Darüşşafaka Sınav Tanıtım Toplantısı İstanbul'da yapıldı

 ›  Haberler  › ↓ 
sınav-tanitim_rsz.jpg
 
150 yıldır “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla çocukların yaşamlarını eğitimle değiştiren Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 2 Haziran 2013 tarihinde 20 ilde düzenleyeceği Darüşşafaka Giriş Sınavı’nı duyurmak amacıyla düzenlediği tanıtım toplantılarının finalini, 18 Nisan Perşembe günü İstanbul TİM Gösteri Merkezi’nde yaptı.
 
tim-minik-3_rsz.jpgtim-minik-8_rsz.jpgtim-minik-1_rsz.jpg
tim-minik-5_rsz.jpgtim-minik-6_rsz.jpgtim-minik-2_rsz.jpg
 
Bugün, annesi veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, yetenekli çocuklarımıza ortaokul 1. sınıftan lise mezuniyetine kadar tam burslu, yatılı, İngilizce eğitim veren Darüşşafaka, eğitimle yaşamını değiştireceği yeni öğrencilerini seçeceği sınavını duyurmak, potansiyel öğrenci, veli ve öğretmenlere ulaşmak amacıyla nisan ayı boyunca 22 ilde sınav tanıtım toplantıları düzenledi. 8-18 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen toplantılarla, Gaziantep, Konya, Adana, Trabzon, Van, Erzurum, Zonguldak, Adıyaman, Mersin, Ordu, Ağrı, Bursa, Manisa, Çorum, Şanlıurfa, Sivas, Eskişehir, Muğla, Yozgat, Diyarbakır, Mardin, İstanbul-Bağcılar ve Sultanbeyli’de Darüşşafaka tanıtıldı.
 
İstanbul’daki final toplantısına, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü, İlkokul ve Ortaokul Müdürü Çiğdem Kaya, Sosyal Bilimler Bölüm Başkanı Nimet Renkliyıldız, Darüşşafaka velisi Meliha Akyazıcı, Darüşşafaka'dan 2012 yılında birincilikle mezun olan ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültes'nde burslu okuyan Zeynep Kutlu, Darüşşafaka öğretmenleri, çalışanları, potansiyel öğrenciler, veliler ve öğretmenler katıldı.
 
davut-okutcu-1_rsz.jpgDarüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü toplantıda yaptığı konuşmada, “Bu sene bizim için çok önemli bir yıl, çünkü bu topraklarda, bu ülkenin dört bucağından gelen çocuklara kucak açan Darüşşafakamızın 150. yılını kutluyoruz. Her sene olduğu gibi bu sene de Türkiye’nin dört bir yanına dağıldık. 22 ilde tanıtım çalışmaları yaptık. Pırıl pırıl çocukları gördük.
 
Yıllar önce, Mardin’in Nusaybin ilçesinde mühendislik stajı yapıyordum. Çok cılız akan bir su bir tepeden borularla aşağıya indirilip bir taraftan elektrik üretilirken öte yandan asırlardır kuru tarım yapılan bir yerde toprağa kavuştuğunda olağanüstü bir verimlilik gördük. Toprak suya kavuştuğunda o canlanmayı gördük. İşte Darüşşafaka, babası ya da annesi hayatta olmayan çocuklara bir buçuk yüzyıldır verdiği mükemmel eğitimle, adeta o bereketin toprakta oluştuğu filizlenmeyi Darüşşafaka’da pırıl pırıl bu gençlere sunarak yürüttü. Bu pırıl pırıl çocuklarımızın bizlerle gelecek dönemde yola çıkıp hayat boyu güzel bir serüven yaşamalarını diliyorum” dedi.
 
Toplantıda bir sunum yapan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Sosyal Bilimler Bölüm Başkanı Nimet Renkliyıldız ise, Darüşşafaka tarihi, Darüşşafaka'da öğrencilere sunulan olanaklar, Darüşşafakalı öğrencilerin başarıları, akademik ve sosyal alandaki çeşitli çalışmaları ve yetenek ölçümüne dayalı Darüşşafaka Giriş Sınavı hakkında detaylı bilgi verdi.  
 
nimet-renkliyildiz-1_rsz.jpg
Nimet Renkliyıldız
 
Ayrıca, Darüşşafaka tanıtım filmi gösterildi ve Darüşşafaka 4. sınıf öğrencilerinin önceki okullarındaki öğretmenlerine yazdıkları mektuplardan bölümler okudukları bir video da hep birlikte izlendi.

meliha-akyazici_rsz.jpg
Toplantıda söz alan Darüşşafaka velisi Meliha Akyazıcı ise, “Geleneklerine son derece bağlı, ne yapmak istediğini bilen, son derece nitelikli öğrenciler yetiştiren Darüşşafaka, bir hayatın siyahtan yeşile nasıl dönüştüğünü bana gösterdi. Zaman zaman bana bambu ağacını hatırlattı. Hayatta hiç bir şey yolunda gitmiyor diyenler için, bambu ağacının yetişmesi, olumlu ısrar için güzel bir örnektir. Çinliler bambu ağacını şöyle yetiştirir: İlk olarak tohum ekilir, sulanır, gübrelenir. Bir yıl, 2, 3, 4 yıl geçer. Sulanan inatçı tohum yeşermez. Beş yıl geçtikten sonra bile Çinliler tarafından sabırla sulanan inatçı tohum beşinci yılın sonunda yeşermiştir, filiz vermiştir artık. Sadece altı hafta sonra 27 metreye ulaşmıştır. Akla gelen ilk soru şudur ki, Çinliler bambu ağacının 27 metre boyuna altı haftada mı yoksa beş yılda mı ulaşmıştır? Bir başarının şartları her zaman çok basittir: bir süre çalışın, bir süre tahammül edin, her zaman inanın ve hiç bir zaman geri dönmeyin. Anne ve babalar, sizleri, kaliteli ve oturmuş bir eğitim sistemine sahip Darüşşafaka’nın 2 Haziran’da yapılacak sınavına çocuklarınızın katılmasını sağlamaya, Darüşşafaka’ya yani bu şefkat yuvamıza güvenmeye ve bu ailenin bir parçası olmaya davet ediyorum” diye seslendi.
 
zeynep-kutlu_rsz.jpgDarüşşafaka'ya sınav üçüncüsü olarak giren ve 2012 yılında birincilikle bitiren Zeynep Kutlu ise, konuklarla  kendi sınava giriş öyküsünü paylaştı ve duygularını şu sözlerle ifade etti: “Doğru karar verdik ve 2001 yılının Eylül ayında yeşil kapıdan anneme el sallayıp içinde hayat boyu sürecek dostluklar kuracağım bu koca okula girdim. İlk günlerde çok ağladım, çok özledim annemi, ama çok geçmeden alışacaktım buradaki hayatıma ve çok iyi yerlere gelecektim Darüşşafaka sayesinde. Darüşşafaka ikinci ailemiz oldu, arkadaşlarımızla kardeş olduk. Öğretmenlerimiz başımızı okşadı her zaman. Yalnız hissetmedik burada hiç kendimizi. Sayamayacağım kadar çok şey kattı Darüşşafaka bana. Ama en önemlisi, kocaman bir ailem oldu. Kardeşlerim, ağabeylerim, ablalarım, öğretmenlerim… Hiç bir zaman yalnız olmadığımı, neye ihtiyacım olursa olsun bana yardımcı olacak Darüşşafakalıların olduğunu öğrettiler bana..."
Mezun olduktan sonra da Darüşşafaka'nın kendilerini desteklemeye devam ettiğini vurgulayan Kutlu, "Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafakalılar Derneği’nin verdiği burslar ve yanında maddi manevi neye ihtiyacın olursa olsun beni aramaktan çekinme diyen ağabey ve ablalarımızın içtenliği, hayatta hiç bir zaman böyle endişelerimin olmaması gerektiğini gösterdi bana. Sevgili Veliler, Darüşşafaka’yı anlatmam istendiğinde, her Darüşşafakalı gibi ben de saatlerce konuşabilirim ve her seferinde sesim titriyor, engel olamıyorum. 10 yıl boyunca o kadar çok şey yaşadım ki, derler ya anlatılmaz yaşanır, izin verin sizin çocuklarınız da yaşasın bu güzellikleri. İçinizdeki tüm sıkıntıları atın, emin olun Darüşşafaka ailesi evladınıza çok iyi bakacak, gözünüz arkada kalmayacak” dedi. 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?