Darüşşafaka'nın sanatla ifadesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Darüşşafaka'nın yetiştirdiği üç öğrenci bir sergide buluştu. Sergiye, Darüşşafaka'da tanınan olanakların, verilen eğitimin yarattığı birikimin geri dönüşümünün ifadesi olarak "Dönüş" ismi verildi.


Tuğba Eke, Defne Hadiş ve Çağdaş Torbacıoğlu...

Darüşşafaka Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Defne Hadiş'in serbest teknik resim çalışmaları ile Darüşşafaka Lisesi 2012 yılı mezunu Çağdaş Torbacıoğlu'nun  objektifinden yansıyan fotoğraf karelerinin yer aldığı karma resim ve fotoğraf sergisi,19 Nisan Pazar günü İstanbul Galata'daki GaleriBu'da açıldı. 26 Nisan'a gezilebilecek sergi,1863 yılından bu yana babası veya annesi hayatta olmayan, maddi durumu iyi bir eğitime olanak tanımayan, yetenekli öğrencilere tam burslu, yatılı, çağın en ileri eğitim olanaklarını tanıyan Darüşşafaka'daki yaşamın kapılarını aralıyor.

Dekor tasarımı ve mekan düzenlemesi yine 2012 yılı Darüşşafaka Lisesi mezunu Tuğba Eke tarafından yapılan sergide; Darüşşafaka'nın bir buçuk asırlık yeşil-siyah kapısından bavula, yemekhanede kullanılan tabldottan öğrencilerin kişisel eşyaları muhafaza ettiği dolapların kilidine kadar yolu Darüşşafaka'dan geçmiş her insana anılarını çağrıştıracağı nesneler kullanıldı. 


Darüşşafaka Eğitim Kurumları Sanat Bölümü Öğretmeni Selvihan Özcan, Çağdaş Torbacıoğlu, Defne Hadiş, Ayşe Görey, Tuğba Eke ve Fırat Tekin...

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fırat Tekin, Darüşşafaka Ortaokul Müdürü Ayşe Görey'in yanı sıra çok sayıda davetlinin katıldığı sergi açılışında  konuşan Fırat Tekin, "Darüşşafaka'da her öğrencimize yeteneklerini keşfedip, geliştireceği bir ortam sunuyoruz. Dönüş, bu anlayışımızın bir üründür. Defne'nin resme olan yeteneği ortaya çıktığından beri, bunu geliştirmesi, kendi  kimliğini bulması ve bu yolda ilerlemesi için tüm olanakları kendisine sunduk. İlk sergisini 13 yaşında açtı, bugün ikinci sergisini açıyoruz. Çağdaş'ın fotoğraf aşkı Darüşşafaka yıllarında başlamıştı. Sergiye konu olan tüm fotoğrafları da mezun olacağı yıl çekti. Bu fotoğrafların en önemli yanı her kare Darüşşafaka'nın çatısı altındaki yaşama açılan bir pencere" dedi. Darüşşafaka'nın atmosferini  mekan tasarımına taşıyan Tuğba Eke'yi, Darüşşafaka ruhunu metinlere taşıyan Semih Bozkurt'u (DŞ'12) ve afiş tasarımını yapan Merve Acar'ı (DŞ'12) kutlayan Tekin, "Bu sergi, tam anlamıyla Darüşşafaka ortak yapımı" diye konuştu.
Ardından söz alan Darüşşafaka Ortaokul Müdürü Ayşe Görey, Darüşşafaka mezunları ile öğrencilerinin el ele vermelerinden ötürü duyduğu mutluluğu belirterek, "Defne, sadece resme yetenekli değil... Aynı zamanda çok iyi bir piyanist,  iyi bir sporcu ve özellikle matematik alanında çok başarılı bir öğrencimiz. Hayatını nasıl yönlendirmek isterse, Darüşşafaka olarak o yönde desteklemeye devam edeceğiz. Gelecekte çok güzel yerlerde Defne'yi göreceğimize eminiz" görüşünü dile getirdi.

Defne Hadiş: "Darüşşafakalı oldum ve her şey yeniden başladı"

Serbest teknikle çalıştığı 30 eseriyle sergiye katılan Defne Hadiş, özellikle portrelere yoğunlaşmış. Çalıştığı portrelerden biri de hayranı olduğu Freddie Mercury... "Kendimi bildim bileli resim yapıyorum" diyen Hadiş,şöyle konuştu: "Babamla resim yapardık. Bu benim için bir oyun gibiydi. Çok eğlenirdik. 6 yaşında babamı kaybettim. İlk gittiğim okulda öğretmenim bir yüz çizmemi istemiş, ben birebir çizmeyince de asla resim yapamayacağımı söylemişti. Hatta resmimi yırtıp atmıştı. Sonraki öğretmenim resmimi severdi ama orada da çalışma sahamız yoktu. Sonra Darüşşafakalı oldum ve her şey yeniden başladı." 

Çağdaş Torbacıoğlu: "Okulun 152 yıllık tarihinde böyle bir çalışma yok"

Sergiye Darüşşafaka'da yaşamı anlatan fotoğraflarıyla katılan ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde okuyan Çağdaş Torbacıoğlu, "Babamı bir buçuk yaşında bir trafik kazasında kaybettim. Ailenin tek çocuğuydum. 2002 yılında sınava girdim ve iyi ki girmişim. Son yılımda 'Darüşşafaka'da Yaşam' temalı bir fotoğraf kitabı çıkarmıştım. Bu hem okulum açısından hem de benim açımdan çok önemliydi. Çünkü okulun 152 yıllık tarihinde böyle bir çalışma yoktu. Darüşşafaka kapalı bir kurum. İçeriden bir insanın hâlâ oradayken Darüşşafaka'yı anlatması önemli. İşte sergide kitaptaki bu fotoğraflar var."

Tuğba Eke: " Bu sergiyle Darüşşafaka'ya dönüşü vurguladık"

Serginin dekor tasarımını ve mekân düzenlemesini yapan, Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi öğrencisi Tuğba Eke "Babam ben doğmadan 2 ay önce vefat etmiş.4 yaşındayken de annemi kaybettim. Sonra Darüşşafakalı oldum. Sergiye 'Dönüş' ismini verdik. Çünkü bu sergiyle Darüşşafaka'ya dönüşü vurguladık.  Bu serginin her aşamasında bir Darüşşafakalının emeği var. Mesela sergi metinlerini Semih Bozkurt, afişimizi Merve Acar tasarladı. Serginin mekan ve dekor tasarımında her Darüşşafakalının bildiği, ortak anıları hatırlatacak nesneler kullanmaya özen gösterdim" bilgisini verdi. 


Bir Darüşşafakalı için bazı nesneler, sadece nesne değildir!

Ankesörlü Telefon
Hayal.
Hayal kurmak için, lütfen önünüzdeki hayalin bitmesini bekleyiniz.

Bavul
Beyaz.
Haftalık anılar iz bırakır. Lekelenir beyazlar. Daimilerin bavulu biraz daha büyüktür, yürekleri anca sığar. Kirlileri eve götürelim, beyazları okula. Yepyeni anılar için yer açmak lazım bavulda. 

Kilit
Mülkiyet.
Anahtarı dolabın içinde unuttuğumuz gün, mülkiyeti yıkıp paylaşmayı öğrendik.

Anons
Hatır.
Bir anonsun 10 yıllık hatırı vardır, bir telefonun 30 saniyelik zamanı. Merdivenlerden birinci gelen, ünlü değil mutlu olur.

Battaniye
Yalnız Değiliz.
İnat et! Üstüme yalnızlık üş’üşürse; sen üstümü, ben uyurken de örtmeye devam et.

Tabldot
Ayrımsal Matematik.
Yemekleri dörde böl, yalnızlığı çıkar, masaları uç uca birleştir, muhabbeti dörtle çarp.

Kağıt Top
Ruh.
Sen bana pas at, hüzne çalımı ben atarım.

Revir Kağıdı
Refah.
Revir yolu müreffeh; rapor, kaçış bileti. Yeşil pasaport cebimde, elbet döneceğim geri.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?