Darüşşafaka'nın araştırmacı öğretmenleri

 ›  Haberler  › ↓ 

Araştırmacı Çocuk Merkezi iş birliği ve Dr. Derya Şahhüseyinoğlu’nun liderliğinde ortaokul düzeyindeki öğrencilere yönelik bilimsel araştırmanın temel süreçlerini, ilkelerini öğretmek, araştırmayı sevdirmek amacıyla, 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren Darüşşafaka'da  uygulanan program kapsamında, şimdi de araştırmacı öğretmenler yetiştiriliyor.

arastirmaci_ogretmen4.JPG

Araştırmacı Çocuk Merkezi iş birliğiyle ilköğretim düzeyindeki öğrencilere bilimsel araştırmanın temel süreç ve ilkelerini öğretmek ve  araştırmayı sevdirmek amacıyla 2010-2011 eğitim ve öğretim yılından itibaren Darüşşafaka'da  uygulanan Araştırmacı Çocuk Programı, şimdi de araştırmacı öğretmenler yaratmak için uygulanıyor.

arastirmaci_ogretmen2.JPG

Program kapsamında Darüşşafaka'nın araştırmacı öğretmenleri, 23 ve 24 Eylül tarihleri arasında Darüşşafaka Eğitim Kurumları Mete Yılmaz Salonu'nda düzenlenen "Araştırmacı Öğretmen Sunumları" etkinliğinde  yapmış oldukları araştırmaları meslektaşlarıyla paylaştı. Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Dovan, Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü, YDK Başkanı Zekeriya Yıldırım'ın da katıldığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Ortaokul Müdürü Ayşe Görey, "Öğrencilerimize araştırmayı sevdirmek ve araştırma tekniklerini öğretmek üzere Araştırmacı Çocuk Programı'nı uyguluyoruz.

arastirmaci_ogretmen1.JPG

Yeni ders yılında tüm 6. sınıflara bu programı ders olarak vermeye başladık. Geçtiğimiz ders yılında öğrencilerimize rehberlik eden değerli öğretmenlerimizi araştırma yapmaya sevk etmek için Araştırmacı Öğretmen Programı'nı uygulamaya koyduk. Bu gün de program kapsamında öğretmenlerimizin hazırladığı ilk araştırmaların sunumlarını izlemek için buradayız" dedi.

arastirmaci_ogretmen3.JPG
Ardından Darüşşafaka Ortaokulu’nda görev yapan öğretmenler, seçtikleri araştırma soruları çerçevesinde hazırladıkları araştırmaları sundular:

• Ortaokul öğrencilerinin ödev yapmaya karşı tutumları ve matematik ödevleri hakkındaki görüşleri nedir? (Matematik Zümresi)
• İngilizce öğreniminde yaşanan sorunlar nelerdir? Öğrenmedeki etkililiği artırmak için neler yapılabilir? (İngilizce Zümresi)
• Okulumuzda yapılan kağıt israfının nedenleri nelerdir? (Sosyal Bilimler Zümresi)
• Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda Ortak Değerlerin Oluşmasını Etkileyen Faktörler Lise Ve Ortaokul Öğretmenleri Arasında Nasıl Farklılık Ve Benzerlik Gösterir?(İdareci ve Akademik Personel Grubu)
• Ortaokul 5.Sınıf Öğrencilerinin İdeal Fen Dersliği Algısı. (Fen Bilimleri Zümresi)
• Darüşşafakalı öğrencilerin sorumlu davranış geliştirme düzeyleri nelerdir? (Türkçe Zümresi)


arastirmaci_ogretmen5.JPG

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?