Darüşşafaka Robot Kulübü’nün Chicago’daki Uluslararası FRC Robot Yarışması’na katılımı için geri sayım başladı

 ›  Haberler  › ↓ 
Darüşşafaka Robot Kulübü, 4-6 Nisan 2013 tarihleri arasında ABD’nin Chicago kentindeki Illinois Üniversitesi’nde düzenlenecek FIRST (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) Robot Yarışması’na katılmak için gün sayıyor. Yarışmada, Türkiye’yi toplam dört takım temsil edecek. 
 
robot2_rsz.jpg
 
2012-2013 yılı FRC Robot görevi, “Frizby fırlatma ve 3 metrelik 3 katlı bir piramide tırmanma” olarak belirlenmişti. Darüşşafaka Robot Kulübü’nün bu görev doğrultusunda altı haftalık yoğun bir çalışmayla hazırladığı robot, 19 Şubat'ta tüm dünya takımlarıyla eş zamanlı olarak kargoya verilerek ABD’ye gönderildi.
 
Darüşşafaka Robot Kulübü-1_rsz_rsz_rsz.jpg
Darüşşafaka Robot Kulübü üyeleri, robotlarını ABD'ye göndermek üzere kargoya teslim etmeden hemen önce, Darüşşafaka Cemiyeti Yöneticileri, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Müdürleri ve öğretmenlerine gerçek yarışmanın simule edildiği bir ortamda sunum yaptı ve bir hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
robot_yk_uyeleri_rsz.jpg
Soldan Sağa - AYAKTAKİLER: Atilla ŞAHİN, Nevzat KULABEROĞLU, Zekeriya YILDIRIM, Davut ÖKÜTÇÜ, Çiğdem KAYA, Kemal KAFADAR, Gürsoy MANTAŞ, Işılay BAYRAKÇI, Fırat TEKİN
OTURANLAR: Selman DÜZENLİ, Oğuzhan ZAİM, Berk DURGUT, Ahmet CÜCE, Fatih DEMİRCİ, Meltem ESENGÖNÜL, Bengül DAĞDAGÜL, Tuğçe UYSAL, Ömercan AKYAZICI
 

On üç öğrencinin yer aldığı Darüşşafaka Eğitim Kurumları Robot Kulübü çalışmaları, Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Atilla Şahin ve Kulüp Koordinatörü Gürsoy Mantaş’ın rehberliğinde yapılıyor. Aynı zamanda Robot Kulübü öğrencileri, tüm mühendislik uygulamalarını İTÜ Mekatronik Eğitim Araştırma Merkezi ile birlikte yürütüyor.
 
Darüşşafaka Robot Kulübü-3_rsz.jpg
 
Darüşşafaka Robot Kulübü öğrencileri, Beyaz Show’a katıldı 
Robot Kulübü öğrencileri, 15 Şubat Cuma akşamı Kanal D’de canlı yayınlanan Beyaz Show’un konuğu oldu. Daçkalı öğrenciler, bu sayede okullarını ve kulüplerini tanıtma ve Chicago’da yarışacak robotlarını tüm Türkiye’ye gösterme fırsatı buldu.
 
 
 
FIRST Robot Yarışması 
FIRST Robot Yarışması (FIRST Robotics Competition-FRC), "Zeka İçin Spor" sloganıyla ortaya çıkan, yarışma heyecanıyla bilim ve teknolojiyi birleştiren, uluslararası bir robot geliştirme yarışmasıdır. Belirli kurallar ve kısıtlı kaynaklar dahilinde, öğrenci gruplarının kaynaklarını birleştirme, bir takım kurma ve sonuçta rakipleriyle yarışacakları bir robot programı geliştirmelerini amaçlar. 14-18 yaş öğrencilerinin gerçek bir mühendislik tecrübesine erişmesi hedeflenir.
 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?