Darüşşafaka Lisesi, 116 mezununu uğurladı

 ›  Haberler  › ↓ 

144. Dönem törenle diplomalarını aldı

Darüşşafaka mezunları arasına 116 genç daha katıldı. Darüşşafaka Lisesi 144. Dönem öğrencileri, 13 Haziran Çarşamba günü TİM Maslak Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle diplomalarını aldı.

Törende; mezuniyetlerinin 50. yılını kutlayan 1968'lilere anı diplomaları takdim edilirken, İş Bankası’nın desteğiyle bundan 10 sene önce başlatılan “81 İlden 81 Öğrenci Projesi” kapsamında mezun olan 84 ilk bursiyere ve diğer genç mezunlara son derslerini Prof. Dr. Üstün Ergüder verdi.

Darüşşafaka'nın yeşil-siyah kapısından içeri 10 yıl önce giren 116 öğrencinin üniversiteye uğurlandığı törene; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi ve Kurul Üyeleri, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Yöneticileri, 1968 yılı mezunları, Türkiye İş Bankası Temsilcileri, Cemiyet çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, Darüşşafakalılar, veliler ve bağışçılar katıldı. Ülkemizin kurtarıcısı; çağdaş, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları ile Darüşşafaka’nın kurucularının değerli anısı önünde saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’yla başlayan törenin açılış konuşmasını Darüşşafaka Lisesi Müdürü Ayşe Görey yaptı.

Ayşe Görey: “Öğrencilerimiz yaratıcılar, sportifler ve bence en önemlisi mutlular!”

Darüşşafaka Lisesi Müdürü Ayşe Görey, “Darüşşafaka’da edindiğiniz donanımla yeni hayatlara yelken açacaksınız. Ben sizlere yaptıklarınız ve başarılarınız için çok teşekkür etmek istiyorum. İzniniz olursa bazı başarılarınızı paylaşacağım. Bazı ilkler var mezunlarımız arasında. Mesela ilk özel yetenekle gelen öğrencilerimiz buradalar. Bizi Türkiye yarı finallerine kadar taşıyan ilk kız futbol takımı oyuncularımız, yurt dışında okulumuzu en iyi şekilde temsil ederek robot yarışmalarında ödül almış öğrencilerimiz, Birleşmiş Milletler’de delege olmuş ve dünya sorunlarına fikirler üretmiş öğrencilerimiz var. İngilizce münazaralara katılmış öğrencilerimiz var, liderler var aralarında…Gönüllü projeler yürütenler, duygu ve düşüncelerini güçlü bir şekilde kağıda dökebilenler var. Makale yarışmalarında, şiir yarışmalarında, hikaye yarışmalarında ödül kazananlar var. Değişim programlarıyla yurt dışında eğitim almış olanlar, kişisel resim sergisi açanlar, matematik köyünde çalışmalar yapmış olanlar, TÜBİTAK projelerine katılmış olanlar, müzik enstrümanlarını konuşturanlar ve hatta beste yapanlar var. Profesyonelce dans edebilenler, koreografi yapanlar, tiyatro sahnesinde sizi bir duygudan bir diğerine taşıyabilenler var. Öğrencilerimiz yaratıcılar, sportifler ve bence en önemlisi mutlular!” konuşmasıyla 144. Döneme seslendi.

Törende, artık bir gelenek haline gelen 50. yıl anı diplomaları Darüşşafaka Lisesi 1968 mezunlarına takdim edildi. Kardeşleriyle aynı mutluluğu yeniden yaşayan ve 1968 mezunlarını temsilen konuşma yapan Celalettin Vardarsuyu, 144. Döneme başarılar diledi. Ayrıca, 1968 mezunlarının Darüşşafaka Lisesi'nden bu yılki üniversite sınavında en iyi sonucu alacak öğrenciye vereceği armağan, Vardarsuyu tarafından Darüşşafaka Lisesi Müdürü Ayşe Görey’e teslim edildi.

Talha Çamaş: "Bugün 10 yıl boyunca emek verdiğimiz fidanların meyveye durduğunu gördüğümüz gündür"

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ise Darüşşafaka mezunlarına, öğrencilerine, çalışanlarına, bağışçılarına ve öğrenci velilerine şu sözlerle seslendi: “Bugün, 155. kuruluş yılımızda 116 gencimizi bilgileriyle yurdun dört bir yanına ışık saçmaları için uğurlamaya geldik. Bugün uğurladığımız 116 genç, 2008-2009 ders yılında Darüşşafaka’ya başlamıştı. Aynı yıl Darüşşafaka Cemiyeti’nin yönetiminde de köklü bir değişim yaşanmış, Zekeriya Yıldırım Ağabeyimizin öncülüğünde ve içinde benim de yer aldığım Darüşşafaka Yeniden Hareketi olarak Cemiyet’in yönetimine geldik. İşte bugün uğurladığımız 116 öğrenci, bizlerin ilk göz ağrıları… Her birinin Darüşşafaka’ya geldiği günü hatırlıyorum, şu an onları cüppeleri içinde bu sahnede uğurlarken, duygularımı ifade edecek cümle bulamıyorum...  Bugün 10 yıl boyunca emek verdiğimiz fidanların meyveye durduğunu gördüğümüz gündür. Hayatımın en gururlu ve mutlu günüdür. Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 7-8 ay sonra Genel Kurulumuzun seçeceği bir başka arkadaşıma devredeceğim.  Bir bakıma 144. Dönemle birlikte bugün ben de bir kez daha Darüşşafaka’dan mezun oluyorum. Görev sürem boyunca verdiğim son mezunlar olarak 144. dönemin, benim için hep ayrı bir yeri olacaktır. Bu gururu bizler kadar hisseden bir kurum daha var: Büyük Atatürk’ün ekonomi alanındaki eşsiz eserlerinden Türkiye İş Bankası…. Bugün uğurladığımız 116 öğrencimizin 84’ünün tüm giderleri 10 yıl boyunca Türkiye İş Bankası tarafından karşılandı.  Onlar, 3 Eylül 2008 yılında imzaladığımız protokolle hayata geçen Türkiye’nin eğitim alanındaki en uzun soluklu ve kapsamlı projesi ‘81 İlden 81 Öğrenci’nin  ilk bursiyerleri olarak Darüşşafaka’daki 10 yıllık eğitimlerini tamamladılar. 10 yıldır öğrencilerimizin yanında olan ve üniversite eğitimleri süresince de desteğini sürdürecek olan Türkiye İş Bankası’na bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu destekten aldığımız güçle bugün Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün ilke ve devrimlerine yürekten bağlı, düşünen, araştıran, sorgulayan, ülkesine ve topluma karşı sorumluluk bilincinde 116 gencimizi uğurluyoruz. 155. kuruluş yılımızda mezun olan 144. Dönem Darüşşafakalılar, yolunuz açık olsun! Yollarınız bizimle ve birbirinizle hiç ayrılmasın!” 

Övünç Cem Aksüt: "Bana kardeşlik nedir diye sorsalar tabii ki ‘Daçkalı olmak’ derim"

Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş’ın konuşmasının ardından söz alan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Öğrenciler Birliği Başkanı Övünç Cem Aksüt, “Yeri geldi düşen umutlarımızı gözyaşlarımızla beraber topladık, ağlarken gülmeyi, kardeşçe eğlenmeyi öğrendik. Mutluluğu ve heyecanı hep birlikte yaşadık. Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine demiştir. Nazım Hikmet. Bu yuvada biz arkadaşlıktan öte kardeş olduk. Ağaçken orman olmayı öğrendik hep birlikte. Aramızdaki bağ her geçen gün daha da kuvvetlendi, bizi daha da yakınlaştırdı birbirimize. Bazen savrulduk rüzgarda, bazen fırtınaya kapılıp birbirimize gülmedik fakat hiçbir zaman kardeş olmayı bırakmadık. Yeşil ve siyahı hep birlikte üzerimizde taşıdık. Şimdi kardeşlerim yeşil ve siyahı sırtlarından atmadan başka renklere kucak açma vakitleri geldi. Başak bir mevsime göçen göçmen kuşlar misali ayrılıyor kardeşlerim yuvalarından, yuvalarının olduğunu ve arkalarında hep gücün, kardeşlerinin olduğunu bilerek. Bugün bana kardeşlik nedir diye sorsalar tabii ki ‘Daçkalı olmak’ derim. Mezun olan kardeşlerim, hepinizle gurur duyuyoruz ve duymaya da devam edeceğiz. Gözünüz arkanızda kalmasın. Bahçenizi hiç kurutmayacağız. Sulamaya, güzelleştirmeye devam edeceğiz”  sözleriyle mezun olan kardeşlerine seslendi.

Darüşşafakalılar Derneği Başkanı Müjde Süme, 144. Dönem mezunlarına başarılar dileyerek genç mezun Daçkalıları derneğe üye olmaya davet etti.

144. Dönem Birincisi Nisanur Sefer, İkincisi Yakuphan Emre Kendir ve Üçüncüsü Özge Danacı’ya ödülleri, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Başkanı Zekeriya Yıldırım ve Siyaset Bilimi Profesörü ve Boğaziçi Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder tarafından takdim edildi.

Nisanur Sefer: “Yuvamı bırakmak istemiyorum”

Okul yaş kütüğüne 144. Dönem plakasını çakan Nisanur Sefer duygularını şu sözlerle açıkladı: “Geçmişle gelecek arasındayım sanki. Bir tarafta dokuz yıldır biriktirdiğim anılarım, geçmişim, yuvam. Bir tarafta mutluluklarıyla, dertleriyle beni bekleyen geleceğim. Korkmuş hissediyorum kendimi bu ikilem arasında. Tıpkı 9 yaşında Darüşşafaka’ya geldiğim ilk gün gibi. Annemin boynuna sarılıp onu bırakmak istemediğim gibi yuvamı bırakmak istemiyorum şimdi. Aslında her şey bugün içindi. Daha 9 yaşındayken kilometreleri aşıp Darüşşafaka’da buluşmamız bugün içindi. Bugün içindi vefa borcunu asla ödeyemeyeceğimiz öğretmenlerimizin çabaları. Bugün içindi bizi hiç görmeden seven ve güvenen bağışçılarımızın desteği. Ürkerek Darüşşafaka Giriş Sınavı’na girişim, sınavı kazanışım ve Darüşşafaka’ya gelişim, edindiğim kardeşlerim ve birçok şey. Artık mezun oluyorum bu 155 yıllık ailenin bir üyesi olarak. Çok şey öğretti bu aile bana. Asla pes etmemeyi, düşsen de ayağa kalkabilmeyi, geleceğe umutla ve heyecanla bakabilmeyi, mesafelerin sevmeye engel olmadığını, kendini düşünmeden önce başkalarını düşünebilmeyi burada öğrendim. Şimdi her köşesinde bir anımın bulunduğu bu yuvadan ayrılmak çok zor geliyor. Ama şu an karşınızda Darüşşafaka cübbesiyle bu konuşmayı yapıyor olmak rahatlıyor beni. Bunun bir veda konuşması olmadığını biliyorum. Darüşşafaka’ya bir şekilde yolu düşenin buradan kopamayacağını da biliyorum. Her nereye gidersek gidelim Darüşşafaka bizim için şefkat yuvası olarak kalmaya devam edecek. Ama yuvadan uçma vakti geldi artık… Varacağımız her durakta, bulunacağımız her ortamda ‘eğitimde fırsat eşitliği’ misyonunu benimsemiş,  çağdaş eğitimin öncülerinden olmuş, Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığıyla aydınlanmış, maddi ve manevi her imkanını öğrencilerine sağlayan bu özel kurum için çalışmaya devam edeceğiz. Tüm Darüşşafaka destekçilerine ve severlerine yanımızda olduğunuz için teşekkür ederim, iyi ki varsınız!”  Nisanur Sefer sözlerini Nazım Hikmet’ten “Hoşçakalın Dostlarım” adlı şiiriyle tamamladı.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Darüşşafaka Yakacık Rezidans bağışçısı, emekli öğretmen Fahriye Moral, dönem birincisini başarısından dolayı kutlayarak, ödüllendirdi.

144. Dönem öğrencilerinin Darüşşafaka’daki son derslerinin öğretmeni, Prof. Dr. Üstün Ergüder’di. 
Konuşmasından sonra Prof. Dr. Üstün Ergüder’e Darüşşafaka Lise Müdürü Ayşe Görey tarafından bir teşekkür plaketi sunuldu.

Ardından flama devir teslim töreni yapıldı. Flamayı 144. Dönem Birincisi Nisanur Sefer, 145. Dönem temsilcisine devretti.

Daha sonra, beklenen an geldi ve 144. Dönem mezunları tek tek diplomalarını aldı.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?