Darüşşafaka Lisesi, 139. Dönem mezunlarını uğurladı

 ›  Haberler  › ↓ 
mezuniyet-toreni-2013 (24)_rsz.jpg

Darüşşafaka Lisesi 139. Dönem öğrencileri, 26 Haziran Çarşamba günü TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle diplomalarını aldı. Törende; 50 yıl önce Darüşşafaka’dan mezun olan 1963 yılı mezunlarına da anı diplomaları takdim edildi.
 
mezuniyet_toreni_26062013.jpg
 
Bu sene 150. yılını kutlayan Darüşşafaka, dokuz yaşında ailelerinden emanet aldığı 57 öğrencisini, 19 yaşında çağdaş, özgüvenli, geleceğe umutla bakan pırıl pırıl gençler olarak uğurladı. Darüşşafaka Lisesi 139. Dönem mezuniyet törenine; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Başkan Vekili Fırat Tekin, Yönetim Kurulu Üyeleri Beşir Özmen, Prof. Dr. Lütfü Telci, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, 1963 mezunları Prof Dr. Mehmet Beyazova, Hasan Armağan, Olcaytuğ Ülay, Süha Ölmez ile İlhami Onatça, Darüşşafaka öğrencileri, öğretmenleri, Darüşşafakalılar, veliler ve bağışçılar katıldı.
 
mezuniyet-toreni-2013 (16)_rsz.jpgNevzat Kulaberoğlu: “İnanıyorum ki ülkemizin geleceği sizin aydınlık düşüncelerinizle sağlam ellerde olacak.”
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hep bir ağızdan söylenmesiyle başlayan törenin açılış konuşmasını Lise Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu yaptı. Kulaberoğlu konuşmasında, “On yıl boyunca buradaki uğraşlarınızın ve bu zaman zarfında burada görev yapmış, şu anda aramızda olan ve olmayan tüm Akademik ve İdari personelin çabaları sonucunda analitik düşünebilmeyi, kariyer planlaması yapabilmeyi, kendinizi anadilinizin dışında da ifade edebilmeyi, planlı ve programlı bir yaşama kendinizi hazırlamayı, beklentilerinizi yükseltebilmeyi, duygu ve düşüncelerinizi usulüne uygun dile getirebilmeyi, teşekkür edebilmeyi, selam verebilmeyi, yaşam sürecini yönetebilmeyi ve en önemlisi Darüşşafakalı olmayı öğrendiniz. On yılınızı burada geçirmiş olmakla akranlarınız arasında ne kadar şanslı bir kitle olduğunuzu üniversite yaşamınızda ve sonrasında daha da iyi anlayacaksınız. İnanıyorum ki ülkemizin geleceği sizin aydınlık düşüncelerinizle sağlam ellerde olacak. Yolunuz, bahtınız ve şansınız açık olsun Sevgili Öğrencilerim” dedi.
 
 mezuniyet_toreni_26062013_4.jpg

Darüşşafakalılara, hayattaki önceliklerini ve “Büyük Taşları” belirlemelerini ve onların öneminin farkında olmalarını tavsiye eden Kulaberoğlu öğrencilere şöyle seslendi: “Nedir hayatımızdaki büyük taşlar? Çocuklarınız, eşiniz, sevdikleriniz, arkadaşlarınız, hayalleriniz, sağlığınız, eğitiminiz vs. büyük taşlarınız bunlardan biri, belki bir kaçı, belki de hepsi. Bilin ki büyük taşlarınızı kavanoza ilk başta yerleştirmezseniz bir daha asla yer bulamazsınız. Buradan ayrılmadan iyice düşünün sizin büyük taşlarınız hangileri iyice karar verin.” 
 
mezuniyet toreni_26062013_2.jpg
1963 yılı mezunları, "50. Yıl Anı Diplomalarını", Nevzat Kulaberoğlu'ndan aldı.
 
Darüşşafakalı kuşakları aynı sahnede buluşturmak amacıyla ilk kez 2012 yılında gerçekleştirilen, mezuniyetinin 50. yılını kutlayan Darüşşafakalılara anı diplomalarının takdim edilmesi geleneği bu yıl da sürdürüldü. Bu kapsamda; 1963 yılında Darüşşafaka’dan mezun olan ve törene katılan Prof. Dr. Mehmet Beyazova, Hasan Armağan, Olcaytuğ Ülay, Süha Ölmez ile İlhami Onatça’ya Nevzat Kulaberoğlu tarafından “50. Yıl Anı Diplomaları” sunuldu.
 
mezuniyet-toreni-2013 (21)_rsz.jpg
50. Yıl Anı Diplomalarını alan 1963 Dönemi Darüşşafakalılar...
 

Prof. Dr. Mehmet Beyazova:
“Yaşamı her an yaşamalı, her an emek harcamalı.”
 
mezuniyet-toreni-2013 (18)_rsz.jpg1963’lü Darüşşafakalılar adına konuşan Darüşşafaka Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Beyazova şunları söyledi: “Erişkinlerin yaşamına hoş geldiniz. Sorumluluklar artıyor. İnsanın kendisi için yapabileceği en iyi şey insanları sevme becerisini kazanmaktır. Önemli olan başkalarından daha üstün olmak değil, dünkünden daha üstün olmaktır. Bilgimiz, becerimiz ne kadar çok olursa olsun, sevgi olmadan, göstermeden, paylaşmadan iyi bireyler olamayız. Huzurun temel öğesi adalettir. Nazik olmak zeki olmaktan daha zordur. Şefkat yuvamız bütün bu nitelikleri kazanmamız için uygun bir ortam oldu. Yaşamı her an yaşamalı, her an emek harcamalı. Öğrencilik bitse de öğrenme bitmiyor. Okulumuzda kazandığımız en önemli becerilerden biri öğrenmeyi öğrenmek, kendi kendimizi eğitebilmektir. Gören gözlerle hayatı sorgulayabilen, erdemli bireyler olarak yetişmemizi sağlayan Darüşşafaka’ya çok şey borçluyuz. Başta öğretmenlerimiz olmak üzere üzerimizde emeği olan herkese teşekkür ediyoruz. Darüşşafakalı olmaktan gururluyuz. Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık düzeyini yakalamak üzere aydınlık bir geleceğe doğru atmakta olduğunuz bu adımı 63’lü arkadaşlarım adına kutluyor, başarılarınızın devamını diliyorum.”
 
 mezuniyet_26062013_1.jpgmezuniyet_26062013_2.jpg
Mehmet Beyazova’nın konuşmasının ardından, 1963’lü Darüşşafakalılar, bu yılki üniversite giriş sınavında en yüksek puanı alacak olan genç Darüşşafaka mezununa iletilmek üzere Nevzat Kulaberoğlu’na armağanlarını teslim etti. Ayrıca dereceye giren öğrencilere, 1963 mezunu ağabeyleri tarafından da yılın stresini atacakları tatil paketi de armağan edildi.
 
Talha Çamaş: “Darüşşafaka hep yanınızda olacak”
 
mezuniyet-toreni-2013 (22)_rsz.jpg
 
Ardından kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, “Dokuz yaşında Darüşşafaka’nın yeşil-siyah kapısından ürkek adımlarla girmiş ve şimdi 19 yaşında olan 57 çocuğumuzu, Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda, çağdaş, bilgili, özgüvenli, araştıran, sorgulayan, çok yönlü, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, aydınlık gençler olarak uğurluyoruz” dedi. Yeni mezunlara seslenen Çamaş, “10 yıl önce Darüşşafaka’ya başladığınız ilk gün neler hissettiğinizi bir an hatırlamanızı istiyorum! Yeni bir başlangıç yapmanın heyecanı, ailelerinizden ayrılmanın hüznü, yeşil-siyah kapının ardındaki kocaman dünyada nelerle karşılaşacağınızı bilememenin tedirginliği… Aslında yeşil-siyah kapıdan ilk kez 1961 yılında geçmiş bir ağabeyiniz olarak bunu tahmin etmek zor değil tabii ki… Bu duygularınızın üzerinden tam 10 yıl geçti ve biliyorum ki bu süre içinde Darüşşafaka aileniz, yuvanız oldu. Bugün de 10 yıl önce olduğu gibi yuvanızdan ayrılıp yeni ufuklara yelken açma, yeni kapıları aralama noktasına geldiniz ve belki de 10 yıl öncekine benzer hisler yaşıyorsunuz. Üniversite kapısını aralamanın heyecanını; yuvanızdan, kardeşlerinizden, sevgili öğretmenlerinizden ayrılmanın hüznünü ve yeşil-siyah kapının dışında sizleri nelerin beklediğini bilememenin tedirginliğini yaşıyorsunuz. Ancak hiç hatırınızdan çıkmasın ki, 10 yıldır olduğu gibi bundan sonra da Darüşşafaka hep yanınızda olacak. Sizi şefkatle sarıp desteklemeye devam edecek” diye sözlerini sürdürdü.
 
mezuniyet_26062013_6.jpg
Darüşşafaka flamasını 139. Dönem birincisi İrem Durdağ, 140. Dönem birincisi Tuğçe Delipınar'a teslim etti.
 
Darüşşafaka’nın kapısından adım atanların aynı zamanda Türkiye’nin en saygın ve en köklü ailesinin birer üyesi olduğunu ve bu bağın yaşam boyu sürdüğüne vurgu yapan Çamaş, şöyle konuştu: “Yeşil-siyah kapının dışındaki hayat da sizleri korkutmasın! Çünkü sizler Darüşşafaka’da aldığınız eğitimle rekabet ortamına ön sıralarda giriyorsunuz. Eğitiminizin temelleri çok sağlam… Bundan sonra yapmanız gereken bu temelleri geliştirmek… Sürekli öğrenerek, araştırarak ve çalışarak belirlediğiniz hedeflere ulaşmak…”
 
mezuniyet-toreni-2013 (13)_rsz.jpg
 
Darüşşafaka’nın elinde diplomasıyla uğurladığı her gencin büyük anlamlar ifade ettiğine değinen Çamaş, “150. yılımızı kutladığımız bu özel senede sizleri mezun etmek, 1863 yılında Darüşşafakamıza hayat veren Yusuf Ziya Paşa ve dört idealist arkadaşının hayalini büyütmek demek… Sizleri mezun etmek, ülkemizin çocukları iyi eğitim alsın, iyi insan olarak yetişsin, ülkemize, toplumumuza yararlı bireyler olsun diyen 10 binlerce bağışçımızın arzusunun gerçekleşmesi demek… Sizleri mezun etmek, iyi bir geleceğe sahip olabilmeniz için sizden ayrılma fedakârlığını gösteren ailelerinizin en büyük ödülü alması demek” diyerek görüşlerini dile getirdi.
 
mezuniyet_26062013_11.jpgmezuniyet_26062013_12.jpg
139. Dönem öğrencileri, Talha Çamaş'a Darüşşafaka'ya hizmetlerinden ötürü teşekkür plaketi takdim ederken, emekliye ayrılan beden eğitimi öğretmeni Günsu Kanat'a da Nevzat Kulaberoğlu tarafından plaket takdim edildi. 
 
On yıl önce çocuklarını Darüşşafaka’ya emanet eden velilere de seslenen Çamaş, “Siz, çocuklarınızdan ayrı kalma pahasına onları Darüşşafaka’ya göndererek, onlara iyi bir gelecek armağan ettiniz. Bu fedakârlığınız için size ömür boyu minnet duyacaklar. Bugün havaya fırlatılan kepler size kocaman bir teşekkür” dedi. Çamaş konuşmasının sonunda, 150 yıldır bağışlarıyla Darüşşafaka’nın çocukların yaşamlarını eğitimle değiştirmesine olanak tanıyan bağışçılara şükranlarını sunarak, “Sizler var olduğunuz için Darüşşafaka var. Dolayısıyla size, Darüşşafaka Ailesi olarak ne kadar teşekkür etsek az… Bugün mezun olan 57 gencimiz, sizin de en büyük mutluluk ve gurur kaynağınız, bunu biliyoruz. Ülkemizin geleceğine dair umutlarımızı yeşerten aydınlık Daçkalı gençlerimizle dünya daha güzel, yaşanılabilir bir dünya olacak… Sizleri saygıyla, sevgiyle ve minnetle selamlıyoruz. Var olun” dedi.
 
mezuniyet-toreni-2013 (25)_rsz.jpg
Öğrenci Birliği Başkanı Doğucan Yenidünya konuşmasını yaparken...
 
Darüşşafakalı öğrenciler adına konuşan Öğrenci Birliği Başkanı Doğucan Yenidünya ise, duygularını şöyle dile getirdi: “Sizlerden bize kalan paylaşma aşkını, ağabeyliği, ablalığı, sevmeyi, saymayı, dünya görüşüne sahip evrensel bir birey olmayı, Atatürkçülüğü, sorgulamayı, birlik olmayı, okulumuza, tarihimize, ülkemize, değerlerimize sahip çıkmayı ve inandığımız zaman hep başarabilmeyi bizler de aynı şekilde bizden sonrakilere aktarıp bu yuvayı, bu yüce aileyi hep var etmek için sizler gibi uğraşacağımıza söz veriyoruz, gözünüz arkada kalmasın.”
 
mezuniyet-toreni-2013 (26)_rsz.jpgmezuniyet-toreni-2013 (27)_rsz.jpg
139. Dönem üçüncüsü Hikmet Zeynep Kazu ve Nevzat Kulaberoğlu, 139. Dönem ikincisi Beren Kayalı ve Adnan Dovan
mezuniyet-toreni-2013 (30)_rsz.jpg
Darüşşafaka Lisesi 139. Dönem birincisi İrem Durdağ ve Talha Çamaş

139. Dönem birincisi İrem Durdağ, ikincisi Beren Kayalı ve üçüncüsü Hikmet Zeynep Kazu’ya ödüllerinin takdim edildiği törende; okul yaş kütüğüne 139. Dönem plakasını dönem birincisi İrem Durdağ ile Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş birlikte çaktı.
 
mezuniyet-toreni-2013_rsz.jpg
139. Dönem Birincisi İrem Durdağ ve Talha Çamaş okul yaş kütüğüne plaka çakarken
 
Fen bilimleri ve matematik derslerinde başarılarıyla öne çıkan Beren Kayalı ve Tevfik Can Başsüllü de, Oyak Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Çağlar’ın özel ödülünü aldı.
 
mezuniyet-toreni-2013 (5)_rsz.jpg
Oyak Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Çağlar’ın özel ödülünü alan Beren Kayalı ve Tevfik Can Başsüllü, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Dovan ile...
 
Darüşşafaka Yakacık Rezidans bağışçısı Fahriye Moral tarafından da ödüllendirilen okul birincisi İrem Durdağ yaptığı konuşmada, “Atatürk ‘Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür’ demiş. Biz burada gerçekten Türkiye’nin en iyi öğretmenleri sayılabilecek kişilerden eğitim aldık. Bu zorlu yolda bizlerin Atatürk’ün düşünceleri doğrultusunda yetişmesinde büyük rol oynayan, özveri ve sevgilerini bizden esirgemeyen çok değerli öğretmenlerimize, tüm Darüşşafaka Ailesi’ne kendim ve tüm arkadaşlarım adına teşekkür ederim” dedi.
 
fahriye-moral_rsz.jpgmezuniyet-toreni-2013 (2)_rsz.jpg
Fahriye Moral ve İrem Durdağ                                  İrem Durdağ konuşmasını yaparken...
 
 
2013-2014 eğitim ve öğretim yılından itibaren yoluna ortaokul ve lise olarak devam edecek olan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda bu yıl son kez görev yapan sınıf öğretmenleri Ayşe İbili Köstekli, Can Durhan, Sanem Hüner, Gülhan Hatipoğlu, Mürvet Yıldız, Leyla Tiryaki, Ayten Garip ve Şengül Eylem Köse’ye Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş tarafından teşekkür plaketleri takdim edildi.
 
mezuniyet_toreni_26062013_9.jpg
Konuşmaların ardından 57 öğrenciye diplomalarının takdim edildiği tören, keplerin havaya atılması ve hep bir ağızdan Darüşşafaka Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.
 
kepler havada_rsz.jpg
mezuniyet-toreni-2013 (9)_rsz.jpg
Tüm Haberlere Göz Atın