Darüşşafaka Lisesi 148. Dönem mezunlarını uğurladı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Lisesi 148. Dönem öğrencileri, 11 Ağustos Çarşamba günü Maslak yerleşkesinde düzenlenen törenle diplomalarını aldı. Pandemi nedeniyle Darüşşafaka Açık Futbol Sahasında gerçekleştirilen törenle Darüşşafaka Lisesi’nin 151 öğrencisi yeni yaşamlarına uğurlandı.

Törene; Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları yöneticileri, Darüşşafakalılar Derneği ve Darüşşafaka Spor Kulübü yöneticileri, Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu üyeleri, bu yıl mezuniyetlerinin 50. yılını kutlayan 1971 yılı mezunları, Türkiye İş Bankası temsilcileri, dokuz yıldır eğitim giderlerine destek verdiği 24 bursiyerini mezun eden TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Bülent Ünal, öğrenciler, öğretmenler, Darüşşafakalılar, veliler ve bağışçılar katıldı.

Ülkemizin kurtarıcısı; çağdaş, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları ile Darüşşafaka’nın kurucularının değerli anısı önünde saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’yla başlayan törenin açılış konuşmasını Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nilüfer Kavaklı yaptı. 

Kavaklı: “Pruvanız neta, dümeniniz viya ve rüzgarınız kolayınıza olsun”
Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nilüfer Kavaklı 

Pandemi koşullarının gölgesinde oldukça yorucu, yoğun ve zorlu bir eğitim-öğretim yılının başarıyla tamamlandığını belirten Kavaklı, 148. Döneme şöyle seslendi: “Sevgili öğrencilerimiz, küçük teknelerinizi bırakıp daha büyük gemilere binerek daha büyük denizlere yelken açıyorsunuz ve kendi geminizin kaptanısınız artık. Cesaret, bilim ve vicdan doğrultusunda hayat rotanız çiziliyor. Bu rotadan ayrılmaması ve denizde seyri engelleyecek hiçbir şeyin olmaması isteği ile bir kaptana yola çıkarken söylenebilecek en değerli sözdür bu... ‘Pruvanız neta, dümeniniz viya ve rüzgarınız kolayınıza olsun’ çocuklar. Yolunuz da bahtınız da açık olsun!”

Arpacı: “Darüşşafakamızı sizler ileriye, hep ileriye taşıyacaksınız”
 Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı
Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı 

Ardından kürsüye gelen Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı ise 148. Dönem mezunlarına şöyle hitap etti: “İnanıyorum; sizler bilimle, teknolojiyle, sanatla, ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkaracaksınız. Bilim ve teknolojik gelişmeleri izleyecek, o gelişmeleri öğrenerek, geliştirerek ülkemize üretim olarak, hizmet olarak sunacaksınız. Buna bütün kalbimle inanıyorum. Kalbinizin bir köşesinde ise hep Darüşşafaka olacak. 158 yıllık çınarımızı Darüşşafakamızı sizler ileriye, hep ileriye taşıyacaksınız.”

Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ekin (DŞ'89
Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ekin (DŞ'89)

Konuşmasını Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okuyarak tamamlayan Arpacı’dan sonra Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ekin (DŞ'89), 148. Döneme hitap etti.

Öktem: “İyi insan olun!"
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ’82)
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ’82)

Darüşşafaka ailesi olarak 10 yaşında adımlarını Darüşşafaka’nın yeşil-siyah kapısından içeri atmış 151 çocuğu, Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda, çağdaş, özgüvenli, araştıran, sorgulayan, çok yönlü, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, aydınlık gençler olarak uğurlamanın gururunu yaşadıklarını vurgulayan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ’82) ise 148. Dönem mezunlarına şöyle seslendi: “Yaşamınızın her döneminde bir vizyonunuz olsun...  Kendinizi nerede görmek istediğinizi hep sorgulayın ve kendinizi en çok yakıştırdığınız yaşam tablosunu hayal edin! Oraya ulaşmak için de kararlar alın ve sözler verin...  Ve sonuna kadar kararlarınızın ve sözlerinizin arkasında durun! Proaktif olun! Geleceğinizi biçimlendirmek için işlerinize, sonunu düşünerek başlayın! Yaşamınızdaki konuları önceliklendirin. Kazan-kazan yaklaşımını benimseyin... Tıpkı Darüşşafaka’da olduğu gibi ‘ben’ yerine ‘biz’ demek herkesin kazanmasına katkı sağlar... Bunu hiç aklınızdan çıkarmayın! Verin, paylaşın... Sevginizi, dostluğunuzu, bilginizi, emeğinizi... Vermek, sizi almaktan daha güçlü kılar. Aldıklarınızı da hatırlayarak, vefa duygunuzu koruyun. Her ne yaparsanız yapın, vicdan ve iç sesinize mutlaka başvurun. Kendinizi yenileyin...  Değişim bazen ürkütücü, tedirgin edici olabilir... Denemeden bilemezsiniz... Deneyin... Risk alın. Başarınızı veya başarısızlığınızı başkalarına bağlamaktansa sahip çıkın, sorumluluk alın. Her iki koşulda da kendinize hak ettiğiniz değeri verin... Geçmişinizden yalnızca sizi gelecekte daha olumluya, daha üst bir noktaya taşıyabilecek yaşantı ve deneyimlerinizi koyun cebinize... Ve hepsinden önemlisi iyi insan olun!”

“Sizler var olduğunuz için Darüşşafaka var”

158 yıldır bağışlarıyla Darüşşafaka’nın misyonuna sahip çıkan tüm hayırseverlere bu özel günde bir kez daha teşekkür eden Öktem, “Sizler var olduğunuz için Darüşşafaka var. Darüşşafaka ailesi olarak sizlere ne kadar teşekkür etsek az… Bugün mezun olan 151 gencimiz, sizin de en büyük mutluluk ve gurur kaynağınız, bunu biliyoruz. Ülkemizin geleceğine dair umutlarımızı yeşerten aydınlık Daçkalı gençlerimizle dünya daha güzel, yaşanılabilir olacak…” dedi.

Türkiye’nin kurum, kuruluş ve şirketlerinin her gün daha fazla Darüşşafaka’nın yanında durduğunu ifade eden Öktem, “Varlığınız, bizlere güç veriyor. Hepinizin Darüşşafakalı öğrenciler üzerinde büyük emeği var. Her zaman olduğu gibi bugün de özellikle iki kurumsal bağışçımızı anmadan geçemeyeceğim: İlk kez 1939 yılında Darüşşafaka'nın destekçisi olan, bizleri hiç bırakmayan ve bugün de Türkiye'nin eğitim alanındaki en büyük sosyal sorumluluk projesini bizimle gerçekleştiren Türkiye İş Bankası ve 9 yıl önce gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projesiyle 24 öğrencimizin tüm giderlerini üstlenen TÜYAP….

Bugün “81 İlden 81 Öğrenci” projesiyle 13 yıldır öğrencilerimizin yoldaşı olan Türkiye İş Bankamız da bu yıl 65 bursiyerini, TÜYAP ise 24 bursiyerini mezun etmenin gururunu yaşıyor. Bir kez daha huzurlarınızda bu kıymetli destekleri için kendilerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

Ünal: "Düşündüklerinizi uygulama cesaretine sahip olun!"
 TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Bülent Ünal
TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Bülent Ünal 

Törende, konuşan TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Bülent Ünal, Darüşşafaka’da aldıkları temel eğitimin yükseköğrenim hayatlarında hepsini farklı bir yerde konumlandıracağını belirterek 148. Döneme şu tavsiyelerde bulundu: "Bugün için çok geçerli olan iki kavramı benimsemenizi dilerim: Birincisi analitik bir düşünce yapısına sahip olmak, Okulunuz size düşünmeyi öğretti. Diğeri düşündüklerinizi uygulama cesaretine sahip olmak ve bunun için hızlı davranabilmek. Bu cesareti her zaman kendinizde bulmalısınız.”

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erman Süsler, dönem birincisi Hatice Hadimli'ye ödülünü takdim etti.
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeynep Necipoğlu ve dönem birincisi Hatice Hadimli
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeynep Necipoğlu ve dönem birincisi Hatice Hadimli

Konuşmalardan sonra dönem birincisi Hatice Hadimli, ikincisi Elif Cansu İpek ve üçüncüsü Mihriban Çelik’e ödülleri takdim edildi. 

Ebru Arpacı ve dönem ikincisi  Elif Cansu İpek 
Hadimli: “Vefa borcumuzu mezun bir Darüşşafakalı olarak ödemeye başlayabiliriz”
Dönem birincisi Hatice Hadimli, yaş kütüğüne 148. Dönemin plakasını çaktı.

Darüşşafaka Lisesi’ni birincilikle bitiren ve yaş kütüğüne 148. Dönem plakasını çakan Hatice Hadimli duygularını şöyle dile getirdi: “Bütün arkadaşlarım gibi ben de o yeşil kapıdan ilk girdiğim günü çok iyi hatırlıyorum. Ben işte o gün kararımı vermiştim. Burada olmalı ve son güne kadar başarmak için çabalamalıydım. Ve sonunda bu yolculuğu da tamamlama vakti geldi. Darüşşafaka öğrencisi olarak bu görevi başarıyla yerine getirdiğimi burada görüyorum. Şimdi ise sırada yepyeni bir hayat yolculuğu var dışarıdaki dünyada. Artık vefa borcumuzu mezun bir Darüşşafakalı olarak ödemeye başlayabiliriz. Her gün uyandığımız bu kampüse ziyaretçi kartıyla girmeye başlayacağımızı saymazsak bence her şey harika olacak. Biz, bugün Darüşşafaka’dan gitmiyoruz, Darüşşafakalılar olarak bundan sonra onu her yere yanımızda götürüyoruz.” 

Murat  Menteşe, DEK Akademik Koordinatörü Meltem Budak ve Ege Güney
Murat Menteşe, DEK Akademik Koordinatörü Meltem Budak ve Ege Güney

"Fen bilimleri" ve "matematik" derslerinde başarılarıyla öne çıkan öğrencilere verilen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Celalettin Çağlar’ın (DŞ’69) özel ödülü ise bu yıl fen alanında Ege Güney ve matematik alanında Murat Menteşe’nin oldu.

50. Yıl anı diplomalarını alan 1971 mezunları

Her yıl okul birincisine armağan veren ve bu geleneği bu yıl da sürdüren Darüşşafaka Yakacık Rezidans bağışçısı Fahriye Moral, sağlık sorunları nedeniyle törene katılamazken gönderdiği videoyla 148. Dönemi kutladı.

Demirci: "Darüşşafaka, sana minnettarız. 
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Demirci (DŞ’71),

Törende; mezuniyetlerinin 50. yılını kutlayan 1971'lilere de anı diplomaları takdim edildi. Dönem arkadaşları adına konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Demirci (DŞ’71), “Darüşşafaka’da çok iyi eğitim aldık. Dostluğu, kardeşliği öğrendik ve hayatın zorluklarını Darüşşafaka sayesinde alt ettik. Bizleri eğiten, öğreten bütün öğretmen ve yöneticilerimizi saygıyla anıyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. Verdiklerin, öğrettiklerin için teşekkürler sevgili Darüşşafaka, sana minnettarız.” dedi.

Taylan Uçar, Mustafa Demirci ve Erkan Dermancı

Ayrıca, 1971 mezunlarının bu yılki üniversite sınavında en iyi dereceleri elde eden Erkan Dermancı (Türkiye 232.’si ) ile Taylan Uçar’a (Türkiye 471.’si) armağanları da Demirci tarafından takdim edildi.

Ardından bayrak ve flama devir teslim töreni gerçekleştirildi. Bayrak ve flamayı 148. Dönem öğrencilerinden Melih Mavuzer ve Melike Gaye Gin, 12.sınıf öğrencilerinden Eren Ekinci ve Selin Asmaca’ya teslim etti.

Daha sonra, beklenen an geldi ve 148. Dönem mezunları tek tek diplomalarını aldı.
Mezuniyet töreni hep bir ağızdan söylenen Darüşşafaka Marşı’yla son buldu. 

Diploma takdimi töreni

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem tarafından diplomaları takdim edilen öğrenciler
Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nilüfer Eğrican tarafından diplomaları takdim edilen öğrenciler 

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Esra Ekmekçi tarafından diplomaları takdim edilen öğrenciler
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Serpil Tunçer tarafından diplomaları takdim edilen öğrenciler
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi  Mustafa Demirci tarafından diplomaları takdim edilen öğrenciler
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Haldun Boz tarafından diplomaları takdim edilen öğrenciler
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Cemre Karaoğlan tarafından diplomaları takdim edilen öğrenciler
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Üyesi Davut Ökütçü tarafından diplomaları takdim edilen öğrenciler
Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Gül Meltem Atılgan arafından diplomaları takdim edilen öğrenciler
Darüşşafaka Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Saruhan arafından diplomalar takdim edilen öğrenciler
Darüşşafaka Lise Müdürü Nilüfer Kavaklı ve Müdür Yardımcısı Ümmü Topkara tarafından diplomaları takdim edilen öğrenciler
Darüşşafaka Cemiyeti Baş Hukuk Müşaviri Dr. İnci Ercan tarafından diplomalar takdim edilen öğrenciler

  

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?