Darüşşafaka Kütüphanesi'nde Yekta Kopan'la okur-yazarlık üzerine

 ›  Haberler  › ↓ 

51. Kütüphane Haftası kapsamında Can Yayınları ve Kütüphaneleri Seviyorum Girişimi iş birliğiyle düzenlenen 5. KütüphaneSever Söyleşi 31 Mart 2015 Salı günü Darüşşafaka Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Söyleşi, 2002 yılında Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri isimli kitabıyla Sait Faik Hikaye Armağanı'nı kazanan değerli yazar Yekta Kopan ile yapıldı. Birçok öykü kitabı yazan Yekta Kopan, televizyon programları hazırlayıp sunan, seslendirme ve yaratıcı yazma atölyeleri yapan ve gazetede köşe yazıları yazan çok yönlü bir entelektüel. Yekta Kopan’ın sesiyle bütünleşen unutulmaz kahramanlardan en bilinenleri Jim Carrey, Aslan Max ve Buz Devri'ndeki Sid karakteridir. 
 
Söyleşi, Darüşşafaka ruhuna sahip kütüphanede samimi ve sıcak bir havada geçti. Okur olmak üzerine düşüncelerini öğrencilerle paylaşan Yekta Kopan, onların yazar olmak hakkındaki sorularına da yanıtlar verdi. Yazar, neden yazdığını “Dünyayı anlamak ve anlamlandırabildiğim kadarıyla anlatmak için yazıyorum ve yazarken kendimi temize çekiyorum” şeklinde ifade etti. Bir yazarın tüm kitaplarından aynı tadın alınamayabileceğini ve bu nedenle yazarın değil yazının samimiyetine inandığını belirtti. 

Can Yayınları tarafından bağışlanan Yekta Kopan kitaplarını okuyarak söyleşiye katılan öğrenciler, söyleşi sonunda kitaplarını yazara imzalattı.

Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nevzat Kulaberoğlu, Yekta Kopan'a teşekkür plaketini verdi ve ardından toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Hem yazar hem de öğrenciler söyleşiden büyük keyif aldıklarını belirtti.

Tüm Haberlere Göz Atın