Darüşşafaka Robot Kulübü'nün robotu 6. kez ABD yolcusu

 ›  Haberler  › ↓ 
robot (10)_rsz.jpg
Darüşşafaka Robot Takımı "Sultans of Türkiye"
 
 
Altı yıldır ABD’nin Chicago kentinde düzenlenen FRC Robot Yarışması’na katılan Darüşşafaka Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, 3-5 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan yarışma için 6 haftada tamamladığı “Aerial Assist” temalı robotunu 18 Şubat’ta ABD’ye gönderdi.
 
10 öğrenci ve öğretmenleri Gürsoy Mantaş ile Metin Korkmaz’ın görev aldığı Sultans of Türkiye, yarışmada Darüşşafaka’yı ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için mücadele verecek. Bu yıl ilk defa Siemens sponsorluğuyla hayata geçirilen robotun yapım sürecinde Siemens mühendislerinden Özgür Aslan ve Mustafa Aldemir de takım üyelerine destek verdi.
 
Altı yıl önce Darüşşafaka'da bir robot kulübünün kurulmasına vesile olan ve o yıldan beri desteğini sürdüren, merhum Fikret Yüksel (DŞ'41) tarafından ABD'de kurulmuş bir vakıf olan Fikret Yüksel Foundation da, öğrencilerin ulaşım ve konaklama giderlerini karşılayarak kulüpten bu yıl da desteklerini esirgemedi. 
 
robot-siemens (5)_rsz.jpg
 
Bu seneki robot görevi “Aerial Assist”, basketbol ve voleybolun özelliklerini içeren, pilates topuyla oynanan ve robotlar arası pas vererek skor elde etmeye dayalı bir takım yarışmasından oluşuyor.

robot-siemens (4)_rsz.jpg

Darüşşafaka Robot Takımı, FRC’de 2009, 2010 ve 2011 yıllarında sırasıyla Jüri Özel, Imagery ve Takım Ruhu ödüllerini aldı. 2013 yılında ise, 10 maçta 6 galibiyet alan takım, ilk yedek finalist olarak Türk takımlarının içerisinde en yüksek başarıyı sağladı ve ülkemizi başarıyla temsil etti.

 
“Bu robotta A’dan Z’ye emek var”
 
Takım olarak disiplini elden bırakmadan yoğun bir 6 hafta geçirerek robotu zaman planına uygun olarak görevleri en iyi şekilde gerçekleştirecek şekilde tamamladıklarını kaydeden Gürsoy Mantaş, “Bu robotta A’dan Z’ye emek var” diyor. Çalışma sürecinde iş birliğinin önemi ve görev bilincini akıllarından çıkarmayarak başarılı bir takım çalışmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirten Mantaş, “Öğrencilerimizin gözlerindeki o ışık; robot tasarımından, programlanmasına kadar özgün ve başarılı bir çalışma dönemi geçirmemizi sağladı” yorumunu yapıyor.
 
robot-siemens (8)_rsz.jpg
Darüşşafaka Robot Takımı, Siemens çalışanlarıyla
 
Siemens ile sponsorluk sürecinin takıma güç kattığını ve yarışmada ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerine inandığını belirten Mantaş, Darüşşafaka Robot Kulübü olarak bu yılki robotun hazırlanmasında emeği geçen ve desteğini esirgemeyen Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları yöneticilerine, Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Aynur Karabulut’a, Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Üyesi ve Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Gelis’e, Siemens’ten Taner Okayı, Özgür Aslan, Mustafa Aldemir, Başak Mireli’ye ve Fikret Yüksel Foundation'a teşekkür ettiklerini belirtti.
 
robot-nevzat-beyden (1)_rsz.jpg
Darüşşafaka Robot Takımı, Talha Çamaş, Nevzat Kulaberoğlu ve Aynur Karabulut'la
 
 
Takım üyelerinden Tuğçe Uysal ise yarışmayla ilgili duygularını şu sözlerle ifade ediyor: “Yaşamadan anlaşılamayacak anlar vardır, işte FRC sırasında geçirdiğim her saniye benim için o anlardan biri. FRC’yi tam olarak kelimelere sığdıramam, kimse sığdıramaz çünkü bu yarışma hem her dakikasında eğlendiğimiz hem de bize bir şeyler katan bir yarışma. Aynı zamanda bu yarışmada rekabet yok, herkes birbiriyle çok eski arkadaşmışçasına yakın, yardıma ihtiyacınız olduğunda kime sorarsanız sorun size ihtiyacınız olan şeyi sağlamaya çalışacaktır. FIRST’ ün size kazandırdığı apayrı bir duygu var, FIRST ruhu diye bir şey var ve bunu herkesin tatması gerekir. En büyük ilgi alanım robotlar, bundan da anlayacağımız üzere mühendis olmak istiyorum. Mühendis olma fikrini bu yarışmayla birlikte sevdim. Mekanizmayı görmek, tartışmak, hangisinin en iyisi olduğuna karar vermek ve bunları diğer insanlarla paylaşmak hoşuma gidiyor. Küçüklüğümden beri bir elektronik dükkanında yaz tatilimin bir bölümünü geçiriyordum fakat bu kadar ilgili değildim. Robot Kulübü’ ne geldiğimde ise her şeyin anlamını kavradım; profiller, devreler, program…  Bir düşünsenize cansız bir demir yığınına can vererek kim bir şeyler başarmak istemez ki?”
 
robot-siemens (3)_rsz.jpg
 
Takım Koçları:
Gürsoy Mantaş (Fen ve Teknoloji Öğretmeni)
Metin Korkmaz (Fizik Öğretmeni)
 
Siemens Mühendisleri:
Özgür Aslan (Mekanik-Tasarım)
Mustafa Aldemir (Elektronik-Programlama)
 
Öğrenci Grubu:

Mekanik-Tasarım Bölümü
Ömercan Akyazıcı, Selman Düzenli, Fatih Demirci, Berk Durgut
Elektronik
Tuğçe Uysal, Ece Ökmen, Yakuphan Kendir, Alper Öksüz
Programlama
Ahmet Cüce, Oğuzhan Zaim
 
 
FRC (First Robotics Competition)
 
FRC (First Robotics Competition), FIRST (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) bünyesinde doğmuş, gençler için oluşturulmuş uluslararası bir robot yarışmasıdır. Dünya çapında, gençlerin yaratıcılıklarını ve mühendislik becerilerini geliştirmeleri amacıyla düzenlenen yarışma, lise düzeyindeki öğrencilerden oluşmuş takımlar arasında gerçekleştiriliyor. FRC’de her sene farklı bir görev seçiliyor ve takımlardan bu göreve uygun robot tasarlamaları bekleniyor. Seçilen görev, ocak ayının ilk cumartesi günü “NASA TV”de yayınlanıyor. Robot tasarımı için 6 hafta süre veriliyor ve bu sürenin sonunda her takım, robotlarını özel bir paketleme yöntemiyle yarışma yerine gönderiyor.
 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?