Darüşşafaka Lisesi, 149. Dönem mezunlarını törenle uğurladı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Lisesi 149. Dönem öğrencileri, 20 Haziran Pazartesi günü Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle diplomalarını aldı.

Darüşşafaka Lisesi’nin 94 öğrencisinin yeni yaşamlarına uğurlandığı törene; Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları yöneticileri, Darüşşafakalılar Derneği ve Darüşşafaka Spor Kulübü yöneticileri, Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu üyeleri, bu yıl mezuniyetlerinin 50. yılını kutlayan 1972 yılı mezunları, Türkiye İş Bankası temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler, Darüşşafakalılar, veliler ve bağışçılar katıldı.

Ülkemizin kurtarıcısı; çağdaş, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları ile Darüşşafaka’nın kurucularının değerli anısı önünde saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’yla başlayan törenin açılış konuşmasını Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nilüfer Kavaklı yaptı. 

Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nilüfer Kavaklı

Nilüfer Kavaklı, konuşmasının sonunda şu sözlere yer verdi: “Öncelikle ailenize, atanıza, mezun olarak okulunuza sahip çıkın, değer katın. Okula başladığınız ilk gün büyüklerinizden emanet aldığınız ve bu yıl kardeşlerinize emanet ettiğiniz Darüşşafaka çatısı altından ayrılmış olsanız da, burada bulunduğum süre içerisinde elde ettiğim deneyimler, bu ayrılığın sadece fiziki bir ayrılık olduğunu bana gösterdi. Darüşşafaka gönüllerde taht kuruyor. Ve biliyorum ki her nereye giderseniz gidin, bir şekilde geri dönüyorsunuz ve siz de biliyorsunuz ki her nerede olursanız olun Darüşşafaka sizlerin kalıcı yuvası...”

Arpacı: “Darüşşafakalılar olarak fark yaratmaya, farklı olmaya, en iyiyi yapmak için çalışmaya devam edeceksiniz.”

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

Nilüfer Kavaklı’nın ardından kürsüye gelen Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı ise 149. Dönem mezunlarına şöyle hitap etti: “Gençler, siz Anadolu’nun dört köşesinden geldiniz.  Anadolu’nın çok kültürlülüğünü, çok sesliliğini, hoşgörü ve diyaloğunu getirdiniz Darüşşafaka’ya… Bu sizleri cesur ve özgür kıldı.. Sizler ki 1863 yılında büyük bir vizyonerlikle Darüşşafaka Cemiyeti’ni kuran beş Osmanlı aydınının, kurucumuz Yusuf Ziya Paşa’nın, sizler ki, ‘Yarın cumhuriyet ilan ediyoruz.’ derken Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile aynı masada oturan Kemalettin Sami Paşa’nın kardeşlerisiniz. Sizler Türkiye için fark yaratan, çağdaş Türkiye için Atatürk’ün izinden hiç ayrılmayan,  ülkesini dünya arenasında en iyi şekilde temsil eden yüzlerce, binlerce Darüşşafakalının kardeşlerisiniz. Fark yaratmaya, farklı olmaya, en iyiyi yapmak için çalışmaya, çok çalışmaya devam edeceksiniz.

Konuşmasında Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nden alıntılar da yapan Arpacı’dan sonra Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Alkan (DŞ’2001) ve Darüşşafaka Spor Kulübü Başkanı Abdurrahman Saruhan, 149. Dönem’e hitap ettiler.

Güleç: “Darüşşafaka’dan mezun olunur ama Darüşşafakalılıktan asla!..”

Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç

Darüşşafaka’da yetiştiği için hayatı boyunca kendini şanslı hissettiğini ve bundan gurur duyduğunu belirten Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç ise konuşmasında, “Sevgili 149. Dönem mezunlarımız, değerli kardeşlerim, şu yeşil siyah kapıdan çıkınca sakın yalnız kalacağınızı düşünmeyin! Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Darüşşafaka hep yanınızda olacak.  Sizi şefkatle sarıp destekleyeceğimizden bir an bile endişe duymayın. Sizleri izlemeye, ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda olmaya, başarılarınızla gururlanmaya devam edeceğiz!  Unutmayın, Darüşşafaka'dan mezun olunur ama Darüşşafakalılıktan asla!.. Sizlere aşıladığımız ‘Darüşşafakalı dürüsttür, çalışkandır, güvenilirdir, ilkelidir’ ruhunu asla kaybetmeyin!” dedi.

Oğuz Güleç’in konuşmasından sonra söz alan Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, öğrencilere içinde bulundukları zamanın kıymetini bilmelerini, üniversite yıllarında güzel insanlar biriktirmelerini, kendilerine güvenmelerini ve hayalleri peşinden gitmelerini tavsiye ederek şunları söyledi:

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran

“Bugün sizlerle beraber burada olmanın, bu heyecana ve coşkuya ortak olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Konuşmalarını dinlediğim, başından bu yana izlediğim törende kendimi bu ailenin bir parçası gibi hissettim. Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün İş Bankası’nı kurarken hayal ettiği ülkeye katkının herhalde bu gördüğüm tablodan daha somut, güzel bir örneği olamaz. İş Bankası olarak bu pırıl pırıl gençlerin yetişmesine, hayata atılmasına katkıda bulunduysak ne mutlu bize! Bundan daha önemli bir katkı düşünemiyoruz.”

Hakan Aran’ın konuşmasından sonra 149. Dönem öğrencilerinin Darüşşafaka’daki anılarından kesitlerin yer aldığı “Darüşşafaka’da 8 yıl” adlı video gösterildi.

Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Talha Çamaş

Darüşşafaka Lisesi’ni birincilikle bitiren ve yaş kütüğüne 149. Dönem plakasını, Güller Yazgı Akata ile birlikte kütüğe çakan Ayça Kocaman, duygularını şöyle dile getirdi: “Genelde oyun sergilemek için çıktığım sahneye bu günde dönemim adına yıllardır hayalini kurduğumuz bugünde, bu konuşmayı yapmak için çıkmak, insanı bambaşka hissettiriyor. Mürekkebi tükenmek üzere olan bir kalemle Darüşşafaka defterinin son sayfasını doldururken, buraya meraklı, küçük bir kız olarak geldiğim günleri anımsıyorum. Şimdi o küçük kız karşınızda, bu okuldan yine meraklı fakat bu defa büyümüş, kendini geliştirmiş genç bir kadın olarak çıkıyor. Her birimiz bugünlerde özlem duyduğumuz açık görüşlülük becerisine, sükût ve saygıya sahip yetişkin bireyler olduk. Emekleriniz için minnettarız. En önemlisi, bağışlarıyla hepimize eğitimde fırsat eşitliğini armağan eden bağışçılarımıza ve cemiyetimize vefa borçluyuz. Var ettiniz, var olun."

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Başkanı Zekeriya Yıldırım
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Başkanı Zekeriya Yıldırım

149. Dönem ikincisi Fatma Betül Filik ve üçüncüsü Büşra Turgut, düzenlenen törende ödüllerini almanın mutluluğunu yaşadılar.

Fahriye Moral Ödülü

Darüşşafaka Yakacık Rezidans Bağışçısı Emekli Öğretmen Fahriye Moral adına her yıl okul birincilerine verilen ödülü, Ayça Kocaman, Nilüfer Kavaklı’nın elinden aldı.

Celalettin Çağlar (DŞ’69) Ödülü

"Fen bilimleri" ve "matematik" derslerinde başarılarıyla öne çıkan öğrencilere verilen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Üyesi Celalettin Çağlar’ın (DŞ’69) özel ödülü ise bu yıl fen alanında Güller Yazgı Akata ve matematik alanında Sıla Arda’nın oldu.

Törende; mezuniyetlerinin 50. yılını kutlayan 1972 mezunlarını temsilen “geleneksel ellinci yıl konuşmasını” yapmak üzere kürsüye çıkan ve kız öğrencilerin Darüşşafaka Lisesi’ndeki başarıları karşısında sözlerine, “İyi ki bizim dönemimizde kızlar yokmuş, rezil olurduk!” diyerek esprili şekilde başlayan Selahattin Tozan, konuşmasını şu cümlelerle tamamladı: “Sevgili gençler gelecek endişeniz olmasın. Arkanızda çok güçlü bir aileniz var. Bizler her türlü zorluğa karşı ayakta durabilmiş, bu ülkenin yetiştirdiği iyi insanlarız. Doğru ve düzgün çalıştığınız müddetçe gelecekten hiç endişeniz olmasın. Başta ülkemiz olmak üzere tüm insanlık için çalışmaya devam edeceğiz, mutlaka başarılı olacağız, başarılı olmak zorundayız. Yolunuz açık olsun, çok mutlu olun!”

Selahattin Tozan’ın konuşmasının ardından bayrak ve flama devir teslim töreni gerçekleştirildi. Bayrak ve flamayı 149. Dönem öğrencilerinden Eren Yaman ve Minel Koca, 11.sınıf öğrencilerinden Berke Şinasi Öz ve Menekşe Ezgi Akyol’a teslim etti.

Daha sonra, beklenen an geldi ve 149. Dönem mezunları tek tek diplomalarını aldı.
Mezuniyet töreni hep bir ağızdan söylenen Darüşşafaka Marşı’nın ardından kep atma ritüeliyle son buldu. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?