Darüşşafaka Robot-Mekatronik Kulübü daha yüksek hedefler için çalışıyor

 ›  Haberler  › ↓ 
Darüşşafaka Robot-Mekatronik Kulübü, hep daha iyiyi başarma hedefiyle 2014-15 eğitim-öğretim yılında çalışmalarına aktif bir şekilde devam ediyor.
 
 
Darüşşafaka Robot Kulübü'nün katılacağı ABD'de düzenlenen FRC Robot Yarışması'nın bu yılki teması açıklandı 
 
kickoff-2015_rsz.jpg
 
2014-2015 eğitim-öğretim yılı FRC Robot Yarışması'nın teması 3 Ocak 2015 tarihinde düzenlenen Kickoff 2015 etkinliğiyle NASA TV'den canlı yayınlanarak yarışmaya katılacak tüm ülkelere duyuruldu. Bu yıl Özyeğin Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, yarışmaya Türkiye'den katılacak olan tüm takımlar buluştu. FRC Robot kulübü öğrencileri, kulüp danışman öğretmenlerinden Gürsoy Mantaş ve Metin Korkmaz, Siemens mühendislerinden Özgür Aslan, Tolga Kaya ve Engin Bulanık, robot takım çalıştırıcısı Mete Karaca, robot takımı destekçileri Susan Burchard ve eşi Gary Burchard, 2015 Kickoff coşkusunu hep birlikte yaşadı.
 
Bu seneki yarışmanın teması "recycle rush" olarak açıklandı. 
 
 
Darüşşafakalılar, Turkcell’in “İleri Görüş” Etkinliği’ndeydi
 
ileri-gorus-etkinligi (5)_rsz.jpg
 
Darüşşafaka Robot-Mekatronik Kulübü öğrencileri, Turkcell'in geleceği ve teknoloji gelişimini inceleyen girişimi “İleri Görüş” kapsamında 11 Aralık 2014 tarihinde düzenlenen etkinliğe katıldı.
 
Turkcell yöneticileri ile Darüşşafaka, Robert Kolej, Koç Lisesi, Şişli Terakki Lisesi gibi on iki okuldan davet edilen öğrencilerle birlikte gerçekleştirilen etkinlikte, Darüşşafaka Lisesi’ni okulun FRC robot takımı öğrencilerinden Zeynep Tuna ve Ahmet Cüce başarıyla temsil etti.
 
“Gelecek resminin temel renklerinden biri teknoloji olacak. Teknoloji gelişimini bugünden görebiliyoruz. Peki on yıl içinde iş dünyasında neler değişecek? İleri Görüş, Turkcell’in; sektörlerin oyuncuları ve teknoloji dünyasını buluşturması ile geleceğe dair oyunu değiştirecek çözümleri birlikte şekillendirme vizyonudur.”
 
İleri Görüş hakkında detaylı bilgi için:
http://www.turkcell.com.tr/ilerigorus 
 
 
Darüşşafaka Lisesi Robot-Mekatronik Kulübü'nden 3D Systems Protosis Firmasına Ziyaret
 
3D-Protosis_rsz.jpg
 
Darüşşafaka Lisesi Robot-Mekatronik Kulübü öğrencileri, eğitim alanında ülkemizdeki yenilikçi yaklaşımlara paralel olarak geçen eğitim-öğretim yılında 3D Printer üreterek, teknolojiyi yakından takip etmiş olup, modelleme yaparak kendi 3D yazıcıları ile yarışma robotlarının parçalarını üretti.
 
2013-2014 eğitim-öğretim yılında ABD’de düzenlenen FIRST FRC Uluslararası Robot
Yarışması'na katılan Darüşşafaka Lisesi Robot Kulübü, robotun üzerindeki 8 parçanın 3D
printer çıktılarını kullanarak teknolojide yenilikçi düşünceleri yakından takip ettiğini göstermiş olup bunun sonucunda "3D Printer Ödülü"nü almaya hak kazandı.
 
Darüşşafaka Lisesi Robot-Mekatronik Kulübü'nün hedefi, ileriki yıllarda robot ve mekatronik çalışmalarında 3D Printer parçalarının kullanım oranını artırmak ve 3D Printer sistemlerini daha yakından tanıyarak uygulama fırsatı bulmak...
 
Kulüp öğrenci ve öğretmenleri bu amaçla, 30 Aralık 2014 tarihinde 3D Systems Protosis firmasını ziyaret ederek bir çalıştaya katıldı.
 
 
Darüşşafakalılardan Fen Bilimleri Eğitimi Alanında Sosyal Sorumluluk Projesi
 
Bilim ve teknolojinin ekonomik ve toplumsal kalkınmadaki öneminin bilinciyle ve eğitimde fırsat eşitliği ilkesiyle hareket eden Darüşşafaka Eğitim Kurumları, sahip olduğu teknolojik altyapıyı Zeytinburnu Yetiştirme Yurdu’nda kalan okul çağındaki çocuklarla paylaşıyor.
 
Fizik Öğretmeni Dünya Yılmaz, Kimya Öğretmeni Aynur Hünerli, Biyoloji Öğretmeni Ayşegül Sevimay ve Laboratuvar Öğretmeni Aybüke Altun'un yürüttüğü sosyal sorumluluk projesine 11. sınıflardan 12 öğrenci de destek vererek akran eğitiminin güzel bir örneğini sergiliyor.
 
Çalışma kapsamında Darüşşafaka Tekno-Girişimcilik Gençlik Merkezi, Planetaryum ve fen laboratuvarlarında yurt öğrencilerinin okuldaki müfredatlarına ve ders içeriklerine destek olabilecek deney, etkinlik ve atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor.
 
Projeye destek veren öğrenciler:
Sema Sırtlan, Tarık Sarı, Yiğitcan Yılmaz, Ege Özbiler, Meltem Esengönül, Elif Karaatlı, Ceren Hafızoğlu, Ayşegül Türk, Muradiye Kaya, Ahmet Cüce, Ecem Sekban, Zeynep Alemdağ
 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?