Darüşşafaka Rezidansları’ndan 89.Yıl coşkusu

 ›  Haberler  › ↓ 
cumhuriyet_89_yakacik_2.JPG

Cumhuriyetin ilk yıllarına tanıklık etmiş Darüşşafaka Rezidans bağışçıları ile eğitimlerine Darüşşafaka’da devam eden bugünün gençleri, Darüşşafaka Yakacık Rezidans’ta düzenlenen Cumhuriyetimizin 89.yılı kutlama etkinliğinde buluştu. 31 Ekim Çarşamba günü düzenlenen etkinliğe Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyeleri Adnan Dovan, Tunçer Gömeçli, Sertaç Ökten, Darüşşafaka Lise Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan, İlk ve Ortaokul Müdürü Çiğdem Kaya’nın yanı sıra Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan çok sayıda bağışçımız katıldı.
 
cumhuriyet_89_yakacik_1.JPG
                                                     Zekeriya Yıldırım

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Osmanlı Devleti’nin ilerici paşaları tarafından kurulan Darüşşafaka’nın tarihi boyunca yenilikçi ve çağdaş yapısını koruduğunu ve eğitimin günümüzde her zamankinden daha fazla önem kazandığını ifade ederek, “Kökleri Osmanlı dönemine uzanan bir sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka, Cumhuriyete ve getirdiği değerlere inanmış, özümsemiş ve daima yanında olmuştur” dedi. Darüşşafaka’nın Atatürk ilkelerine bağlı, düşünen, araştıran, çağdaş, özgüvenli,  topluma ve ülkesine karşı sorumlu aydın gençler yetiştirmeyi hedeflediğini vurgulayan Yıldırım, “Darüşşafaka, 149 yıldır eğitimin önemine inanmış hayırseverlerin bağışlarıyla eğitimde fırsat eşitliği sağlıyor. Bu vesileyle sizlere ve misyonumuza destek veren tüm bağışçılarımıza bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.
 
cumhuriyet_89_yakacik_4.JPG
Emekli öğretim üyesi, felsefeci Prof. Dr. Bedia Akarsu'ya konuşması esnasında Darüşşafaka öğrencisi Onur Özgüven eşlik etti.

Ardından söz alan 1921 doğumlu, felsefeci, pek çok üniversitede felsefe bölümünün kurulmasında görev almış emekli Prof. Dr. Bedia Akarsu, Atatürk’ün eğitime büyük önem verdiğini belirterek “Öyle ki Sakarya Büyük Taarruzu esnasın da bile Atatürk, Eğitim Şurası’nı toplamıştır” dedi.  Felsefeci Akarsu sözlerini şöyle sürdürdü: “Atatürk, Türkiye insanının düşünüş biçimini değiştirdi, insanları düşünmeye yöneltti. Cumhuriyetin getirdiği pek çok önemli kavram var.  Ama bence en önemlisi ‘düşünme’ kavramıdır. Düşünmenin yolunu açtığı için Atatürk’e bir kez daha minnet duyduğumu söylemek istiyorum.” Darüşşafaka’nın bu alanda da çok önemli bir boşluğu doldurduğunu kaydeden Akarsu, “Darüşşafaka, gerçekten düşünen gençler yetiştiriyor. Darüşşafakalı öğrencilerle bir araya  geliyorum ve onların  her şeyin üstüne düşündüğü, fikir sahibi olduğunu mutlulukla görüyorum.  Ne yazık ki bugün Türkiye’de ender rastlanan bu özelliği Darüşşafaka öğrencilerine kazandırıyor” diye konuştu.
cumhuriyet_89_yakacik_3.JPG

Darüşşafakalı öğrencilerin dans ve müzik gösterileriyle renklendiği etkinlik,  hep bir ağızdan söylenen 10.Yıl Marşı ile sona erdi.
 
cumhuriyet_89_yakacik_5.JPG
Cumhuriyetimizin 89. yılını kutlama pastası Darüşşafaka Yakacık sakini Mebrure ve İlhan Bağışgil tarafından kesildi.
Tüm Haberlere Göz Atın