip çözümün bir parçası olma iradesini göstermesi de Türkiye’nin aydınlık geleceğinin en önemli teminatıdır. Bu toprakların eğitimle yeşermesi; geleceğimizin gerçek sahipleri olan çocuklarımızın eşitlikçi, kaliteli, laik, çağdaş bir eğitim alabilmesi için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da var gücümüzle çalışacağız.”

"Teknolojik eğitim stratejisi sayesinde eğitim aksamadan sürüyor"

Her yıl gerçekleşen kuruluş yıl dönümü etkinliklerini, ülkemizde de etkisini gösteren koronavirüs (KOVİD-19) salgını nedeniyle iptal ettiklerini hatırlatan M. Tayfun Öktem, “Topyekûn mücadele içinde olduğumuz bu zorlu süreçte, bir ilim irfan yuvası olarak, başta öğrenci ve eğitimcilerimiz olmak üzere; bağışçılarımız, çalışanlarımız, velilerimiz, tedarikçilerimiz, mezunlarımız, kısaca insan, her zaman olduğu gibi bugün de birinci önceliğimizdir. Benimsediğimiz teknolojik eğitim stratejisi sayesinde, çocuklarımız içinde bulunduğumuz koşullarda da eğitimlerini aksatmadan sürdürüyor. Yine bu süreçte, kamu otoriteleriyle yakın temas içinde olacak; karşılıklı iş birliğimizi aksatmadan devam ettireceğiz. Darüşşafaka 157 yıldır olduğu gibi, toplumdan aldığını yine toplumun çocuklarına verecektir” ifadelerini kullandı.

DARÜŞŞAFAKA TARİHÇESİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?