Darüşşafaka Rezidansları Doluluk Oranı %61’e Ulaştı!

 ›  Haberler  › ↓ 

2008 yılı sonu itibarı ile Yakacık Rezidansı % 95, Maltepe Rezidansı % 94, Şenesenevler Rezidansı % 65, İzmir-Urla Rezidansı %22 doluluk oranına ulaşmıştır.

Bugün rezidanslarımızda Darüşşafaka ile kenetlenmiş, çocuklarımızın başarısı için yüreği çarpan 314 bağışçımız bulunmaktadır.

Tüm bağışçılarımıza şükranlarımızı sunarız.Darüşşafaka’nın yaklaşık bir buçuk asırdır sürdürdüğü “eğitimde fırsat eşitliği” misyonunu destekleyen, Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlarıyla hizmet imkânı sağlayacak bağışçılarının hayatlarının ilerleyen dönemlerini konforlu ve huzurlu bir ortamda geçirmeleri için kurulan rezidanslar; 1997 yılı itibariyle faaliyete geçmiştir.

Darüşşafaka Rezidansları’nda yer almak ve ömür boyu sağlık güvencesinden yararlanmak için Darüşşafaka Cemiyeti’ne bir kereye mahsus bağış yapmak yeterlidir. Bağışın tamamı nakit olabileceği gibi bir kısmı nakit kalanı mülk, arsa vb taşınmaz varlıklar da olabilmektedir.
 
Üçü İstanbul’da (Yakacık, Maltepe ve Şenesenevler) biri de İzmir-Urla’da inşa edilen rezidanslarda bağışçılara “yeni bir yaşam” fırsatı sunulmaktadır. Her rezidans, lokasyonları nedeniyle farklı beklentilere yanıt vermektedir.  Darüşşafaka Rezidansları’nın ilki olan Yakacık Rezidans, 1997 yılında faaliyete geçmiştir. 79 süit daireden oluşmaktadır. Maltepe Rezidans, 2004 yılında kurulmuştur. 108 daireden oluşmaktadır, İstanbul’da şehre yakın olup hemen yanı başındaki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile tercih edilmektedir. Şenesenevler Rezidans, 2005 yılında açılmıştır, 63 daire kapasitelidir. Bostancı’da yaşamdan soyutlanmadan rezidans konforunu tercih eden bağışçılarımız yaşam sürmektedir.
 
Darüşşafaka Rezidansları’nın en yenisi olarak Şubat 2007’de açılan Urla Rezidans’tır. Çeşitli büyüklüklerde 171 dairesi bulunan rezidans yeşilin ve mavinin buluştuğu Ege Bölgesi’nde, çam ormanlarının ortasında doğayla baş başa olmak isteyenlerin beklentilerine cevap vermektedir.

 

 
24 saat sağlık ekibi ve ömür boyu sağlık güvencesi
Darüşşafaka Rezidansları’nda 24 saat hizmet veren doktor ve sağlık ekibi, ihtiyaç duyulduğunda Türkiye’nin önde gelen sağlık kuruluşlarında tedavi imkânı ile ömür boyu sağlık güvencesi garanti edilmektedir. Ayrıca Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile Özel Bakım Ünitesi rezidans sisteminin içerisinde yer almaktadır.
 
Özelleştirilmiş yaşam alanları
Dünya standartlarında konfor ve estetiğe bağlı kalınarak inşa edilen ve yönetilen Darüşşafaka Rezidans’larında bireysel yaşam mekânları “kişiye özel daireler” olarak tasarlanmıştır. Her daire farklı bir temaya sahiptir. Mobilyasından perdesine duvar kâğıdından abajuruna kadar farklı renk, farklı kumaş vb özelliklerde sunulmaktadır. Bağışçılar, istedikleri eşyaları, objeleri getirtebileceği gibi komple kendi eşyalarıyla da yaşamlarını sürdürebilmektedir.
 
Daha sağlıklı bir yaşam için sosyal yaşam olanakları
Darüşşafaka Rezidansları’nda restaurantlar; sabah, öğle, akşam yemeklerinin sosyal ortamda alındığı özenli mekânlardır. Rezidans bağışçılarının sağlık durumları özenle göz önüne alınarak beslenme uzmanları kontrolünde hazırlanmış diyet yemekleri ve normal yemekler, alternatifli alakart menü olarak sunulmaktadır. Menüler zengin seçeneklerde ve profesyonel catering personeli tarafından servis edilmektedir.
 
Darüşşafaka Rezidansları’nda canlı bir sosyal yaşam bulunmaktadır. Sosyal hizmet uzmanı kontrolünde her hafta düzenlenen gezilerde; konserler, tiyatro, sinema, bale gösterileri, bağışçılarımızın genel tercihlerine göre alışveriş merkezleri gezileri vb organize edilmektedir. Sosyal hizmetlerin tümü sınırsız ve ücretsizdir. Bağışçılar satranç, iskambil, tavla vb oyunların oynandığı oyun odalarında küçük, tatlı rekabetlerle hoş zamanlar geçirebilmekte; konuklarını da bu alanlarda diledikleri gibi ağırlayabilmektedirler. Hobi odalarında; profesyonel hobi öğretmeni eşliğinde örgü, nakış, kolye yapımı vb çalışmalar yapılmakta, ayrıca resim atölyelerinde resim, çamur seramik vb uğraşlarla sanatçı kimlikler ortaya çıkmaktadır.
 
Darüşşafaka Rezidansları’nda bulunan konforlu TV salonlarında her hafta toplu sinema günü gerçekleştirilmektedir. Her bağışçımızın rezidans yönetimine bildirdiği tercihine göre temin edilen günlük gazeteler, dergiler dinlenme salonlarında kullanıma sunulmaktadır.
 
Yaz-kış kullanılabilen özel ısıtmalı yüzme havuzu ile sağlıklı yaşam sürdürülmektedir.
 
Darüşşafaka Özel Bakım Ünitesi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi
 
Ömür boyu sağlık güvencesi veren Darüşşafaka Rezidans sisteminin bir parçası olarak; yaşamlarının ilerleyen döneminde Alzheimer, Parkinson gibi özel bakım gerektiren hastalara ve 24 saat yatağa bağımlı olanlara sürekli veya dönemsel olarak İstanbul Maltepe’de bulunan Darüşşafaka Özel Bakım Ünitesi’nde hizmet verilmektedir. Darüşşafaka Urla Rezidans’ın yanında da benzer tesislerin yapımı sürmektedir.
 
Ayrıca; İstanbul Maltepe Rezidans’ın yanında bulunan Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi de en son teknoloji ile donatılmış Türkiye'nin en gelişmiş fizik tedavi merkezlerindendir. Buraya dışarıdan hasta da kabul edilmektedir.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?