Darüşşafaka Lisesi, “Demokrasi ve İnsan Hakları”na dikkat çekti

 ›  Haberler  › ↓ 
insanhaklari katilimcilari.JPG
 
Darüşşafaka Lisesi, İstanbul Felsefe Kulüpleri Platformu'nun bu yıl üçüncü kez düzenlediği Demokrasi ve İnsan Hakları Günü Etkinliği'ne ev sahipliği yaptı. 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası kapsamında; İstanbul Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın kampüsünde 14 Aralık’ta yapılan etkinliğe 23 liseden yaklaşık 200 öğrenci ve 29 öğretmen katıldı.
 
ferhat kentel konusmasi.JPG
Doç. Dr. Ferhat Kentel konuşmasını yaparken
 
Etkinlik, İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde görev yapan Doç. Dr. Ferhat Kentel'in "Modern Toplumun Krizi ve Kimlikler" konulu açılış konuşmasıyla başladı.
 
Ferhat Kentel konuşmasında, her bireyin kendi hakkının yanında başkalarının haklarını da savunması gerektiğine dikkat çekerek, "Başkalarıyla beraber var olabiliyorum aslında. Bende var olan ama anlatamadığım bir şeyleri başkaları anlatıyor. Başkaları ne kadar konuşabilirse belki o zaman insan haklarına saygı duyulan bir ortam gerçekten sağlanacak. Ben başkalarıyla ne kadar çok buluşabilirsem, başkalarının derdini ne kadar çok dinleyebilirsem aslında ben de kendimi o kadar anlatıyor olacağım. Benim insan haklarını savunabilmem için bunu başkalarıyla beraber yapabilmem, başkalarından bir şeyler öğrenmem lazım. Başkalarının eşitliği için de hareket etmeliyiz. Sadece hak istiyorum değil, başkalarının da hakkını istiyorum demeli. Başkalarına da kendimize de saygı göstermeliyiz," şeklinde konuştu.
 
sivil itaatsizlik atolyesi.JPG
Oğuz Sönmez'in yönetiminde "Sivil İtaatsizlik" Atölyesi
 
Doç. Dr. Ferhat Kentel'in konuşmasının ardından etkinlik, atölye çalışmalarıyla devam etti.  Atölyelerde; Fatih Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Nil Mutluer’in yönetiminde “Kadın Hakları”, Eşit Haklar İzleme Derneği’nden Nejat Taştan’ın yönetiminde “İnsan Hakları ve Ayrımcılık”, Aktivist Oğuz Sönmez’in yönetiminde “Sivil İtaatsizlik”, Programcı ve Yazar Hayko Bağdat’ın yönetiminde “Azınlık Hakları” ve Omurilik Felçlileri Derneği’nden Süleyman Akbulut’un yönetiminde “Engelli Hakları” konuları ele alındı.
 
ayrimcilik atolyesi sozculeri.JPG
"İnsan Hakları ve Ayrımcılık" Atölyesi sözcüleri 
 
Lise öğrencilerinin dikkatini insan hakları konusuna çekmek ve bu konuda duyarlılıklarını artırmak amacıyla oluşturulan etkinlik, atölye çalışmalarının sonuçlarının paylaşılmasıyla sona erdi.
 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?