Darüşşafaka Robot Kulübü ABD'deydi

 ›  Haberler  › ↓ 
frc-chicago_rsz.jpg
Soldan sağa: Bengül DAĞDAGÜL, Begüm BURGUTOĞLU, Meltem ESENGÖNÜL, Tuğçe YILMAZ, Selman DÜZENLİ, Ömercan AKYAZICI, Suzan BURCHARD, Gary BURCHARD, Sarp NALÇIN, Berk DURGUT, Hakan BALCAN
 
Darüşşafaka Robot Kulübü öğrencileri, öğretmenleri Gürsoy Mantaş önderliğinde hazırladıkları “Frizby fırlatma ve üç metrelik üç katlı bir piramide tırmanma” robotu ile ABD'de düzenlenen "FIRST Robotics Competition" adlı turnuvaya katılarak başarılı bir sonuç elde etti.
 
Turnuva, 04-06 Nisan 2013 tarihleri arasında, ABD'nin Chicago kentinde toplam 54 takımın katılımıyla gerçekleşti. Darüşşafaka Robot Takımı, katıldığı on maçın altısını kazanarak, bugüne dek elde ettiği en iyi başarıya ulaştı.
 
2008’den beri faaliyetlerini sürdüren Darüşşafaka Robot Kulübü, çalışmalarına, fen ve teknoloji öğretmenleri Müge Tuvay danışmanlığında başladı. Kulüp, her yıl kendini yenileyerek ve geliştirerek çalışmalarını sürdürdü. Kulüp içerisinde oluşturulan ekipler sayesinde, tecrübeli öğrencilerin kardeşlerini yetiştirmeleri sağlanıyor. Böylece kulüp çalışmaları için hayati önem taşıyan tecrübe bilinci de oluşturulmuş oluyor.
 
frc-chicago (1)_rsz.jpg
Soldan sağa: Hakan BALCAN, Bengül DAĞDAGÜL, Tuğçe UYSAL, Gürsoy MANTAŞ, Selman DÜZENLİ, Oğuzhan ZAİM, Ömercan AKYAZICI, Ahmet CÜCE
 
Bu yıl ilk defa “Chairman Award” için başvuruda bulunan öğrenciler, istenilen sonuca ulaşamasalar da yeni bir boyutta tecrübe kazanmış oldu. Artık, belirlenen göreve yönelik robot tasarımı yapmanın yanında, sosyal yönlü çalışmalar içerisinde de bulunacaklar.
 
Darüşşafaka Robot Kulübü öğrencileri: 11A Hakan BALCAN, 11B Öner Sarp NALÇIN, 11C Can ÖZ, 11C Onur ÇOLAKEL, HZA Fatih DEMİRCİ, HZA Oğuzhan ZAİM, HZB Ömercan Osman AKYAZICI, HZC Selman DÜZENLİ, HZC Berk DURGUT, 9E Ahmet CÜCE, 9E Meltem ESENGÖNÜL, 9E Tuğçe UYSAL, 9E Bengül DAĞDAGÜL
 
frc-chicago (4)_rsz.jpg

FIRST
 
FIRST (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) Organizasyonu bilim ve teknoloji alanlarında öğrencileri geliştirmek ve geleceğin mühendislerini yetiştirmek amacıyla Dean Kamen tarafından 1989 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulmuştur.
 
"FIRST Robotics Competition", "Zekâ için spor" cümlesiyle ortaya çıkan, yarışma heyecanı ile bilim ve teknolojiyi birleştiren uluslararası bir robot geliştirme uygulamasıdır. Bu yarışma belirli kurallar, kısıtlı kaynak ve limitler dâhilinde, öğrenci gruplarının kaynaklarını birleştirme, bir takım kurma ve sonucunda bir alan üzerinde rakipleriyle birlikte yarışacakları bir robot programı geliştirmelerini amaçlar. 14 - 18 yaş öğrencilerinin gerçek bir mühendislik tecrübesine erişmelerini sağlar.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?