Darüşşafaka, mezunlarından ünlü gazeteci ve yazar Ahmet Rasim’i düzenlediği yarışma ile yaşatıyor

 ›  Haberler  › ↓ 

Türkiye’nin köklü eğitim kurumlarından Darüşşafaka, bugüne kadar yetiştirdiği Türkiye’nin düşünsel, sosyal hayatına damga vurmuş mezunlarını düzenlediği faaliyetlerle yaşatıyor.

Darüşşafaka ilk mezunlarını verdiği 1873 yılından bu yana düşünsel, sosyal, sanat ve ekonomi hayatına birçok önemli ismi kazandırdı. Darüşşafaka Türkiye’de farklı alanlarda iz bırakmış mezunlarının isimlerini düzenlediği etkinliklerle gelecek nesillere taşıyor. 

Darüşşafaka İlköğretim Okulu tarafından, Darüşşafaka’yı birincilikle bitirmiş seçkin gazeteci ve yazar Ahmet Rasim’in anısını yaşatmak, öğrencileri; çevrelerinde, Türkiye’de ve dünyada yaşananlar konusunda duyarlı kılmak ve yazmaya özendirmek amacıyla düzenlenen “Ahmet Rasim Yaşıyor!” Gazete Yazıları Yarışması’nın ikincisinin sonuçları
20 Nisan 2009 Pazartesi günü açıklandı.
 
Yarışmaya il genelinden 31 okuldan 107 öğrenci katıldı. Öğrencilerin çalışmalarını Funda Özkan, Gülsün Kaya, Sevgi Demirbaş, Rafet Dügencili, Serpil Pazar, Zeynep Uymur, İnci Özkan ve İsmail Altıner’den oluşan bir jüri değerlendirdi.
 
Yarışmada birinci olanlara TİM Maslak Show Center’da düzenlenen törenle dijital fotoğraf makinesi, ikincilere mp3 çalar, üçüncülere ise flash disk hediye edildi. Darüşşafaka Eğitim Kurumları Türkçe Bölüm Başkanı Gülsün Kaya’nın sunduğu ödül töreninde öğrencilere ödüllerini Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkanvekilleri Beşir Özmen ve Davut Ökütçü ile Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın ve Darüşşafaka İlköğretim Müdürü Gülay Hacıoğlu verdiler.
 

İstanbul İlköğretim okulları ikinci kademe (6, 7, 8. sınıflar) öğrencileri arasında düzenlenen yarışma, “Haber” ve “Köşe Yazısı” olmak üzere iki dalda gerçekleştiriliyor. Ayrıca yarışma Darüşşafakalı öğrenciler arasında ve diğer okullardan katılan öğrenciler arasında olmak üzere iki kategoride ayrı ayrı yapılıyor.
 
Bu yılki yarışmada “Haber” dalında Özel Büyük Çamlıca İlköğretim Okulu öğrencisi Hafsanur Banu Çiçek “Prenses Hastalandı” haberiyle birinci oldu. İkincilik ödülünü Tuzla Orhanlı İlköğretim Okulu öğrencisi Aysel Şen “Yeni Bir Yaşam İçin Geç Değil” başlıklı haberiyle, üçüncülük ödülünü de Özel Doğan İlköğretim Okulu öğrencisi Selin Yılmaz “Kadına Şiddete Hayır” başlıklı haberiyle aldı.
 
“Köşe Yazısı” dalında ise Özel Bayramlar İlköğretim Okulu öğrencisi Tuğçe Çetin “Bir Yolculuğun Ardından” başlıklı yazısıyla birinci, Özel Küçük Prens İlköğretim Okulu öğrencisi Ilgın Aydın “Bana Dizini Söyle, Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim” yazısıyla ikinci, Özel Çamlıca Park İlköğretim Okulu öğrencisi Ayşegül Karaali “Mahkûm Öğrenciler” başlıklı yazısıyla üçüncü oldu.
 
Yarışma kuralları gereği kendi aralarında yarışan Darüşşafakalılardansa “Haber” dalında Onur Çolakel “Robot Kulübü ABD’de” haberiyle birinci, Uğur Tahnal “İyi ki Doğdun Darüşşafaka” haberiyle ikinci, İrem Avcı “Bir Gazete: Telgrafhane” haberiyle üçüncü oldu.
 
“Köşe Yazısı” dalında ise Muhammed Zinciroğlu “Çok Utanç Verici Hareketler Bunlar” yazısıyla birinciliği elde etti. İkincilik ödülünü Neslihan Balta “Uygarlığın Yolları Taştan”, Ayşegül Akbaş da “Ulu Obama” adlı yazılarıyla paylaştı. Nezir Kalkan ise “Yalanlar Arttıkça Kuşkular da Artıyor” başlıklı yazısıyla Darüşşafakalı öğrenciler arasında üçüncü oldu.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?