Darüşşafaka Spor Kulübü 100 yaşında!

 ›  Haberler  › ↓ 
dskyemegi_100_yil.jpg
1914 yılında kurulan Darüşşafaka Spor Kulübü, 100. Yaşını kutladı. 18 Kasım’da gerçekleşen kutlama gecesine kulübün efsane sporcularının yanı sıra spor hayatının önde gelen isimleri de katıldı. Gecede, emeği geçenleri anmak üzere, 10 kategoride 30 şükran plaketi takdim edildi.
 
dskyemegi_100_yil5.jpg
Darüşşafaka Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Başkırt, Darüşşafaka'nın yetiştirdiği efsanevi sporcuları Galip Haktanır, Yalçın Granit ve DSK Yönetim Kurulu Üyesi Cem Güler...
 
Türkiye’nin en köklü spor kulüplerinden Darüşşafaka Spor Kulübü, 100. Yılını kutladı. Kurulduğu 1914 yılından beri tevazu ile rekabeti, kazanma hırsı ile sportmenliği birleştirerek altyapılarından nice değerli sporcunun yetişmesinde büyük rol üstlenen Darüşşafaka Spor Kulübü, 100. Yılını sporun önemli isimlerinin katıldığı özel bir geceyle kutladı. 
 
dskyemegi_100_yil3.jpg
Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım ve DSK Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Başkırt...

Gecede bir konuşma yapan Darüşşafaka Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Başkırt şunları söyledi: “Türkiye spor tarihine, birçok sporcu yetiştiren kulübümüz, Darüşşafaka’nın “eğitimde fırsat eşitliği” misyonunu sporda sahiplenerek “sporda fırsat eşitliği" yaratma maksadıyla bir hedef oluşturmuştur. Bu misyonunu sadece oyuncu değil, antrenör, hakem, basketbol yorumcusu, basketbol yazarı gibi profesyoneller kadar sporu seven, spor yapan ve takip eden, spor kültürüne sahip bireyler yetiştirerek başarmıştır.” 
 
dskyemegi_100_yil4.jpg
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ile Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk...

“Darüşşafaka, Türkiye’nin en büyük ailesi… Bu büyük ailenin bir ferdi olmak hepimiz için bir gurur, övünç kaynağı” diyen Başkırt, Darüşşafaka’ya ve Darüşşafaka Spor Kulübü’ne destek veren Fahri Darüşşafakalılar için ise, “Ailemizin büyürken kazandığı en hatırı sayılır bireyler ve kurumlar olup, bu kişi ve kurumların aramıza katılmasından memnuniyet duyarken onların sayısını arttırmak için de her gün, her ortamda çalışmalıyız. İyi ki varsınız… İyi ki aramızdasınız…” dedi.
 
1914 yılında Spor Kulübü resmen kuruldu
 
dskyemegi_100_yil2.jpg
Darüşşafaka Doğuş Basketbol Takımı oyuncuları...
 
Kulübün 1908’de okul içinde, “Sebat” takımı adıyla gayri resmî faaliyet gösterdiği bilinmekle birlikte Darüşşafaka Terbiye-i Bedeniye Kulübü’nün antetli kâğıtlarında, aidat makbuzlarında ve mührü üzerinde kulübün ismiyle birlikte 1330 (1914) tarihi yazılıdır. Bu nedenle 1914 yılı, Darüşşafaka Spor Kulübü’nün kuruluş yılı olarak Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’na tescil ettirilmiştir.
 
Her dalda faaliyet
dskyemegi_100_yil6.jpg

İlk döneminde futbol ve voleybol alanında faaliyet gösteren Kulüp, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi spor kulüpleri arasında futbolda pek çok başarı elde etti. 4 Haziran 1951’de basketbol şubesini açarak atılıma geçen Kulüp, basketbolun yanında voleybol dalında da önemli hamleler gerçekleştirdi. Voleybol Kurulduğu ilk yıllar önemli başarılar elde eden Darüşşafaka Voleybol Takımı, 1953’te ikinci küme şampiyonu olarak İstanbul birinci ligine geçti. 1959’da ilk İstanbul Şampiyonluğunu ve 1960’ta Türkiye Şampiyonluğunu kazanan Darüşşafaka Voleybol Takımı, bu başarısından ötürü Avrupa kupalarına katılan ilk ülke takımı oldu. 
 
Avrupa Kupası’nda üçüncü tura kalan ilk Türk basketbol takımı
dskyemegi_100_yil7.jpg
1980'li yılların Darüşşafakalı kız basketbol takım oyuncuları...


1950-1951 yılı ve sonraki yıllarda liseler arası ve 1959-1960 yıldızlar basketbol şampiyonluğu, kulübün basketbol dalına daha fazla önem vermesine yol açtı. Basketbolda; 1957-58, 1958-59 ve 1960-61 sezonlarında İstanbul 4.’sü, 1961-62 sezonunda İstanbul 3.’sü, 1959-60 sezonunda İstanbul Şampiyonu ve 1960-61 ile 1961-62 sezonlarında iki yıl üst üstte Türkiye Basketbol Şampiyonu oldu. Bunun yanı sıra 1958-59 ve 60 yılında üç kez üst üstte Özdemir Tuncer Kupasını kazandı. 1959 yılında Avrupa Turnesi’nde Belçika`da 2.’lik elde etti. O yıllarda Darüşşafaka Basketbol Takımı, bir ilki gerçekleştirerek Avrupa Kupaları’nda üçüncü tura kalan ilk Türk takımı olarak adını spor tarihimize yazdırdı.
dskyemegi_100_yil8.jpg

Darüşşafaka Spor Kulübü’nün son 50 yılda adının basketbolla özdeşleşmesi bu alanda liglerde gösterdiği başarı ve altyapıya verdiği önem nedeniyle ülkemiz basketboluna oyuncu yetiştirmiş olmasındandır. 17 yıl Basketbol birinci liginde mücadele eden Darüşşafaka, 2019-10 yılından beri de ikinci ligde liderliğe oynayan takımlardan biri oldu. 100. yılına girerken
(2013 yılında) Darüşşafaka Cemiyeti ile Darüşşafaka Spor Kulübü ve Doğuş AŞ arasında 15 (+10 opsiyonlu) yıl süreli bir işbirliği protokolü imzalamasının ardından takım, şampiyonlukla 1 Lige yükseldi… Protokol çerçevesinde Darüşşafaka Erkek Basketbol Takımları’nın, Darüşşafaka Spor Kulübü’nün geleneksel yeşil-siyah renkleri muhafaza edilmek suretiyle “Darüşşafaka-Doğuş” adı altında ileri başarılara ulaştırılması, “fair play”e dayalı bir spor anlayışıyla başarılı takımlar oluşturulması, Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencilerinin yeni spor yapılanmasında altyapı çalışmalarına katılmaları, Doğuş tarafından bir sosyal sorumluluk projesi olarak Darüşşafakalı öğrencilerinin eğitim giderlerine katkıda bulunulması ve Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nun yenilemelerle çağdaş koşullara kavuşturulması amaçlandı.
 
dskyemegi_100_yil9.jpg


Gençliği zararlı alışkanlıklardan sporla korumak yolunda önemli bir adım daha, Oyunda Kal
Bu işbirliği ile Darüşşafaka bayraklı basketbol takımlarının üstün başarılara koşması amacına ek olarak gençliği yıkıcı alışkanlıklardan sporla korumak üzere bir de proje geliştirildi. OYUNDA KAL sosyal sorumluluk projesi Nisan 2013’de uygulamaya geçti. http://www.oyundakal.org/  
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?