Darüşşafaka, tam 140. defa mezunlarını uğurladı

 ›  Haberler  › ↓ 
mezuniyettoreni_23062014_18.JPG
 
Darüşşafaka Lisesi 140. Dönem öğrencileri, 23 Haziran Pazartesi günü Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle diplomalarını aldı. Darüşşafaka’nın 1964 yılı mezunlarına da anı diplomalarının takdim edildiği törende, genç mezunlara son derslerini Prof. Dr. Nahit Çakar (DŞ'80) verdi.
 
mezuniyettoreni_23062014_20.JPG
 
Darüşşafaka'nın yeşil-siyah kapısından içeri 10 yıl önce giren  81 öğrencinin uğurlandığı törene; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Başkan Vekilleri  Fırat Tekin ile Adnan Dovan, Yönetim Kurulu Üyeleri Orhan Cem, Davut Ökütçü, Beşir Özmen, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, Ortaokul Müdürü Ayşe Görey, Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen, 1964 yılı mezunları, Darüşşafaka öğrencileri, öğretmenleri, Darüşşafakalılar, veliler ve bağışçılar katıldı.

 

Nevzat Kulaberoğlu:

"Ülkemizin geleceği sizin aydınlık düşüncelerinizle sağlam ellerde olacak"

mezuniyettoreni_23062014_22.JPGmezuniyettoreni_23062014_21.JPG

            Nevzat Kulaberoğlu                                                                      Gürsel Demirok

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hep bir ağızdan söylenmesiyle başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Lise Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, "Sevgili öğrenciler, bugünden sonra  geriye dönüp baktığınızda Darüşşafaka'da yaşadıklarınızın, kişiliğinizin ve duygularınızın olgunlaşmasına, akademik ve entelektüel birikiminizin üst düzeylere gelmesine yardımcı olduğunu göreceksiniz. İnanıyorum ki ülkemizin geleceği sizin aydınlık düşüncelerinizle sağlam ellerde olacak" dedi. Nevzat Kulaberoğlu'nun konuşmasının tam metnine ulaşmak için tıklayınız

 
Gürsel Demirok:
"Darüşşafaka’nın güçlenmesi için her türlü çabayı harcayın!"
 
mezuniyettoreni_23062014_2.JPG
 
Mezuniyetinin 50. yılını kutlayan Gürsel Demirok, Fırat Tekin, Sinan Alpay, Kenan Yüksel, Argun Özdemir, Oğuz Keyder, Zeki Çalışkan, Şahabettin Aytar  ve Necati Evcimen, “50. Yıl Anı Diplomaları”nın Nevzat Kulaberoğlu ile Ayşe Görey tarafından takdim edildiği törende; 1964 yılı mezunları adına konuşan emekli diplomat Gürsel Demirok, 2014 yılı mezunlarına şöyle seslendi: “Daçka’da yakaladığınız başarıyı, ömür boyu sürdürmenizi diliyorum. Bugün, bundan sonraki yaşamınızın ilk günü... Sizler de bizler gibi yıllar içinde göreceksiniz Darüşşafaka’nın sizlere aşıladığı disiplin ruhunun, sorumluluk duygusunun, görev aşkının, vatan ve insan sevgisinin sizleri doruklara taşıyacağını... Meslek hayatınızın merdiven taşları olacağını... Yaşamınız boyu özgüveninizi yitirmeyin! Her daim daha zoru başarmak, daha yükseklere tırmanmak için mücadele edin!  Bu süreç içinde Daçka'yı da hiçbir zaman unutmayın! Pilav günlerinde bir araya gelin!  Bağlarınızı okulla ve birbirinizle koparmayın! Darüşşafaka’nın güçlenmesi için her türlü çabayı harcayın! Daçka’daki  öğrencilerimize ablalık, ağabeylik yapın!”
  
 mezuniyettoreni_23062014_1.JPGmezuniyettoreni_23062014_30.JPG
50. yılını dolduran Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Fırat Tekin, anı diplomasını Darüşşafaka Ortaokul Müdürü Ayşe Görey'den aldı.

 
Ardından kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Darüşşafaka Lisesi'nin bu yıl 81 öğrenci mezun etmesine dikkat çekerek, " Sizler, 10 yıl önce Türkiye'nin dört bir köşesinden Darüşşafaka'ya geldiniz. Bugün  de  Türkiye'nin en saygın okulunun diplomasıyla  81 ilimizin birer temsilcisi gibi sizleri uğurluyoruz" diye konuştu

Talha Çamaş:
"Darüşşafaka'dan mezun olunur ama Darüşşafakalılıktan asla..." 

mezuniyettoreni_23062014_23.JPGmezuniyettoreni_23062014_24.JPG
           Talha Çamaş                                                                                     Yasin Yıldız

 
Will Durant'un "Eğitim, kendi bilmezliğimize ilişkin ilerici bir keşiftir" sözünü öğrencilere hatırlatan Çamaş, "Darüşşafaka'daki 10 yılınızda yaşam boyu devam edecek olan bu keşif yolculuğunun temellerini attınız. Bu keşifler sırasında bazen başarının, gücün, yapabildiklerinizin ve hayallerinizin farkına vardınız, bazen de düştünüz, dizleriniz kanadı, canınız yandı...  Ama hep yeniden kalktınız, yeniden denediniz. Keşfinizi değerli ve önemli kılan, size gelecekte ışık tutan güneşinizin yine içinizde olduğunu hatırlayın" görüşünü dile getirdi. Yeni keşif yolculuğuna çıkan 140. dönem mezunlarına çeşitli öğütler veren Çamaş,  "Üniversite  yılları yeni açıldığınız denizlerden ikincisi... Birincisi Darüşşafakamızdı... Başarıyla yeni denizlere açılıyorsunuz...  Bu yeni denizlerde rüzgârınız kolayınıza olsun! Bilmelisiniz ki hayatınızın her döneminde olduğu gibi yükseköğrenim hayatınız boyunca da Darüşşafaka ve Darüşşafakalılar yanınızda olacak. Unutmayın, Darüşşafaka'dan mezun olunur ama Darüşşafakalılıktan asla" dedi. Talha Çamaş'ın konuşmasının tam metnine ulaşmak için tıklayınız
 
mezuniyettoreni_23062014_31.JPGmezuniyettoreni_23062014_33.JPG
              Davut Ökütçü                                                              Beşir Özmen


Yasin Yıldız:

"Ulu çınarın yaprakları, milletinin ve dünyanın geleceğine ışık olsun" 

“Geçmişten Bugüne 140. Dönem” sunumunun ardından Darüşşafakalı öğrenciler adına konuşan Öğrenci Birliği Başkanı Yasin Yıldız, “Çocukluk ve gençlik çağlarımızın en güzel günleri burada geçti. Burası bizim için aydınlık bir mevsimdi, zaman zaman özlem karanlığını düşsek de… Buradayken, her şeyimiz vardı, içimize çoğu zaman sebebini bilmediğimiz bir umut doluyordu. Pek de fark etmeden geçti koca 10 yıl... Halbuki o zamanlar uzun ve zorlu geliyordu, yeşil kapının ardında geçecek günler, sanki hiç bitmeyecek gibiydi. Çocuk akıllarımızın hiç bitmeyeceğini sandığı o günler geride kaldı. Bugün burada bulunma sebebimiz bu ulu çınarın, her yıl olduğu gibi yapraklarını toprağa bırakacak olması. Ulu çınarın yaprakları, milletinin ve dünyanın geleceğine ışık olsun diye toprağa bırakılıyor bugün. Umarım dökülen her yaprak toprakta bir umut bir filiz olur. Nerede olursa olsun bu yapraklar bir zamanlar dalında olduğu ağacı asla unutmayacak. Belki bugün sizi uğurluyoruz, fakat Jean Christophe Grange’nin de dediği gibi 'Dünyanın neresinde olursan ol, bulunduğun yerde değil, düşündüğün yerdesin.' Ve biliyoruz ki sizler daima burada olacaksınız. Akıllarımızda gönlümüzde. ”
 
mezuniyettoreni_23062014_10.JPGmezuniyettoreni_23062014_9.JPGmezuniyettoreni_23062014_8.JPG
140. Dönem birincisi Tuğçe Delipınar, ikincisi Öner Sarp Nalçın ve üçüncüsü Merve Demirci'ye ödüllerinin takdim edildiği törende; okul yaş kütüğüne 140. Dönem plakasını Tuğçe Delipınar çaktı.
 
Tuğçe Delipınar:
"Adımızı unutsak bile yaşlandığımızda 'Darüşşafakalıyım' diyor olacağız"
 
mezuniyettoreni_23062014_16.JPGmezuniyettoreni_23062014_12.JPG

Fen bilimleri ve matematik derslerinde başarılarıyla öne çıkan Öner Sarp Nalçın ve Merve Demirci'ye, Oyak Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Çağlar’ın özel ödülünü aldı.
Darüşşafaka Yakacık Rezidans bağışçısı Fahriye Moral tarafından da ödüllendirilen okul birincisi Tuğçe Delipınar, konuşmasına Soma'da yaşanan maden kazasında yaşamlarını yitiren madencileri anarak başladı. Delipınar Darüşşafaka'ya ilişkin duygularını şöyle ifade etti: "Hayatımızın sonraki evrelerinde nerede olursak olalım, 'kimsin' diye sorduklarında adımızı unutsak bile yaşlandığımızda 'Darüşşafakalıyım' diyor olacağız bir ömür göğsümüzü kabarta kabarta... Yolu öyle ya da böyle Darüşşafaka'dan geçen her kimi fark etsek, yıllardır biliyormuşçasına samimiyet hissedeceğiz ve hiç beklenmedik bir güven dolduracak içimizi. Ve başkalarıyla yaptığımız sohbetlerde, birbirimizi anlayabildiğimiz kadar anlayamayacağız kimseyi..." Tuğçe Delipınar'ın konuşmasının tam metnine ulaşmak için tıklayanız.
 
mezuniyettoreni_23062014_40.JPGmezuniyettoreni_23062014_45.JPG
 Kenan Yüksel ve Tuğçe Delipınar             Prof. Dr. Nahit Çakar ve Nevzat Kulaberoğlu                         

1964’lü Darüşşafakalılar, bu yılki üniversite giriş sınavında en yüksek puanı alacak olan genç Darüşşafaka mezununa iletilmek üzere Nevzat Kulaberoğlu’na armağanlarını teslim etti. Ayrıca Darüşşafaka Lisesi'ni dereceye bitiren Tuğçe Delipınar, Öner Sarp Nalçın ve Merve Demirci'ye 1964 yılı mezunu Kenan Yüksel tarafından bir haftalık tatil paketi de armağan edildi.
 
mezuniyettoreni_23062014_41.JPGmezuniyettoreni_23062014_42.JPG

140. Dönem öğrencileri, Talha Çamaş'a Darüşşafaka'ya hizmetlerinden ötürü teşekkür plaketi takdim ederken, emekliye ayrılan beden eğitimi öğretmeni Müfit Arın'a Nevzat Kulaberoğlu tarafından plaket takdim edildi.
 
mezuniyettoreni_23062014_3.JPG

Darüşşafaka mezunu elektrik-elektronik mühendisi Asena Gencel McKeown ve eşi bilgisayar bilimleri ve elektrik mühendisliği profesörü Nick McKeown'un koordinatörlüğünde Darüşşafakalı öğrencilere özel bir yazılım atölyesi düzenleyen Stanford Üniversitesi akademisyenlerine teşekkür plaketinin takdim edildiği törende; Darüşşafaka flaması 140. Dönem birincisi Tuğçe Delipınar tarafından 141. Dönem üçüncüsü Buse Çal'a teslim edildi.
 
mezuniyettoreni_23062014_4.JPG

1980 yılı Darüşşafaka Lisesi mezunu İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nahit Çakar'ın 140. dönem mezunlarına verdiği son dersin ardından 81 öğrenciye diplomalarının takdim  edildi.
 
mezuniyettoreni_23062014_49.JPG1 (179).JPG
"81 İlden 81 Öğrenci" projesiyle her yıl Darüşşafaka'ya başlayan 81 öğrencinin tüm giderlerini karşılayan Türkiye İş Bankası'nın Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen de Darüşşafakalılara diplomalarını verenler arasındaydı.
 
Diploma törenin ardından Darüşşafakalılar, Norse Fitness Tesisleri'nde düzenlenen partide aileleriyle birlikte doyasıya eğlendi. 
 
mezuniyettoreni_23062014_19.JPG
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?