Darüşşafaka Lisesi 138. dönem mezunları ile 50. yıl mezunları aynı sahnede diplomalarını aldı

 ›  Haberler  › ↓ 
138.dönem mezunlari_rsz.jpg

Darüşşafaka Lisesi 138. dönem öğrencilerinin mezuniyet töreni, 25 Haziran 2012 Pazartesi günü TİM Gösteri Merkezi’nde yapıldı. Bu yıl bir ilk gerçekleştirilerek, Darüşşafaka’dan 1962 yılında, yani tam 50 yıl önce mezun olmuş olanlara da anı diplomaları takdim edildi. 50. yılını kutlayan Darüşşafakalılar arasında, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım da vardı. Darüşşafaka’dan mezun oluşlarının 50. yılını kutlayan ağabeylere, anı diplomalarını, o dönem okulda yönetici ve öğretmen olarak görev yapmış olan değerli hocalar Prof. Dr. Bozkurt Güvenç ve Günay Etiman takdim etti. 138. dönem öğrencilerinin mezuniyet coşkusuyla 1962 yılı mezunlarının 50. yıl kutlamasının birlikte yaşandığı bu özel törende hayatta olmayan 1962 mezunları da hep birlikte anıldı.
 
IMG_7440_rsz.jpg
Mezuniyet törenine, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Cemiyet yöneticileri, Darüşşafakalılar Derneği Başkanı Necip Akbaş ve Dernek üyeleri, Darüşşafaka Eğitim Kurumları müdürleri, öğretmenleri, velileri, öğrencileri, mezunları ve Darüşşafaka bağışçıları katıldı.
 
Törene, ülkemizin eğitim alanındaki en uzun soluklu sosyal sorumluluk projesi olan “81 İlden 81 Öğrenci” projesini hayata geçiren ve bu kapsamda 2008’den bu yana her yıl 81 yeni Darüşşafaka öğrencisinin başta eğitim olmak üzere tüm giderlerini karşılayan Türkiye İş Bankası’nın Genel Müdürü Sayın Adnan Bali de katılarak 138. dönem mezunlarına son ders konuşmasını yaptı.
 
IMG_7451_rsz.jpg
Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan
 
Törende açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan, 138. dönem mezunlarına, “Biz sizleri her zaman önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda vicdanlı ve daima galip gelecek şekilde hayata hazırlamaya çalıştık. Ödünsüz, kararlı ve tutarlı... Sizlere her konuda güvenimiz tam ve sonsuzdur. Sizler sevginin paylaştıkça büyüdüğünü bilen, yüreği sevgi dolu gençler olarak okulunuzdan ayrılıyorsunuz. Artık Darüşşafaka’nın gerçek sahipleri oldunuz. Bu tarihsel kurumu yaşatacak, ona sahip çıkacak ve daha ileriye götürecek olan sizlersiniz,” diye seslendi. Ersan, velilere hitaben ise şunları söyledi: “Yıllar önce çok zorlanarak sevginizin, hasretin üstünü örterek bize emanet ettiğiniz çocuklarınıza akademik bilginin yanında, kendine güven, araştırmacı, katılımcı, sorgulayıcı olma, güven ve başarma duygularını benimseterek yolluyoruz. Bütün bunların yanında daha da önemlisi, uygar insan olabilmenin öğeleri olan dürüst, doğru, ilkeli, vatansever, karakteri sağlam ve Atatürk ilkelerine bağlı gençler olarak mezun ediyoruz. Yakın bir gelecekte önemli mevkilere gelerek laik Cumhuriyetin koruyucusu olacak bu gençlerle ne kadar iftihar etsek azdır.”
 
1962_mezunlari_1_rsz.jpg
50. yıl anı diplomalarını alan 1962 mezunları Cemiyet Yönetim Kurulu Üyeleriyle...
 
Törende, yarım asır önce Darüşşafaka'dan mezun olan 1962 döneminden, Aydın Otçu, Mehmet Tunbiş, Ali Kadri Arsın, Ömer Orhan Koçoğlu, Hasan Cihat Erbaşol, Mustafa Muzaffer Azeloğlu, Zekeriya Yıldırım, İsmail Yavuz Şeremetoğlu, Refik Urkan ve Ergun Bankoğlu anı diplomalarını almanın gururunu yaşadı. 
 
 
IMG_7470.jpgIMG_7529.jpg
Hasan Cihat Erbaşol                                                 Prof. Dr. Bozkurt Güvenç  

50. yıl mezunları adına konuşan Hasan Cihat Erbaşol, “Darüşşafaka sadece bir okul, bir öğrenim kurumu değildir. Kardeşlik bağı, iyi insan ilişkileri sağlayan, yetiştiren, Atatürk ilkelerine bağlı, çağdaş kişi olmanın hazırlığını sağlayan emsalsiz bir kurumdur. İçinde bulunduğunuz Darüşşafaka, bir kardeşlik bağıdır. Bizler Darüşşafaka’dan hiç kopmadık. Dileğimiz sizin de Darüşşafaka’dan sonra başlayacağınız yeni yaşamınızda Darüşşafaka'yı hep anmanız, ona sevgiyle, vefayla bağlanmanız, arkadaşlık, kardeşlik bağlarınızı her daim sıcak tutmanız… Göreceksiniz ki Darüşşafaka da sizi hep kucaklayacak. Burada aldığınız eğitim, kültür, lisan bilgisi ve en önemlisi özgüven yaşamınıza hep yardımcı olacaktır,” dedi. 
 
Darüşşafaka 50. Yıl mezunlarına anı diplomalarını veren, 1950’li yıllarda Darüşşafaka Lisesi'nde Matematik öğretmenliği yapmış olan değerli mimar, insan bilimci ve eğitimci Prof. Dr. Bozkurt Güvenç, “Eğitim kurumlarının en büyük sermayesi mezunlarıdır. Dünyada genel bir kural vardır: bir eğitim kurumunu yalnız kuranlar değil, yaşatanlar ve geliştirenlerdir o kuruma en çok hizmet edenler. Bir eğitim kurumunun hakiki sahipleri o kurumun mezunlarıdır. Bütün mezunları gönülden kutluyorum,” diye konuştu.
 
1962 mezunları, Darüşşafaka'ya yaptığı hizmetlerden ötürü bugün Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen sınıf arkadaşları Zekeriya Yıldırım'a ayrıca bir ödül verdi.  

IMG_7511_rsz.jpg IMG_7625_rsz.jpg
Zekeriya Yıldırım ödülüyle...                                   Zekeriya Yıldırım ve torunu Neşe...

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım törende yaptığı konuşmasına, “Biraz önce yaşamımın en değerli belgesini, yetişmemizde, yaşamlarımızın değişmesinde emeği olan hocalarımdan aldım. Siyah ile başlayıp yeşile uzanan kardeşlik, dostluk, vefa ile dolu yolculuğu doya doya yaşayan bizler için çocuklarımıza bırakacağımız en büyük miras Darüşşafakalı kimliğimiz. Bugün aldığımız belge işte o kimliğin en güzel simgesi. Ben de izninizle şimdiden o mirası sahipleneceğinden kuşku duymadığım, Darüşşafaka’nın en küçük bağışçısı, en değerli varlığım sevgili torunum Neşe’ye teslim ediyorum,” diyerek başladı ve 50. Yıl anı diplomasını torununa verdi.
 
Zekeriya Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün bu sahnede 149 yıllık bir gururu yaşıyorsak bunu kurucularımıza ve onların misyonunu sahiplenen, onların izinden giden bağışçılarımıza, Darüşşafaka’dan yetişenlere, değerli öğretmenlerimize ve çalışanlarımıza borçluyuz. Günümüzün en başarılı borsa yatırımcısı ve en büyük hayırseverlerinden biri olan Warren Buffet’e ait bir özdeyişi paylaşmak istiyorum. Sanki bizim bitmeyen hikayemizi anlatıyor. “Birisi bugün ağacın gölgesinde oturabiliyor, çünkü uzun zaman önce birisi bir ağaç dikti.” Bugün diplomanızı alırken daha uzaklara bakmanızı bir gün bu sahnede bizlerin yerini almayı bugünden hayal etmenizi, arzulamanızı, hedeflemenizi istiyorum. Daha da önemlisi o aşamaya gelmeden de Darüşşafaka’yı en iyi şekilde temsil etmeniz, çevrede varlığınızı, farklılığınızı Darüşşafakalı kimliğinizle hissettirmenizi… Çevrenizdekilerin “o Darüşşafakalı” diye sizi işaret etmelerini... Fatih Çarşamba’daki tarihi kampüsümüzün bahçesinde 1962 yılında aldığımız diplomalardan sonra elli yıl boyunca yaşamın karelerini doldurduk. Darüşşafaka Cemiyeti’nde, Darüşşafaka Spor Kulübü’nde görevler üstlenerek, sorumluluklar aldık. Bizim nesil şimdi karelerden yavaş yavaş çekiliyor. O kareleri doldurmak, tabloya yeni kareler yerleştirmek nöbeti, artık sizlere geçiyor. O kareleri doldururken en önemli referansınız Darüşşafakalı kimliğiniz olacak. Bizim yaşama atıldığımız günlere kıyasla kare seçenekleri çoğaldı. Ama o kareler için yarışanlar da çoğaldı. Yarışı önde götürmenin üç temel koşulu var: Darüşşafaka’nın 10 yıl boyunca sizlere kazandırdığı değerleri korumak, çalışmak ve yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmek. Yolunuz açık olsun!..” 
 
IMG_7641_rsz.jpgIMG_7648_rsz.jpg
Samet Pehlivan                                                          Arda Yılmaz

Törende, Öğrenci Birliği Başkanı 11. sınıf öğrencisi Samet Pehlivan ve 138. dönem mezunları adına 12. Sınıflar Öğrenci Temsilcisi Arda Yılmaz birer konuşma yaptı.
 
Samet Pehlivan, “Darüşşafaka’da beraber yaşamanın gerektirdiği özveriyi, sorumluluk almayı, paylaşmayı, birbirimize destek olup ağabey, abla ve kardeş olmayı öğreniyoruz. Ve öğreniyoruz ki, Darüşşafaka bu yüzden bizim için bir okuldan daha fazlasıdır. 138. Dönem ağabey ve ablalarımız mezun oluyorlar. Biz 139. Dönem öğrencileri olarak bu bayrak yarışında sizden aldığımız bayrağı onurla ve başarıyla bizden sonra gelen kardeşlerimize teslim edeceğiz. Sizlere bunun sözünü veriyoruz,” dedi.
 
Arda Yılmaz ise, “Üniversite hazırlık süreci yoğunluğundan dolayı, bu sene bir çoğumuz çok zorlu ve yorucu bir dönem geçirdik. Ben kendimi şanslı hissediyorum çünkü bu sene ve öncesinde arkadaşlarım sorunlarımı, heyecanlarımı ve mutluluklarımı paylaşmak için yanımdaydı. Arkadaşlarımızın ailemize dönüşmesi ve hep yanımızda olması bize Darüşşafakalı olmanın ayrıcalığını hissettiriyor. Mezun olduktan sonra hep beraber olamayacaksak da bağlarımızı koparmayacak kadar güçlü bir aile olduğumuzu biliyorum,” şeklinde konuştu.
 
 IMG_7730_rsz.jpg   IMG_7716_rsz.jpg
Okul birincisi Zeynep Kutlu                                     Zeynep Kutlu konuşmasını yaparken...

138. Dönem öğrencileri arasında üstün başarı göstererek dereceye giren öğrencilere törende diplomalarıyla birlikte ödülleri takdim edildi. Okul üçüncüsü Sezen Mert, okul ikincisi Füsun Cemre Karaoğlan ve okul birincisi Zeynep Kutlu ödüllerini sırasıyla, Darüşşafaka Lisesi ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Talha Çamaş ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ile Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım'dan aldı. Fen Bilimleri Alanı birincisi Füsun Cemre Karaoğlan ve Türkçe Matematik Alanı birincisi Kıymet Damla Özleş'e de ödüllerini Darüşşafaka 1969 mezunu, Oyak Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Celalettin Çağlar verdi. Dereceye giren Darüşşafakalılar ödüllerini almanın gurur ve sevincini yaşadı. Darüşşafaka 1962 mezunları da, okul birincisi olan Zeynep Kutlu'ya ayrıca bir hediye verdi.
 
Okul Birincisi Zeynep Kutlu, kütüğe plaka çakmasının ardından bir konuşma yaptı ve şunları söyledi: “Anılar, gelenekler değişse de, değişmeyen şey Darüşşafakalı olmak ve onun beraberinde getirdiği güzel bir ayrıcalık. Dünyaya nasıl bakmamız gerektiği öğretildi bize burada. Ve biz de ona göre gördük, görüyoruz etrafımızda olup bitenleri. Daçka’da eğitim aldığımız süre boyunca yaşam koşullarımızı güzelleştirmek, düşünce özgürlüğünü yaşatmak, bizi ilgilendiren konularda kendi kararlarımızı alabilmek ve hakkımızda karar verilirken fikrimizi söylemek konusunda hiçbir zaman geride durmadık. Şimdi bu küçük kentten çıkıp dünyaya açılıyoruz. O dünya bizim yuvamıza pek benzemiyor biliyoruz. Özgürlük, bağımsızlık, Atatürkçülük burada olduğu gibi her an dillerde ve gönüllerde değil. Büyükler ne düşündüğümüzü, ne hissettiğimizi bilmek, bizim için en iyi koşulları sağlamak için bu kadar özverili ve hoşgörülü olmayacak. Ancak biz Darüşşafakalılar burada kazandığımız dünya görüşünü bundan sonraki hayatımızın her anında korkusuz bir şekilde yaşatacağız. Yıllar geçecek, bugün diplomasını alacak olan 58 kişiden her biri farklı alanlarda alanının en iyilerinden olacak. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu açık görüşlü, lider ruhlu, aydın gençler olarak ülkemiz için ve ne kadar çalışsak da vefa borcumuzu ödeyemeyeceğimiz bu kurum için çalışacağız, elimizden geleni yapacağız. Bizim için emek harcayan, bizden hiçbir şeyi esirgemeyen, elimizden tutan, yanımızda olan herkese sonsuz teşekkürü borç biliriz. Veda zamanı geldi. Hoşça kal Daçka…”
 
138. dönem öğrencilerinden, 2010 Eylül ayında aramızdan ayrılan merhum Anıl Ahmet Oğuzalp'in diploması, annesi Yaşar Oğuzalp'e verildi. Anıl Ahmet Oğuzalp, Darüşşafakalı kardeşleri, öğretmenleri ve salondaki tüm Darüşşafaka Ailesi tarafından sevgi ve hasretle anıldı.
 
 IMG_7772_rsz.jpg
Anne Yaşar Oğuzalp oğlu Anıl Ahmet Oğuzalp'in diplomasıyla... 
 
IMG_7743_rsz.jpg
 
Törende, 138. dönem öğrencilerinin Darüşşafaka’daki son derslerinin öğretmeni, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali de konuşmasında, İş Bankası ile Darüşşafaka ilişkisinin çok eskilere dayandığını belirterek şöyle devam etti: “Bundan 73 yıl önce 1939 Erzincan depreminde İş Bankası 83 öğrenciyi Darüşşafaka’ya yerleştirip, onların eğitimlerini üstlenmekle yola çıktı. Bildiğiniz gibi bugün de Türkiye İş Bankası ve Darüşşafaka Cemiyeti olarak bir kurumun yapabileceği en yüksek katkıyı ifade edebilecek bir işbirliği yürütmekteyiz. Osmanlı’nın ileri görüşlü devlet adamlarının 1863 yılında kurmuş olduğu Darüşşafaka, 149 yıl sonra belki kurucularının da hayallerini geride bırakacak bir dereceye gelmiş bulunuyor. Darüşşafaka’yı kuran ve bugünlere gelmesinde emeği olan bütün büyüklerimize saygılarımı sunmayı bir borç biliyorum.”
 
 
 
  
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali
 
Darüşşafaka 138. dönem mezunlarına, sürekli yeni şeyler öğrenme ve kendini geliştirme gayreti içerisinde olmalarını öğütleyen Bali şöyle seslendi: “Dayanışmanın, yardımlaşmanın, fırsat eşitliğinin ve nitelikli eğitimin bir sembolü olan Darüşşafaka mezunu olmakla hayatınızın çok önemli ve değerli bir aşamasını geride bırakmış oluyorsunuz. Bunun hep farkında olmanız, gururunu yaşamınızın sonuna dek taşımanız gerekir. Değerli gençler, burada gelişmiş, insancıl bir ortamda, çağdaş değerlerle yetişme imkanı buldunuz. Elde ettiğiniz bu başarıyı hayattaki ideallerinize kavuşmak için aynı hızla sürdürmek zorundasınız. Ben eğitim olanakları açısından sizler kadar şanslı değildim. Aldığınız eğitimin ve burada size sağlanan donanımın farkında olup, kıymetini bilmelisiniz. Hayatta hiçbir şey imkansız değildir. Yeter ki siz gayret ediniz, yeter ki çalışınız. Hep daha ilerisini, daha iyisini düşünmek durumundasınız. Yürekten inanıyorum ki, yüksek donanımınız ve yetiştirildiğiniz çağdaş değerler, sizin çok daha iyilerini yapmanıza imkan verecek. Bu ülkeye ve insanlığa çok önemli katkılarda bulunacaksınız.”
 
Sayın Adnan Bali’nin verdiği son dersin ardından 138. Dönem mezunları tek tek sahneye davet edilerek diplomalarını aldı. Flama Devir Teslim Töreni’ni takiben hep bir ağızdan Darüşşafaka Marşı söylendi ve kepler havaya atıldı!
 
IMG_8052.jpg
Tüm Haberlere Göz Atın