​Darüşşafaka’nın 150 yıllık hikâyesi İz TV’de

 ›  Haberler  › ↓ 
Darüşşafaka’nın 150. Yılı şerefine Coşkun ve Müge Aral tarafından hazırlanan “Ben Bir Daçkalıyım” filmi Eylül ayında İz TV’de...
 
parmak kaldiran cocuklar.jpg
 
Darüşşafaka Cemiyeti’ni 150. yılında toplumun daha geniş kesimlerine tanıtmak amacıyla, Müge-Coşkun Aral tarafından “Ben bir Daçkalıyım” adlı bir film hazırlandı. Eylül ayında İz TV’de izleyiciyle buluşacak filmin DVD’si de Darüşşafaka yararına satışa sunulacak. Yönetmenliğini Coşkun Aral’ın, yapımcılığını ve senaryo yazarlığını Müge Aral’ın üstlendiği belgeselde eğitimle yaşamları değiştiren şefkat yuvasının 150 yıllık öyküsü anlatılıyor.
 
muge-coskun-aral_rsz.jpg
Ben Bir Daçkalıyım'ı hazırlayan Müge ve Coşkun Aral
 
“Bu belgeseli çekerken çok şey öğrendim” diyen Yönetmen Coşkun Aral, “Böyle bir kurum var karşınızda, bunun yaşaması için hep birlikte ne yapabiliriz? Bunun benzerlerini yapabilir miyiz? Ben çok açık söylüyorum, bağışçı olmak için can atıyorum. Böyle bir okulun Türkiye’nin başka yerlerinde de olmasını isterim. Çünkü bu ülkenin sağlıklı eğitilmiş insanlara ihtiyacı var her alanda. Ülkeye barışı, akıllı ve çalışkan insanlar getirir. İşte bize o yüzden Darüşşafakalar lazım. Bütün çocukların aynı eğitimden faydalanmalarını arzu ederim. İyi ki Darüşşafaka var, ben bütün okulların Darüşşafaka’ya bir ziyaret yapmasını isterim” diyor.
 
Filmin yapımcısı ve senaryo yazarı Müge Aral ise, “Burası gerçekten çok özel bir kurum ve o yeşil kapıdan girer girmez sahip olduğu enerjiyle insanı sarıp sarmalıyor. Bizim kültürümüze eklemlenmiş yardımlaşma, aidiyet, paylaşma, sahiplenme gibi birçok öğe tek bir kurumda aidiyet buluyor. Beni en çok etkileyen Darüşşafakalıların Darüşşafaka’ya duydukları benzersiz sevgi ve bağlılık. Tüm öğrenciler kendilerini büyük bir ailenin parçası gibi hissediyorlar ve ailelerini hiç bırakmıyorlar. Bağışçılara da büyük hayranlık duyuyorum. İnsanların büyük bir güvenle Darüşşafaka’ya bağış yapmaları, kurumun ne kadar güven verdiğini de gösteriyor çünkü herkes biliyor ki, Darüşşafaka sadece öğrencilerine değil, kendini Darüşşafakalı hisseden herkese kollarını açıyor. Ön plana çıkarılması gereken çok şey vardı ama daha çok insanlara Darüşşafaka’yı yaşatan felsefeyi vermeye çalıştık. Bence eğer birkaç tane daha Darüşşafaka olursa, Türkiye’yi kimse tutamaz” diye görüşünü dile getiriyor.
 

“Ben Bir Daçkalıyım” İz TV Eylül Yayın Saatleri:
 
16.09.2013 - 22:30
17.09.2013 - 10:20
19.09.2013 - 15:20
21.09.2013 - 09:00
28.09.2013 - 07:00
30.09.2013 - 06:45
 
ben-bir-dackaliyim_rsz.jpg 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?