Darüşşafaka’nın Eğitimde Fırsat Eşitliği misyonuna bir destek de Tüyap’tan geldi

 ›  Haberler  › ↓ 
149 yıldır eğitimde fırsat eşitliği misyonuyla ülkemizin çocuklarının eğitimle yaşamlarını değiştiren Darüşşafaka Cemiyeti ile TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ iş birliğiyle yeni bir sosyal sorumluluk projesi hayat buldu. Proje çerçevesinde fuarcılık sektörünün öncü kuruluşu TÜYAP, Türkiye’nin dört bir yanından gelip bu yıl Darüşşafaka’daki eğitimlerine başlayan 12 kız ve 12 erkek, toplam 24 öğrencinin ilköğretim 4. sınıftan lise mezuniyetine kadar Darüşşafaka’da geçirecekleri 10 yıl boyunca tüm eğitim giderlerini üstlenecek.
 
4 lu foto_rsz.jpg
Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal ve Darüşşafaka İlkokul ve Ortaokul Müdürü Çiğdem Kaya...
 
10 yıl sürecek bu iş birliğinin boyutu TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal ile Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım tarafından 16 Ekim Salı günü, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi – Doğan Hızlan Kitaplığı’nda gerçekleştirilen basın buluşmasında paylaşıldı. Toplantıya basın mensuplarının yanı sıra Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Dovan, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü  Adnan Ersan ile İlkokul ve Ortaokul Müdürü Çiğdem Kaya da katıldı.
 
bulent_unal.jpgzekeriya_yildirim_16102012.jpg
          Bülent Ünal                                                                     Zekeriya Yıldırım
 
Bülent Ünal:
 "Çağdaş, Atatürk ilkelerine bağlı, bizleri geleceğe taşıyacak yeni nesilleri yetiştirmek hepimizin sorumluluğu"
Toplantıda konuşan Tüyap Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, “Çağdaş, Atatürk ilkelerine bağlı, bizleri geleceğe taşıyacak yeni nesilleri yetiştirmek hepimizin sorumluluğu ve görevi. TÜYAP Grubu 149 yıldır bu sorumluluğu taşıyan Darüşşafaka Cemiyeti’ne destek olabilmeyi bir görev bildi. Bu bilinç ile attığımız adımı Darüşşafakalı dostlarımız bize güvenerek kabul ettiler. Onlara teşekkür borçluyuz.  Dilerim iyi bir örnek olur” dedi.
 
basın toplantisi_16102012.JPG

 

Zekeriya Yıldırım:

"TÜYAP’ın bu desteği geleceğe dair umutlarımızı yeşertti ve Cemiyetimize güç kattı"

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım ise konuşmasında TÜYAP ile yapılan uzun vadeli bu iş birliğiyle Darüşşafaka’nın 150. yılına daha güçlü gireceğini belirterek, “150. yılımızı kutlamaya hazırlanırken TÜYAP’ın bu desteği geleceğe dair umutlarımızı yeşertti ve Cemiyetimize güç kattı. Yaptığımız bu iş birliğiyle TÜYAP, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Darüşşafaka’ya başlayan 24 öğrencimizin 10 yıl boyunca eğitim masraflarını karşılayacak ve onları mezun edecek. Ayrıca öğrencilerimiz diledikleri zaman TÜYAP’ın organize ettiği fuar ve etkinliklerine katılabilecek. Bunun öğrencilerimizin ufkunu açacağına ve gelecek planlamalarını yapmasında da katkı sunacağına inanıyorum” dedi.
Türkiye’nin 65 ilinden gelerek eğitim hayatlarını Darüşşafaka’da sürdüren 957 öğrencinin tüm giderlerinin hayırseverlerin ve TÜYAP gibi kurumlarının yarattığı kaynakla karşılandığına dikkat çeken Yıldırım, son dönemde Darüşşafaka’da yaşanan gelişmelere de değindi.
1863 yılından bu yana sadece babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, yetenekli öğrencileri sınavına kabul eden Darüşşafaka’nın bu hakkı ilk kez annesi hayatta olmayan öğrencilere de tanıdığını belirterek, “Şu an annesi hayatta olmayan 14 öğrencimiz var” dedi.
2012 mezunlarının üniversite giriş sınavında yüzde 98’lik bir başarı elde ettiklerini kaydeden Yıldırım, “Okulumuzu ikincilikle bitiren ve MF alanında Türkiye 63’sü olan Cemre Karaoğlan, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne de birincilikle girdi” bilgisini verdi. Darüşşafaka’nın 150. yılını kutlamaya hazırlandığını vurgulayan Yıldırım, Bu çerçevedeki ilk etkinliğin de 15-16 Kasım tarihlerinde yapılacak olan “Kaliteli Eğitime Erişimde Fırsat Eşitliği” başlıklı uluslararası konferans olduğunu söyledi.  Darüşşafaka’nın en önemli gelir kaynaklarından birinin de Kurban Bayramı’nda yapılan bağışlar olduğuna değinen Yıldırım, bu bayramda da geçmiş yıllarda olduğu gibi kesimsiz kurban bağışı aldıklarını belirtti ve Darüşşafakalı öğrencilere daha iyi bir gelecek hazırlamak için bağış çağrısında bulundu. 

Toplantıda konuşan Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan ise kurumsal desteklerin Darüşşafaka için büyük önem arz ettiğini belirterek, Darüşşafaka'ya verdikleri destekten ötürü TÜYAP Yönetimine teşekkür etti. 

Tüm Haberlere Göz Atın