Darüşşafaka Mekatronik Kulübü Öğrencileri MEB Robot Yarışması’na Katıldı

 ›  Haberler  › ↓ 
Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri alanında ve robot teknolojileri konusunda yapılan çalışmaların tanıtımının yapılması ve sergilenmesi amacıyla her yıl Milli Eğitim Bakanlığı'nca Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile birlikte düzenlenen robot yarışmalarının 6'ncısı, 15-16 Mayıs 2012 tarihlerinde Ankara Başkent Voleybol Salonu’nda yapıldı.
 
Darüşşafaka Eğitim Kurumları Mekatronik Kulübü öğrencileri, Gürsoy Mantaş, Tuncay Göksu ve Murat Kul danışmanlığında ürettikleri iki mini sumo robotu ve iki çizgi izleyen robot ile yarışmaya bu yıl ilk defa katıldı. Öğrenciler, üniversite ve meslek liselerinin oluşturdukları takımlara karşı yarışırken, mekanik ve elektronik uygulamalar ile ilgili tecrübe sahibi oldu.  
 
 fotoğraf_rsz.jpg
(Soldan sağa: Gürsoy MANTAŞ, Kubilay YALDIZ, Murat BIÇAKÇIOĞLU, Enes KARATAŞ, Furkan ALTIKARDEŞ, Berat ÖZTÜRK, Tarık SARI, Timuçin BAL, Yavuzhan YAVUZ, Said Furkan KURAN, Hayri BERAT ÖZTÜRK, Oğuz Kağan KARSANDIK, Furkan TALU, Mazlum Fırat ÜNSAL )
 
Yarışmalar, Temalı Robot Yarışması (Deprem Yaralarını Robotlar Sarıyor), Çizgi İzleyen Robot Yarışması, Sumo Robot Yarışması ve Mini Sumo Robot Yarışması olmak üzere dört kategoride gerçekleştirildi.
 
Yarışma ile ilgili İstatistikler:
Mini sumo robot sayısı : 187
Çizgi izleyen robot sayısı : 311
Kesin kayıt yaptıran robot sayısı : 652
Kesin kayıt yaptıran üniversite sayısı: 14
Kesin kayıt yaptıran lise sayısı: 97
Kesin kayıt yaptıran kurum sayısı: 111
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?