Darüşşafaka öğretmenleri, Atatürk ve Kemalettin Sami Paşa'nın izini sürdü

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle, Cumhuriyetin ilanından bir yıl önce Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in Bursa’ya geldiğini öğrenen işgal altındaki İstanbul’dan 472 ilkokul öğretmeninin Atatürk’ü ve TBMM Orduları’nı selamlamak üzere Bursa’ya yaptıkları ziyareti yeniden yaşattı.

101 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk'ü ziyaret etmek üzere deniz yoluyla Mudanya’ya giden 472 ilkokul öğretmeninin Bursa gezisini ve bu gezi esnasında Atatürk ile Darüşşafakalı Korgeneral Kemalettin Sami Paşa’nın İstanbullu öğretmenlere yaptıkları tarihî konuşmaları, “100. Yılda, 100 Öğretmen” etkinliğiyle yaşatan Darüşşafaka Eğitim Kurumları, Türk eğitim tarihine iz bırakan öğretmenleri de andı.

Mudanya’dan Bursa Erkek Lisesi’ne tarihî yolculuk…

Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 öğretmeniyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 27 Ekim 1922'de Bursa Şark Tiyatrosu'nda ve Darüşşafakalı Kemalettin Sami Paşa'nın 29 Ekim'de Bursa Sultanisi (Bursa Erkek Lisesi) bahçesinde 472 ilkokul öğretmenine yönelik yaptıkları tarihî konuşmaların 101. yılı anısına düzenlenen etkinliğin ilki geçtiğimiz yapıldı.

Geleneksel hale getirilmesi planlan etkinliğin ikincisi; Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri Suat Çetin, Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, okul yöneticileri ve öğretmenlerinden oluşan kalabalık heyetle gerçekleştirildi.

101 yıl önceki gibi 472 öğretmenin ayak bastığı Mudanya İskelesi’nde bir araya gelen Darüşşafaka öğretmenleri, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Millî Mücadele kahramanlarının anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen, 472 öğretmenin Bursa seyahati hakkında bilgi verdi. Bursa’da İstanbullu öğretmenleri karşılayanlar arasında Darüşşafaka Cemiyeti’nde Yönetim Kurulu ve Eğitim Komisyonu üyeliği yapan Abdurrahman Şeref Bey, Yönetim Kurulu üyeliği yapan Hamdullah Suphi Tanrıöver ve Darüşşafaka’nın değerli öğretmenlerinden Yahya Kemal Beyatlı’nın da bulunduğunu belirten Özmen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 101 yıl önce öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmadan alıntılar yaptı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 27 Ekim 1922'de Bursa Şark Tiyatrosu'nda İstanbullu öğretmenlere yaptığı konuşmayı okumak için tıklayınız.

Mustafa Kemal Atatürk'ün farklı yıllarda iki kez ziyaret ettiği Bursa Erkek Lisesi'ne giden Darüşşafaka öğretmenlerini, Bursa Erkek Lisesi Müdürü Şahin Boztepe ve eğitimciler karşıladı. Okulun konferans salonunda günün anlam ve önemini anlatan konuşmaların ardından Ebru Arpacı tarafından ev sahipliğinden ötürü Bursa Erkek Lisesi Müdürü Şahin Boztepe’ye ve görevli eğitimcilere teşekkür sertifikası takdim edildi.

Osmanlı’dan bugüne uzanan iki köklü eğitim kurumunun böyle anlamlı bir etkinlik için bir araya gelmesinden duyduğu memnuniyetin altını çizen Bursa Erkek Lisesi Müdürü Boztepe de Darüşşafaka heyetine okullarının tarihini anlatan kitap armağan etti.

Hayatının büyük bir kısmını orduda, savaşlarda ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Berlin Sefiri olarak geçiren, İstiklal Madalyalı kahramanlardan Darüşşafakalı Korgeneral Kemalettin Sami Gökçen’in 29 Ekim 1922'de Bursa Erkek Lisesi'nin tarihî balkonundan öğretmenlere yaptığı tarihî konuşma, aynı balkondan Darüşşafakalı Beşir Özmen tarafından okundu.

Kemalettin Sami Paşa’nın 229 Ekim 1922’de yaptığı tarihî konuşmayı okumak için tıklayınız.

Arif Hikmet'in "Bursa Seyahati" adlı kitabında detaylı biçimde anlatılan 472 ilkokul öğretmeninin 27-30 Ekim günleri arasındaki Bursa seyahati, Kemalettin Sami Paşa'nın cümleleriyle yeniden yaşatıldı.

Ebru Arpacı: “Türk eğitim tarihinin kahraman öğretmenlerini andık”

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

“100. Yılda, 100 Öğretmen” etkinliğine dair değerlendirme yapan Ebru Arpacı,

“Darüşşafaka Eğitim Kurumları olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ve silah arkadaşı Kemalettin Sami Paşa’nın 101 yıl önce yaptıkları tarihî konuşmayı, o duyguları yeniden yaşamak ve onlara bağlılığımızı göstermek için o günleri birebir yaşayarak canlandırdık. İlk kez geçtiğimiz yıl tarihî konuşmaların 100. yılında bu etkinliğimizi gerçekleştirmiştik. Bu yıl, 100 öğretmenimizle birlikte, çok daha kalabalık olarak Mudanya ve Bursa’ya geldik. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü daha anlamlı kılan bu etkinliğimiz öğretmenlerimize 101 yıl önce 472 ilkokul öğretmeninin 27-30 Ekim günlerindeki tarihî ziyaretini yeniden yaşattı ve o dönemdeki Millî Mücadele ruhunu derinden hissetmemizi sağladı. Etkinlikte, Darüşşafakalı Kemalettin Sami Paşa'nın 29 Ekim'de Bursa Sultanisi yani Bursa Erkek Lisesi’nde 472 ilkokul öğretmenine yaptığı tarihî konuşmayı yeniden canlandırdık. Kemalettin Sami Paşa'nın öğretmenlere yönelik bu konuşması, sadece o dönemin eğitimcilere verdiği önemi değil, aynı zamanda Cumhuriyete duyulan inancı ve sevgiyi de yansıtmaktadır. Paşa'nın sözleri, Türk eğitim tarihindeki kahraman öğretmenlerin, Cumhuriyet değerlerine olan derin bağlılıklarını ve bu değerleri nesillere aktarmadaki kararlılıklarını temsil etmektedir. Darüşşafaka öğretmenleri olarak böyle tarihî bir yolculuğu yaşamaktan gurur duyduk.” dedi.

Darüşşafaka Ailesi, “Şarkılar Atatürk’ü Anlatıyor” etkinliğindeydi

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. yılı vesilesiyle Darüşşafakalı Korgeneral Kemalettin Sami (Gökçen) Paşa’nın ailesi tarafından Bursa Merinos Atatürk Kültür Kongre Merkezi’nde “10 Kasım Şarkılar Atatürk’ü Anlatıyor” anma etkinliği düzenlendi. Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri Suat Çetin, Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, okul yönetici ve öğretmenlerinin katıldığı etkinlikte Ulu Önder için bestelenen şarkılar dinleyicilerle buluştu.

Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen

Etkinlikte konuşan Beşir Özmen, Gökçen ailesine ev sahipliği için teşekkür ederek, “472 İlkokul öğretmeni 101 yıl önce, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın muzaffer komutanlarını ziyaret etmek üzere Bursa’ya gelirler. Darüşşafaka öğretmenleri de onların izinden giderek aynı yolculuğu iki yıldır yapıyorlar.” dedi

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?