“Darüşşafaka’mız için koşmaya devam edeceğim”

 ›  Haberler  › ↓ 

Bir Darüşşafakalı olarak okulu yararına koşan Ümit Özgercin, yürüttüğü kampanyayla en yüksek miktarda bağış toplayan koşucu oldu

Runatolia’da Darüşşafaka yararına koşan 80’e yakın koşucudan biri de 1963-1969 yılları arasında Darüşşafaka’da okuyan Ümit Özgercin’di. Bir Darüşşafakalı olarak okulu yararına koşan Özgercin, yürüttüğü kampanyayla en yüksek miktarda bağış toplayan koşucu oldu. İlk kez geçtiğimiz yıl 39. Vodafone İstanbul Maratonu’nda Darüşşafaka için koşan Özgercin, orada yakaladığı ruhla 4 Mart’ta da Runatolia’da okulu için koştu.

1952 yılında İstanbul’da doğan Özgercin, Darüşşafakalı olma öyküsünü şöyle anlatıyor: “Babamı küçük yaşta kaybetmem üzerine Darüşşafaka’nın varlığından haberdar olan akıllı, zeki, Atatürk kadını annem beni Darüşşafaka Giriş Sınavı’na yönlendirdi. Sınavı da kazanarak Darüşşafaka’ya kayıt yaptırmaya hak kazandım.”

Spora ilgisinin Darüşşafaka’da başladığını belirten Özgercin, “Darüşşafaka’da okurken, farklı spor dallarına olan ilgimi keşfedip potansiyelimi ortaya çıkaracak etkinliklere ve kulüplere yöneldim. Bu etkinliklere; 800 metre koşu, voleybol, basketbol, izcilik, folklor ve trampeti örnek verebilirim. 1969’da Darüşşafaka'dan ayrılmak durumunda kalıp Eyüp Lisesi’nden mezun oldum” diyor.

Üniversite eğitimine İngiliz Filolojisi’nde başlayıp İktisadi Bilimler’de devam eden Özgercin, 1975’te ABD’ye gidiyor. Orada farklı iş kollarında çalışan Özgercin, “Süreç içinde kendi işimi kurdum. Uzun yıllar kaldığım Amerika’da evlenip üç çocuk sahibi bir baba oldum. Kısa süre önce, 2016 yılında radikal bir karar vererek Türkiye’ye geri döndüm” diye konuşuyor.

Runatolia’da yürüttüğü kampanyayla en yüksek miktarda bağış toplayan koşucu olan Özgercin, “Yıllar geçti fakat bendeki spor aşkı ve Darüşşafaka’nın izleri geçmedi. Bu sebeple 2017 yılında İstanbul Vodafone Maratonu’nda ve 2018’de de Antalya Runatolia’da Darüşşafaka için koşarak Daçkalılar için bağış kampanyası yürüttüm. 2017 İstanbul Maratonu’nda sosyal medyadaki paylaşımlarımdan dolayı en iyi hikaye anlatıcısı ödülü verildi. 2018 Runatolia’da da en fazla bağışı toplayan kişi olarak ‘eğitimde fırsat eşitliği’ misyonuna katkıda bulunmuş oldum. Bundan sonra da Darüşşafaka’mız için koşmaya devam edeceğim” diyerek duygularını ifade etti.

Tüm Haberlere Göz Atın