Darüşşafaka Robot Kulübü FRC Dünya Şampiyonası'nda

 ›  Haberler  › ↓ 

Yedi yıldır ABD’de düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC) adlı yarışmaya katılan Darüşşafaka Robot Kulübü “Sultans of Türkiye” 11-14 Mart 2015 tarihlerinde ABD’nin Orlando şehrinde düzenlenen yarışmada “Recycle Rush” temalı robotuyla yarışarak şimdiye kadarki en iyi sonucunu elde etti.

Darüşşafaka FRC Takımı, Orlando'da dünyanın farklı ülkelerinden 64 takımın katıldığı bölgesel turnuvalarda katıldığı 10 maçta 8 galibiyet alarak başarılı bir performans sergiledi ve tarihinde ilk defa “Dünya Şampiyonası”nda yarışmaya hak kazandı. Ayrıca NASA'nın sponsor olduğu “Regional Engineering Inspiration Award” ödülüne layık görüldü. 

Dünya Şampiyonası'nda yarışacak tek Türk takımı

Takım, 22-25 Nisan 2015 tarihleri arasında St. Louis'de gerçekleştirilecek olan Dünya Şampiyonası’nda yarışacak. Şampiyonaya 56 bölgesel turnuvadan başarıyla çıkan 156 takım katılacak. Daçkalılar, Orlando’da bu hakkı kazanan 6 takımdan biri ve bunu başaran tek Türk takımı oldu. Darüşşafaka Robot Kulübü, FRC’ye katılmaya başladığından beri ilk kez Dünya Şampiyonası’nda oynayarak Türkiye’yi ve Darüşşafaka’yı gururla temsil edecek.

Bu yıl ikinci defa Siemens sponsorluğuyla hayata geçirilen robotun yapım sürecinde Siemens mühendisleri de takım üyelerine destek verdi. Yedi yıl önce Darüşşafaka'da bir robot kulübünün kurulmasına vesile olan ve o yıldan beri desteğini sürdüren, merhum Fikret Yüksel (DŞ'41) tarafından ABD'de kurulmuş bir vakıf olan Fikret Yüksel Foundation da öğrencilerin ulaşım ve konaklama giderlerini karşılayarak kulüpten bu yıl da desteğini esirgemedi.

Daçkalı robot takımını, Miami civarında yerleşik tek Darüşşafaka mezunu Tayfun Taştepe (DŞ'81) de ziyaret etti.

Daçkalıları “Regional Engineering Inspiration Award” ödülüne layık gören jürinin takdirini kazanan bazı noktalar şunlardı:

  • Robot üzerinde uygulanan ve yarışmaya katılan başka hiçbir robotta olmayan bazı mühendislik çözümleri
  • Öğrencilerin hazırladığı iş planlarının sunumu, ülke içerisinde FRC yarışmalarındaki mühendislik çalışmalarının başarılı şekilde tanıtılması, hazırlanan Chairman videosunun süreci çok iyi anlatması, ilham veren yenilikçi teknik donanımların başarıyla kullanılması ve uluslararası alanda aktif mühendislik uygulamalarının gösterilmesi, öğrencilerin edindikleri mühendislik deneyimlerini başarıyla aktarmaları
  • 3D yazıcı teknolojisinden en verimli faydalanan takım olunması, hazır 3D yazıcı kullanmak yerine kendi yaptıkları bir 3D yazıcıyla parçaları üretmeleri ve robot üzerinde kullanmaları

DARÜŞŞAFAKA LİSESİ’NDEN FRC ROBOT YARIŞMASINA KATILAN ÖĞRENCİLER:

1- SİNEM KAYAN (9A)
2- ASİL CAN DÖNMEZ (9A)
3- ECEM KAVAL (9A)
4- BARIŞ DEMİRCİ (9A)
5- ELİF ÇAĞLA KARANFİL (9A)
6- BUĞRA UCA (9A)
7- VEYSEL KAZANCI (9B)
8- GÜNEY KILIÇ (9B)
9- ZEYNEP TUNA (9B)
10- AHMET TURHAN AY (9C)
11- EMİNE ŞEVVAL AYGÜL (9C)
12- MERTCAN GÜR (9C)
13- BERK DURGUT (10A)
14- AHMET CÜCE (11B)

ÖĞRETMENLER:

Gürsoy MANTAŞ -  Fen Bilimleri Öğretmeni - Kulüp Danışman Öğretmeni
Metin KORKMAZ - Fizik Öğretmeni - Kulüp Danışman Öğretmeni
Mete KARACA - Kulüp Eğitmeni

Robot Kulübü’ne destek veren Siemens mühendisleri:

Özgür Aslan - Siemens Mühendislik Takım Lideri
Engin Bulanık - Siemens Elektronik-Yazılım Mühendisi
Tolga Kaya (Mekanik)
Eren Ulusoy (Ar-Ge - Elektronik)

RECYCLE RUSH: 2015 FRC yarışması için tasarlanmış geri dönüşüm temalı bir oyundur. Oyun, her birinde üçer takım olan iki farklı grupla oynanır. Gruplar, puan kazanmak için; kutuları skor platformunda üst üste yığmalı, yığının üstüne geri dönüşüm kutusunu koymalı ve son olarak “geri dönüşüm materyali” olarak sembolize edilen havuz makarnalarını gereken yerlere koyarak geri dönüşümü sağlamalıdır. Oyunun temasına uygun olarak tüm oyun materyalleri geri dönüştürülebilir maddelerden yapılmıştır.

FRC (First Robotics Competition)

FRC (First Robotics Competition), FIRST (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) bünyesinde doğmuş, gençler için oluşturulmuş uluslararası bir robot yarışmasıdır. FRC, 14-18 yaş arası lise öğrencilerinin mühendislik, liderlik ve girişimcilik becerilerini, yaratıcılıklarını ve özgüvenlerini geliştirirken öğrencilere duyarlı profesyonellik ilkesini aşılamayı amaçlar. Bu yarışmada bir rekabet ortamı oluşturmaktansa öğrencilerin birbirlerine yardım ederek robotlarını geliştirmeleri hedeflenir. FRC’de her sene farklı bir görev seçilir ve takımlardan bu göreve uygun robot tasarlamaları beklenir. Her yıl ocak ayının ilk haftasında düzenlenen Kickoff gününde yarışmanın konusu NASA TV’de açıklanır. Kickoff günüyle Stop Build Day arasındaki 6 haftalık Build Season adı verilen süreçte her takım robotlarını inşa eder. Stop Build Day’de takımlar robotlarının inşasını bitirmiş ve robotlarını yarışma yeri olan ABD’ye kargolamış olmalıdır.

Darüşşafaka Robot Kulübü’nün FRC’de önceki yıllarda kazandığı başarıları:

  • Seattle 2009 - "Judges Award"
  • Chicago 2010 - "Imagery Award"
  • Seattle 2011 - "Team Spirit Award”
  • Chicago 2013 - 10 maçta 6 galibiyet, ilk yedek finalist
  • Chicago 2014 – “EKOCYCLE™ Cube® 3D Printer Award”
Kulübün web adresleri ve sosyal medya hesapları:

dackarobot.wix.com/dackarobot
www.sultansofturkey.com
Twitter: DackaRobot
Instagram: DackaRobot
Youtube: RobotDacka

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?