Darüşşafaka Mezunu Org. E. Saygun 1. Ordu Komutanlığı'na Atandı

 ›  Haberler  › ↓ 

1. Ordu Komutanlığı'na Atanan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun 1957 - 1964 yılları arasında okumuş bir Darüşşafaka mezunu. Darüşşafaka Lisesi'nin ardından girdiği Kara Harp Okulu'ndan 1966'da mezun olan Saygun, 1967 yılında Topçu ve Füze Okulunu ve 1978'de de Kara Harp Akademisi'ni bitirdi.


E. Saygun (ön sırada, soldan ikinci), Darüşşafaka mezunlarıyla, Darüşşafaka Eğitim Kurumları 2007–2008 eğitim ve öğretim yılı açılış töreninde.

Orgeneral Ergin Saygun, 1946 yılında İstanbul'da doğdu.

1976 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde batarya subaylığı, Kara Kuvvetleri Uçucu Birliklerinde uçuş öğretmenliği ve Güney Kore'de İrtibat Subaylığı yapan Orgeneral Saygun, 1978 yılında Kara Harp Akademisinden mezun oldu. Ardından Kurmay Subay olarak Genelkurmay Strateji ve Plan Dairesinde Proje Subaylığı, Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Brüksel / Belçika'da Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanlığında Kara Plan Subaylığı yaptı. Genelkurmay Başkanı Özel Kalem Müdürlüğü, 6'ncı Piyade Tümeninde Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı, 3'üncü Kolordu ve 1'inci Ordu Harekât Eğitim Şube Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği ve Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1993 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile Mons / Belçika'da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhında (Shape) Lojistik Ve İntikaller Daire Başkanlığı ile 14'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1997 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral Rütbesi ile Genelkurmay Strateji Daire Başkanlığı ile 4'üncü Kolordu Komutan Yardımcısı ve 1'inci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2001 yılında Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral Rütbesi ile 3'üncü Kolordu Komutanlığı ve Brüksel/Belçika'da Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2005 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral Rütbesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve Genelkurmay 2. Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2008 yılında 1'inci Ordu Komutanlığı görevine atandı.

Nermin Saygun Hanımefendi ile evli olan Orgeneral Ergin Saygun'un iki çocuğu var.Genelkurmay ikinci Başkanı Org. Ergin Saygun 2007–2008 eğitim ve öğretim yılında Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın ilk dersini vermişti.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?