Darüşşafaka mezunu ve Darüşşafaka Cemiyeti üyesi Dr. Selim Seval (DŞ ‘72) Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

 ›  Haberler  › ↓ 


                                                                           Selim Seval

 1953 yılında İstanbul’da doğan Selim Seval 1972 yılında Darüşşafaka Lisesi’nden mezun oldu. 1976 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi ve 1978 yılında aynı üniversitede finans konusunda yüksek lisans derecesi aldı. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde finans ana bilim dalında doktora çalışmasını tamamladı. Profesyonel iş hayatında ağırlıklı olarak banka ve finansal kurumlarda genel müdür yardımcılığı ve genel müdürlük gibi üst düzey yönetici pozisyonlarında bulundu. Bu yıllar sırasında part-time olarak Boğaziçi ve İstanbul üniversitelerinde finans konusunda dersler verdi. 1994 yılından bu yana Finar D&B adlı finansal danışmanlık şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. 2009 Mayıs’ta da Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Başkanlığı’na seçildi.

Seval’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildiği Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın amacı, Türkiye’nin her türlü tarihsel mirasının, zenginliklerinin ve değerlerinin ve bu değerlerin yeşerdiği doğanın ve çevrenin korunması, bu nedenle tanıtılması, sevdirilmesi ve sahip çıkılması için toplumda duyarlılık ve bilinç oluşumunu sağlamak ve bu bilinci geliştirmektir. Çalışma alanları tarih, arkeoloji, sanatlar, müze ve örenyerleri, doğa ve çevre ile gezi kültürüdür.
 
Bu yıl AB Europa Nostra ödülünü kazandıkları Kültür Karıncaları Projesi, ilköğretim çağındaki çocuklarda kültür bilincini geliştirmeyi amaçlamakta, yaşanan ortamı, gelenekleri, sahip olduğumuz maddi ve manevi değerleri, kültürel mirasımızı tanıtmayı, benimsetmeyi ve kent bilincini geliştirmeyi öngörmektedir.
 
Böylece kültürel değerleri uyaran olarak kullanıp, karşılıklı etkileşim yöntemi ile ülkemizin en büyük zenginliği olan çocuklarımızın, kendi yeteneklerinin, yaşadıkları çevrenin farkında olmalarını; eğitimin, bilimin, bilginin gücünün önemini kavramalarını; kültürel değerleri benimsemelerini, korumalarını; kazanımlarını yakınları ile paylaşmalarını; edindikleri bilgi, beceri ve tutumun onlarda olumlu davranış değişiklikleri oluşturmasını sağlamak hedefleniyor.
 
Proje çalışmaları her yıl İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ve çalışılan okulların yönetimlerinden izin alınarak gerçekleştiriliyor. Etkinliklerin içerikleri profesyonel pedagog, eğitimci ve sanat tarihçileri tarafından hazırlanıyor. Etkinliklerini tamamlayan çocuklara Kültür Karıncası sertifikası veriliyor.
 
Vakfın diğer bazı önemli projeleri ana başlıkları itibariyle şunlar:
 
2004 yılında başlatılan ve Vakıf tarafından desteklenen “Bir Sütun da Sen Dik” kampanyasına ek olarak yine Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu başkanlığında yürütülen Perge kazısında 2006 yılından itibaren “Mozaikler Dağılmasın” projesi destekleniyor.
 
Bursa Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Müze Müdürlüğü ile ortak çalışılarak Muradiye Külliyesi ve Bursa'daki padişah türbelerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte 19 adet Türkçe ve İngilizce bilgi panosu koyan Vakıf, Orhan Holding’in katkıları ile Muradiye Külliyesi’ne bir giriş ünitesi de kazandırdı.
 
İŞKUR'un AB'nin mali desteğinde açmış olduğu ihaleye Vakfın sunduğu “Tarihi Binalar İçin Ahşap İşçisi Eğitimi” başlıklı proje uygulamaya değer bulunmuş ve proje kapsamındaki eğitimin sonunda başarılı olan 26 kursiyere, AB Türkiye Delegasyonu'nun, İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü'nün, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ve Vakfın imzaladığı “Ahşap İşçiliği Ustalık Belgesi” verildi. 2006 yılında kursiyerlerimizin eseri olan evler, sahiplerine iade edilmek üzere Vakıf tarafından Fatih Belediyesi'ne teslim edildi.
 
Anadolu Selçuklu Mimarisi eserlerinin internet üzerinde veri tabanının oluşturulması projesi ise halen devam ediyor.
Tüm Haberlere Göz Atın