Robot Kulübü’yle Şampiyonanın Ardından

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka FRC Robot Kulübü “Sultans of Türkiye” üyeleri, ABD’nin Houston kentinde düzenlenen FRC Dünya Şampiyonası’na katılmalarının ardından duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Darüşşafaka FRC Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, FIRST Vakfı tarafından Chicago’da düzenlenen FRC Bölgesel Robot Yarışması’nın en prestijli ödülü olan “Chairman’s Award”u kazanmasının ardından bu kez 19-21 Nisan tarihlerinde Houston’daki Dünya Şampiyonası’na katıldı. Ülkemizi ve okullarını en iyi şekilde temsil ederek yurda dönen Darüşşafaka Robot Kulübü’yle bir araya gelerek bu deneyimleri üzerine konuştuk. 

 Sultans of Türkiye Katılımcıları: Eren Sanır, Şeyhmus Aca, Nur Evşan Birinci, Cem Arda Fil, Şevval Keskin, Aslıhan Okur, Burcu Özkan, Belsu Seyran, Mutlu Demir, Ceren Ulusoy, Mert Aykutlu, Şevval Öztürk, İmran Durmuş, Sinem Keleş, Aysun Yıldız Yılmaz, Toprak Bilici, Dudunur Özdamar

Türkiye’nin ilk robot kulübü olarak bu alanda öncü konumda bulunan Darüşşafaka FRC Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, FRC Robot Kulübü öğretmeni ve Elektrik-Elektronik Mühendisi Mete Karaca’nın yönetiminde; Siemens'ten Makine Mühendisi Arif Deniz ve Darüşşafaka Fizik Öğretmeni Selim Çile’nin mentorluğunda yarıştı.

“NASA’nın takımıyla yarıştık”

FRC Robot Kulübü üyelerinden Darüşşafaka 10. sınıf öğrencisi Belsu Seyran, bu yıl katıldıkları yarışmalarda çok şey öğrendiklerini şu sözlerle ifade etti: “ABD'deki yarışmalarda daha önce dünya şampiyonasında birinci olmuş takımlar vardı. Pek çok takım önceki turnuvalarda birinci olup gelmişti. NASA'nın takımıyla karşılıklı yarıştık ve onların tecrübelerini, süreçte edindikleri bilgileri ve kendi eksiklerimizi daha iyi gördük. Bu sayede yaptığımız hatalardan ders çıkardık.” 

“Önemli olan işini severek yapmak” 

Sözlerine devam eden Belsu Seyran, Robot Kulübü’nün bir katılımcısı olarak şu ana kadarki süreçte öğrendiği en değerli bilginin bir işi severek yapmanın önemi olduğunu söyledi. Kulübe girmeden önce insanlarla iletişim kurmakta zorlandığını ifade eden Belsu Seyran, “Kulübe girdikten sonra canlı yayınlarda, röportajlarda, katıldığımız etkinliklerde, sponsorluk görüşmelerinde ve yarışmada jürilerle konuştukça bu yönümü de geliştirdim. Ayrıca yaptığımız Stanford ve NASA gezilerinden sonra vizyonum gelişti. Hayallerime yön verdim. Bu ekip benim her şeyim oldu.” diyerek Darüşşafaka Robot Kulübü’nün bir parçası olmanın hayatına yaptığı olumlu etkileri anlattı.

“Başarının nasıl sürdürülebilir olduğunu gördüm”

Kulübün deneyimli katılımcılarından 11. sınıf öğrencisi Şeyhmus Aca ise, yaşadığı deneyimlerle ilgili “Bu süreçte takım çalışmasının ne kadar önemli olduğunu öğrendim. Diğer takımlardaki yarışmacılarla iletişim içinde olarak daha sosyal birisi oldum. Böyle başarılı bir ekibin parçası olmak bana başarının devamlılığının nasıl sağlandığını öğretti. Bu ekip sayesinde ekipteki arkadaşlarımın arkadaştan öte kardeş olduğunu gördüm ve bunun başarı için ne kadar önemli olduğunu fark ettim.” diyerek bu ekibin parçası olmanın kişisel gelişimine katkı sağladığını belirtti.

“Profesyonelliğin ne demek olduğunu öğrendim”

Darüşşafaka 9. sınıf öğrencisi ve FRC Robot Kulübü üyesi Ceren Ulusoy da, Houston’daki şampiyonaya katılmaya hak kazanmalarını, kendi kişisel zamanlarından fedakarlık yaparak düzenli bir iş planıyla hazırlanmalarına bağladı ve “Yarışma ile edindiğim tecrübelere örnek olarak özgüvenimin arttığını, sorunlara hızlı çözümler üretebildiğimi ve yarışma ortamını gördükten sonra kendimi ifade etme becerilerimin geliştiğini söyleyebilirim. Böyle başarılı bir ekibin parçası olmak bana profesyonelliğin ne demek olduğunu öğretti. Ayrıca bu ekipte paha biçilmez dostluklar ve yeni bir aile kazandım.” diyerek duygularını paylaştı.

Darüşşafaka FRC Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”nin şu ana kadarki başarıları:

Seattle 2009 - Judges Award
Chicago 2010 - Imagery Award
Seattle 2011 - Team Spirit Award
Chicago 2013  - Six wins in ten matches, first backup finalist
Orlando 2015 – Regional Engineering Inspiration Award
Carson Division 2015 – First Turkish Veteran team that participated in the Championship
Off-Season Event in Turkey 2015 – Chairman’s Award
Second Off-Season Event in Turkey 2016 - Chairman's Award
San Francisco 2017- Chairman's Award
Houston World Champs 2017- Team Spirit Award
4th China Robotics Challenge 2017- Inspiration Award
Third Off-Season Event in Turkey 2017- Finalist & Excellence in Engineering Award
Istanbul 2018- Judges Award
Chicago 2018 – Chairman’s Award

Tüm Haberlere Göz Atın